AKTUÁLNE: Zmluva o nákupe Sputnika V je vonku. Toto je suma, ktorú za ňu štát zaplatil

  • Niekoľko dní sa čakalo na to, kedy bude zverejnená zmluva o nákupe Sputnika V
  • Dnes sa tak konečne stalo
vakcína rusko sputnik
TASR/AP/Eraldo Peres
  • Niekoľko dní sa čakalo na to, kedy bude zverejnená zmluva o nákupe Sputnika V
  • Dnes sa tak konečne stalo

Denník N dnes informoval o tom, že štát konečne zverejnil kontroverznú zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V. Zverejnená je na Centrálnom registri zmlúv.

V zmluve sú uvedené všetky podmienky nákupu vakcíny, rovnako aj suma, za akú ich štát zaobstaral. Konkrétne ide o vyše 16 miliónov eur. 

V zmluve sa taktiež píše, kto za vakcínu preberá zodpovednosť. Ruskí výrobcovia to ale nie sú. „Kupujúci zodpovedá za akékoľvek nežiadúce udalosti, ktoré sa vyskytli na danom území,“ uvádza sa v zmluve.

Sputnik V dostal stopku v ďalšej krajine. Vakcína obsahuje nebezpečný adenovírus, ktorý je v tele schopný množiť sa

Podľa dohodnutých podmienok mala ruská strana dodať prvých kompletných dvojzložkových 100 tisíc vakcín do konca februára, ďalších 200 tisíc do konca marca a následne ďalších 200 tisíc do konca apríla 2021. Ďalších 300 tisíc vakcín Sputnik mala ruská strana dodať do konca mája a zvyšných 200 tisíc do konca júna. Na Slovensku je však zatiaľ iba prvá dodávka, ktorá na košické letisko dorazila 1. marca.

(Ne)vieme kto zmluvu podpísal

Slovensko pri nákupe ruskej vakcíny zastupoval Marek Krajčí, ktorý je v zmluve aj uvedený. Zástupca ruskej strany, teda predajca vakcín, je v dokumente vybielený a teda nevieme o koho ide. 

Sputnik V neprešiel laboratórnou skúškou ani v Maďarsku, jeden z vedcov rezignoval: „Moja práca je zbytočná“

 

V zmluve sa zároveň Slovensko zaviazalo, že za dodávky zaplatí do siedmich dní od ich doručenia. Kontrakt zároveň dáva právo ruskej strane od neho odstúpiť v prípade, ak sa kupujúci omešká s úhradou o viac ako 15 dní. Práve táto klauzula mala byť dôvodom, prečo ruská strana vrátila platbu späť na Slovensko, keďže odišla neskoro. Slovensko má na druhej strane právo odstúpiť od zmluvy v prípade, ak dodávateľ nebude schopný dodať minimálne 50 % dodávok podľa stanoveného harmonogramu.

Zdroje: Denník N, Centrálny register zmlúv, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech