V Česku bol zachytený prvý prípad silne zmutovaného variantu Covidu. Dominantný je tam však omikron

  • Česko potvrdilo prvý prípad nového variantu koronavírusu
  • Má ísť o nebezpečnejšiu mutáciu, ako je omikron
covid
Unsplash/Vladimir Fedotov
  • Česko potvrdilo prvý prípad nového variantu koronavírusu
  • Má ísť o nebezpečnejšiu mutáciu, ako je omikron

Pred pár dňami sme ťa informovali, že vedci z francúzskeho inštitútu IHU Méditerranée Infection objavili nový variant koronavírusu.

Svoj objav zverejnili vo vedeckej štúdii v odbornom časopise Medrxiv, zatiaľ však nebol recenzovaný. Novým variantom nazvaným „variant IHU“ alebo B. 1.640. sa malo nakaziť minimálne 12 osôb v oblasti Marseille.

Vedci mali objaviť prvý prípad už minulý mesiac u cestujúceho, ktorý sa vracal zo západoafrického Kamerunu. Niektoré osoby, u ktorých tento variant na juhovýchode Francúzska zaznamenali, museli byť hospitalizované.

Nový variant má ešte viac mutácií ako variant omikron. Vedci objavili až 46 mutácií, omikron ich má okolo 37. Problematická môže byť hlavne mutácia spike proteínu E484K, o ktorej sa predpokladá, že znižuje imunitu poskytovanú vakcínami alebo prekonaním, uvádza austrálske News.com.au.

Nový variant sa vyskytol v Česku

Potvrdilo to laboratórium Fakultnej nemocnice Hradec Králové pri vzorke muža z Královohradeckého kraja. Má ísť o prvý výskyt nového variantu ochorenia COVID-19 na území Českej republiky, uvádza oficiálna stránka nemocnice.

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Táto mutácia bola potvrdená v laboratóriu pomocou celogenómovej sekvenácie. „Vzorka bola u muža odobraná 29. decembra 2021 pre podozrenie na variant omicron, k sekvenácii sú pripravené ešte vzorky dvoch príbuzných. Spôsob nákazy u muža teraz preverujú hygienici,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.

Sekvenačné dáta boli poskytnuté Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied. Variant B.1.640 bol prvýkrát detegovaný v Republike Kongo v septembri 2021, avšak najviac prípadov je hlásených z Francúzska.

Omikron v plnej sile

Variant koronavírusu omikron už v Českej republike tvorí polovicu všetkých nových nákaz. Vyplýva to z analýzy výrobcu PCR testov DIANA Biotechnologies.

Vlna omikronu by podľa tejto analýzy mala v Česku kulminovať okolo 25. januára, pričom by denne mohlo pribúdať až 200-tisíc infekcií. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Tento variant sledujeme od polovice decembra,“ povedal riaditeľ spoločnosti DIANA Biotechnologies Václav Navrátil. „Priemerný podiel tohto variantu v sledovaných laboratóriách dosiahol k 4. januáru úroveň 50 percent, čo znamená až 5-tisíc prípadov omikronu za deň v celej ČR,“ dodal.

Národné referenčné laboratórium českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) dospelo k podobným záverom. „Nad 50 percent všetkých pozitívnych prípadov by sa omikron mohol dostať za zhruba desať dní až dva týždne,“ konštatovala riaditeľka ŠZÚ Barbora Macková.

Zdroje: FNHK, Startitup, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie