Alarmujúci rekord. Amazonský prales už tento rok prišiel o rozlohu väčšiu než 130-tisíc futbalových ihrísk

  • Tohtoročné odlesňovanie Amazonského pralesa láme rekordy
  • Od januára do marca odlesnili rozlohu o veľkosti Prešovského okresu
  • Situácia sa ešte zhorší
amazonsky prales odlesnovanie
Flickr/Beanie277/Amazon Deforestation Unsplash/Dave Hoefler
  • Tohtoročné odlesňovanie Amazonského pralesa láme rekordy
  • Od januára do marca odlesnili rozlohu o veľkosti Prešovského okresu
  • Situácia sa ešte zhorší

Amazonský prales je najväčším na svete. Rozprestiera sa v Brazílii a mnohí ho poznajú pod prezývkou „pľúca Zeme“. Nie je však žiadnou novinkou, že človek ho ničí. Amazonský prales trpí odlesňovaním, ktoré minulý rok ešte zvýšilo na obrátkach. Prezident Brazílie Jair Bolsonara svoj klenot rozhodne nešetrí.

SITA uvádza, že Amazonský prales prišiel od augusta 2020 do júla 2021 o 13 235 kilometrov štvorcových, čo je najviac od roku 2006. Bolsonara je brazílskym prezidentom od roku 2019. Odvtedy sa takmer zdvojnásobila priemerná odlesnená rozloha Amazonského pralesa zo 6 500 kilometrov štvorcových na 11 405 kilometrov štvorcových.

Tento rok zaznamenali ďalší rekord

CNN uvádza, že počas prvých troch mesiacov tohto roku, teda od januára do marca, prišiel Amazonský prales o najrozsiahlejšiu časť lesa v histórii. Vlani v rovnakom období bol prales odlesnený o 573,29 kilometrov štvorcových. Tento rok sa toto číslo zvýšilo až o 64 percent. Znamená to, že medzi začiatkom januára a koncom marca bolo v Amazonskom pralese odlesnených 941,34 kilometrov štvorcových.

Tieto čísla sú alarmujúce. Na tejto rozlohe by sa vedľa seba dalo uložiť takmer 132-tisíc futbalových ihrísk. Podobnú veľkosť má napríklad Prešovský okres. Celá Bratislava by sa do tohtoročnej odlesnenej časti Amazonského pralesa vmestila vyše 2,5-krát.

Brazílsky prezidentský úrad sa k tohtoročnej štatistike odmietol okamžite vyjadriť. Klimatický panel OSN v pondelok varoval, že vlády nedostatočne obmedzujú emisie skleníkových plynov, aby odvrátili najhoršie dôsledky globálneho otepľovania. Podľa panelu predstavuje odlesňovanie asi 10 % celosvetových emisií.

Január bol taktiež rekordný

Reuters uvádza, že tohtoročný január bol taktiež rekordný. Odlesňovanie bolo počas tohtoročného januára 5-krát vyššie než vlani. Brazílska vláda nedávno sľubovala väčšiu kontrolu nad dianím v Amazonskom pralese, no súčasné štatistiky nenasvedčujú naplnenie tohto záväzku.

Špekulanti sa z toho dôvodu neboja trestov či stíhania za odlesňovanie. Miera vyrubovania teda v Brazílii stúpa a na miestach, kde kedysi rástli majestátne lesy, obchodníci stavajú ranče, a dopúšťajú sa tak ilegálneho zaberania pôdy.

Britaldo Soares Filho, environmentálny vedec z verejnej univerzity v Minas Gerais, Reuters informoval o tom, že špekulanti zháňajú lacnú pôdu aj kvôli vysokým cenám mäsa či sóje.

„Niektorí sú prekvapení, že odlesňovanie sa nestúpa v ešte vyššej miere. V oblasti odlesňovania Amazonského pralesu sa špekulanti pretekajú,“ uviedol Soares Filho.

Situácia sa pravdepodobne ešte zhorší

CNN ďalej informuje, že niektorí odborníci predvídajú zvýšenie miery ničenia pľúc Zeme. V októbri budú totiž v Brazílii prezidentské voľby a odlesňovanie sa zhoršilo zakaždým, aj pred poslednými tromi voľbami.

Podľa vedca Carlosa Souzu miera presadzovania environmentálnych hodnôt v období volieb klesá, a tak kriminalisti vtedy vyrubujú čo najviac. V súvislosti s týmto problémom spoločnosť Meta zablokovala 14 účtov a 9 stránok na Facebooku a 39 účtov na Instagrame, ktoré šírili dezinformácie ohľadom odlesňovania.

Meta uviedla, že tieto účty sa spájali s koordinovaným nedôveryhodným správaním. Mali šíriť informácie, podľa ktorých odlesňovanie do istej miery škodlivé nie je. Taktiež kritizovali legitímnych mimovládnych environmentalistov, ktorí vystupovali proti odlesňovaniu Amazonského pralesa.

Živočíchy prichádzajú o svoje životné prostredie

The Conversation uvádza, že Amazonský prales má rozlohu 5,5 miliónov kilometrov štvorcových. Žije v ňom každý desiaty svetovo známy živočích. Do dnes v ňom vedci zaznamenali približne 40-tisíc rôznych rastlín, 2 200 rýb, 1 200 vtákov, 400 cicavcov, 400 obojživelníkov a 375 plazov. Navyše, vyskytuje sa tam takmer 2,5 milióna druhov z kráľovstva hmyzu.

Amazonský prales podľa vedcov existuje už aspoň 55 miliónov rokov, no takmer 75 percent jeho ekosystémov stráca od začiatku tohto storočia ich životaschopnosť. Najhoršie sú na tom oblasti nachádzajúce sa neďaleko ľudskej aktivity. 

Zdroje: CNN, Reuters, The Conversation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá