Záborská prehrala. Zákon, ktorý mohol sťažiť prístup k interrupciám, neprešiel

  • Návrh skupiny poslancov okolo Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám neprešiel
  • Táto novela je mnohými kritizovaná, podľa niektorých odborníkov sťaží prístup k interrupciám
Na snímke poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze NR SR
TASR/Jakub Kotian, Screenshot/Facebook/Jojo Hronkovič
  • Návrh skupiny poslancov okolo Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám neprešiel
  • Táto novela je mnohými kritizovaná, podľa niektorých odborníkov sťaží prístup k interrupciám

Návrh zákona z dielne Anny Záborskej a združených poslancov vyvolal na Slovensku obrovskú diskusiu, po dlhých týždňoch verejnej diskusie a protestov žien neprešiel. Návrh zákona okrem finančných odmien a prídavkov obsahoval viaceré body, ktoré mohli Slovenkám sťažiť prístup k interrupčnému zákroku. Hlasovalo zaň 67 poslancov zo 134 prítomných, teda presná polovica. Na schválenie je potrebná nadpolovičná väčšina, zákon tak neprešiel len o jeden hlas. 

Skupina poslancov chcela napríklad úplne zakázať reklamu na interrupciu. Sporným bodom bolo aj predĺženie čakacej lehoty pred vykonaním zákroku. Laicky povedané – žene sa mal „čas na rozmyslenie“ predĺžiť zo 48 na 96 hodín. V druhom čítaní Záborská predstavila pozmeňovací návrh, v ktorom navrhovala čakaciu lehotu upraviť na 72 hodín.

Návrh zákona si v prvom čítaní sympatie väčšiny poslancov získal – 6. októbra ho hlasovaním posunuli do 2. čítania. Za hlasovalo 75 zo 130 prítomných poslancov. Odborníci žiadali poslancov otvoreným listom, aby návrh v druhom čítaní nepodporili.

18. októbra proti nemu protestovali ľudia vo viacerých mestách Slovenska. Skandovali heslá ako „Moje telo, moja voľba“ a na figurínach stálo aj „Verím v ženu, boha!“ Protesty podporila aj Česká republika, konali sa v Brne a Prahe.

Slovensko v rozpore s medzinárodnými záväzkami

Návrh zákona môže priviesť Slovensko do rozporu s jeho medzinárodnými záväzkami v otázke ľudských práv, informuje SITA. V liste predstaviteľom Národnej rady SR to konštatovala Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovič. Ako uviedla, návrh ju znepokojil, keďže predstavuje obmedzenie už existujúcich práv v oblasti zdravotnej starostlivosti.

„Bohužiaľ, toto je už tretíkrát v priebehu troch rokov, keď som povinná vyjadriť svoja vážne obavy,“ napísala Mijatovič s tým, že rovnako predstaviteľom parlamentu písala aj v novembri 2019 a v septembri 2020. Zároveň uvítala, že predošlé, podľa jej názoru problematické návrhy, neboli schválené.

V súvislosti s navrhovaným predĺžením čakacej lehoty na interrupciu zo 48 na 96 hodín Mijatovič konštatuje, že tieto lehoty podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nemajú žiaden medicínsky význam a zároveň podrývajú právo ženy na samostatné rozhodovanie.

„To znamená, že návrh by nielen že neriešil už tak problematickú lehotu 48 hodín, ale záležitosť by ešte skomplikoval,“ uviedla komisárka.

Doplnila, že navrhovaný zákaz inzerovania interrupcií by zabránil zdravotníkom poskytovať informácie o bezpečných interrupciách a obmedzil by ich dostupnosť.

„Žiadne z týchto obáv nie sú nové. Okrem mojich pripomienok na tieto otázky v súvislosti so Slovenskom poukázali viaceré ľudskoprávne inštitúcie,“ dodala Mijatovič.

Podľa Jany Bittó Cigánikovej je 96-hodinová lehota pred zákrokom neprijateľná, pretože vystavuje ženy riziku, že sa už na interrupciu nedostanú.

„Poďakujem pani Záborskej, že ženám pomáha rozmýšľať. Bez nej by totiž ženy nerozmýšľali. Tento odklad však spôsobí možno to, že sa žena na interrupciu nedostane. 96 hodín v kombinácii s výhradou vo svedomí a faktom, na ktorý prišla organizácia Možnosť voľby, že až tretina zariadení neposkytuje legálny zákrok, 23 % o ňom ani neinformuje, v Prešovskom kraji 8 z 10 zariadení tento zákrok nerobí, v tejto kombinácii sa žena na zákrok nemusí dostať. Deje sa to aj teraz,“ vraví poslankyňa vo videu.

Moje vystúpenie k zákonu Anny Zárboskej

MOJE DNEŠNÉ VYSTÚPENIE K ZÁKONU ANNY ZÁBORSKEJ 📺Uviedla som kopu dôvodov, prečo by nemali poslanci hlasovať za zákon, vysvetlila som naše pozmeňováky a vyjadrila solidaritu so ženami v Poľsku. #AniJednejWiecęj

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Tuesday, November 9, 2021

Búrlivá diskusia

Do rozpravy k návrhu zákona v druhom čítaní sa zapojilo viacero poslancov. Jedni spomínali Pannu Máriu a princípy kresťanstva, iní čítali komentáre žien, ktoré po posunutí zákona do druhého čítania obdržali. Jana Bittó Cigániková, známa aj ako antagonistka návrhu, žiadala o 30 úprav.

„Ako praktická sestra s týmto nesúhlasím, každá žena sa má rozhodnúť, či si chce ponechať dieťa, alebo nie. Netreba do politiky miešať vierovyznanie,“ napísala komentár poslancom Martina.

Ďalej pokračovali prezentácie komentárov ďalších žien: „Moja maternica, moje rozhodnutie. Žiadna žena sa neteší na potrat, je to ťažké rozhodnutie aj bez vašich zákonov.“

„Keď sa mi predčasne narodil syn, nemohla som s ním ostať v nemocnici, pretože na to na Slovensku nie sú kapacity. Riešte radšej osud narodených detí.“

„Viem si to predstaviť, čo je čakať s mŕtvym plodom v bruchu, zažila to moja sestra na Vianoce. Nechápala som, ako ju mohli poslať takto domov.“

„Som jednou zo žien, ktoré zažili znásilnenie. Ako 18-ročná študentka som ostala tehotná. Napriek viere v boha, som sa rozhodla pre interrupciu. Viem, že lásku plodu násilia by som dať nevedela.“

Pozmeňováky predložili aj z klubu OĽaNO

Ako informuje TASR, predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) predložila v diskusii niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Medzi nimi bol aj návrh na zavedenie medikamentóznej formy interrupcie, ktorý neprešiel. 

V sieni počas hlasovania vládol chaos, poslanci často nevedeli, o čom sa vlastne hlasuje. Predsedajúci musel poslancov niekoľkokrát upozorniť, aby sa upokojili. Mnohí v sieni vykrikovali, spravodajca upozorňoval najmä ľudí okolo Mariana Kotlebu. 

Pozmeňujúce návrhy predložila aj autorka zákona Anna Záborská (OĽANO), ako aj jej kolegovia z klubu.

💜💜💜💜💜💜💜💜💜 💪

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Thursday, November 11, 2021

Jana Bittó Cigániková má z neschválenia návrhu radosť. V posledných týždňoch bojovala za to, aby novela neprešla. Už raz sa jej to podarilo, aj naposledy jej novela neprešla len o jeden hlas.

Záborská sa poďakovala tým, ktorí jej zákon podporovali. 

Zdroje: SITA, Startitup, Facebook/Jana Bittó Cigániková, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá