AKTUÁLNE: V sobotu otestovali 68 888 ľudí, z toho viac ako 1,9% bolo pozitívnych

  • Plošné testovanie sa tento víkend koná v mestách a obciach, ktoré mali v poslednom kole testovania viac ako 1% pozitívnych
  • V sobotu bolo 1 366 pozitívnych testov, teda asi 1,9% z celkového počtu
testovanie koronavirus
TASR
  • Plošné testovanie sa tento víkend koná v mestách a obciach, ktoré mali v poslednom kole testovania viac ako 1% pozitívnych
  • V sobotu bolo 1 366 pozitívnych testov, teda asi 1,9% z celkového počtu

Na Slovensku pokračuje ďalšie kolo testovania na COVID-19 antigénovými testami vo viacerých obciach a mestách. Zriadených by malo byť vyše 400 odberných miest. Otvorené sú od 8.00 do 20.00 h.

Kompletný zoznam miest a obcí, kde sa testuje, je na webstránke www.somzodpovedny.sk. Nachádzajú sa tam aj informácie, ako sa testuje a čo v prípade, že vyjde pozitívny výsledok. Vtedy treba ísť do domácej 10-dňovej karantény.

Na toto kolo testovania antigénovými testami mohli vyčleniť do 8 000 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Armáda pomáhala aj pri predchádzajúcich kolách testovania, jej ďalšie využitie musel opätovne schváliť vládny kabinet.

Šialený nápad, na ktorom sa baví celý svet. Aby poľské fitko nemuselo zavrieť, rebrandovalo sa na cirkev

Víkendové pretestovanie sa koná celkovo v 458 mestách a obciach. Tentoraz je dobrovoľné. V sobotu otestovali 68 888 ľudí, z toho 1 366 bolo pozitívnych.

V. Remišová: Nech o ďalšom testovaní a jeho formáte rozhodnú odborníci

O tom, či majú byť ďalšie kolá celoplošného testovania, respektíve v akej forme sa majú uskutočniť, by mali rozhodnúť odborníci. Myslí si to podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá verí, že hlas odborníkov rozhodne aj na rokovaní pondelkového (23. 11.) ústredného krízového štábu.

Za stranu Za ľudí tam posielam šéfku nášho zdravotníckeho tímu a chcem, aby sme sa riadili odporúčaniami odborníkov,“ uviedla v diskusii.

Ak bude testovanie dobrovoľné, pôjdeš sa otestovať?

Remišovej oponent v diskusii, podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár sa pýta na zmysel celoplošného testovania. „Samotní odborníci upozorňujú na to, že antigénové testy nie sú vhodné na celoplošné testovanie a ani na takéto ich použitie v zimnom období,“ upozornil. Kritizuje aj to, že štát má obstarávať 16 miliónov antigénových testov, hoci „doteraz neboli vysvetlené podozrenia z prvého tendra“.

Remišová reagovala pripomenutím stanoviska Transparency International Slovensko, podľa ktorého bol proces obstarania v poriadku. Poukázala tiež na to, že aj predstavitelia Smeru-SD, napríklad líder strany Robert Fico dostal pozvanie do komisie, ktorá má nastavovať podmienky pripravovaného tendra. Blanár túto pozvánku vníma skôr ako snahu prehodiť zodpovednosť a provokáciu. „Na jednej strane dostane pozvanie do takejto komisie, na druhej strane počúva odkazy, že má potichu šúchať nohami,“ poznamenal Blanár.

Politici sa nezhodli ani v prípade preplatenia nákladov mestám a obciam za celoplošné testovanie. Remišová uznáva, že mestá a obce by ich mali mať čo najrýchlejšie refundované, chápe pritom ponosy samospráv na to, že preplatenie sa zdržiava a nie je jasné, ako sa bude diať. „Na vláde sme schválili prostriedky za prvú vlnu pandémie, následne im však musia byť čo najrýchlejšie preplatené náklady za celoplošné testovania,“ uviedla Remišová, ktorá si zároveň myslí, že by sa proces mal urýchliť stanovením paušálnej sumy náhrady, nie verifikovaním jednotlivých položiek, ktoré preplatenie zbrzdia.

Bez testu si tento rok zrejme nezalyžuješ. Najdrahší skipas ťa vyjde aj 400 eur, už sú v predaji

Blanár upozornil, že ako podpredsedníčka vlády je zodpovedná za to, že k preplateniu ešte nedošlo. „Výrazne práve zásluhou spolupráce samospráv a snahou starostov a primátorov sa to celoplošné testovanie podarilo zvládnuť, už dopredu však mali mať informácie o tom, akým spôsobom a kedy dostanú preplatené náklady,“ zdôraznil.

Kritizoval i proces prípravy národného plánu obnovy, obáva sa, že nečinnosť môže limitovať možnosti čerpania prostriedkov Európskej únie na oživenie ekonomiky po pandémii, napríklad už prvých desiatich percent alokovaných prostriedkov, ktoré bude možné čerpať od januára 2021. Remišová upozornila, že predloženie plánu obnovy nemá význam skôr, kým nie je schválená príslušná legislatíva a rozpočet EÚ na ďalšie obdobie, ktorý je v súčinnosti vetovaný vetom Maďarska a Poľska.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá