Američania odmietajú Johnson&Johnson rovnako, ako Európania AstraZenecu. Známy imunológ má pre nich odkaz

  • V USA cez víkend schválili tretiu vakcínu proti koronavírusu. Ku Moderne a Pfizer/BioNTech tak pribudol Johnson&Johnson
  • Okamžite sa objavili špekulanti, ktorí vakcínu odmietajú rovnako ako v Európe AstraZenecu
  • Známy americký imunológ Anthony Fauci im odkazuje, nech sa dajú čo najskôr zaočkovať akoukoľvek schválenou vakcínou
  • Jedine rýchlou vakcináciou môžeme zabrániť šíreniu nebezpečných variantov
vakcína Johnson Janssen
TASR/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP
  • V USA cez víkend schválili tretiu vakcínu proti koronavírusu. Ku Moderne a Pfizer/BioNTech tak pribudol Johnson&Johnson
  • Okamžite sa objavili špekulanti, ktorí vakcínu odmietajú rovnako ako v Európe AstraZenecu
  • Známy americký imunológ Anthony Fauci im odkazuje, nech sa dajú čo najskôr zaočkovať akoukoľvek schválenou vakcínou
  • Jedine rýchlou vakcináciou môžeme zabrániť šíreniu nebezpečných variantov

V Spojených štátoch cez víkend schválili tretiu vakcínu proti koronavírusu. Ku Moderne a Pfizer/BioNTech tak pribudla vakcína od spoločnosti Janssen patriaca pod Johnson&Johnson (J&J). Okamžite sa objavili špekulanti, ktorí vakcínu odmietajú rovnako ako v Európe AstraZenecu.

Obe vakcíny majú menšiu účinnosť oproti vakcínam od Pfizeru alebo Moderny, ktoré majú účinnosť okolo 95 %. Johnson&Johnson však vykázal vyššiu účinnosť ako vakcína od AstraZenecy. Klinické skúšky J&J vykázali účinnosť 72 % v USA, u AstraZenecy 62%.  V Nemecku a Taliansku sa niektorí obyvatelia odmietajú vakcínou od AstraZenecy zaočkovať, tisíce dávok tak ležia v skladoch. 

Jedna skupina ľudí môže mať pri vakcinácii od Pfizeru problém. Vytvorí sa im o polovicu menej protilátok ako iným

Vakcíny nemôžeme porovnávať, tvrdí Fauci 

Riaditeľ amerického Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID), imunológ Anthony Fauci uviedol, že Američania by nemali byť prieberčiví ale zaočkovať sa čím skôr. On samotný by sa dal bez problémov zaočkovať vakcínou od Johnson&Johnson. Uviedol tak v relácii CNN State of the Union s moderátorkou Danou Bash.

„Môžeme pochopiť tento typ obáv, ale aby ste mohli skutočne porovnávať vakcíny, musíte ich porovnávať priamo proti sebe a takéto porovnávanie doteraz nebolo urobené,“ vysvetlil Fauci na CNN. Vakcína od Johnson&Johnson navyše bola testovaná už v čase, keď vo svete cirkulovali rôzne varianty vírusu, čo mohlo ovplyvniť jej účinnosť. Účinnosť vakcín od Pfizeru a Moderny proti variantom ostáva tiež otázna. Rovnako mohli účinnosť ovplyvniť aj vyššie kritéria, ktorými je J&J známy, prísnejšie sa posudzovala aj vakcína od AstraZenecy.  

Fauci ktorý je tiež hlavným lekárskym poradcom prezidenta Joea Bidena pre koronavírus, vyzval Američanov, aby si vzali ktorúkoľvek z troch „vysoko účinných“ vakcín proti koronavírusu. Zároveň uviedol, aby sa nezdržiavali špekuláciami ako získať konkrétnu značku vakcín. To isté zopakoval v nedeľu aj v relácii This Week na stanici ABC. 

Rýchle očkovanie zabráni šíreniu variantov 

Fauci neustále opakuje, že dôležité zaočkovať, čo najväčší počet ľudí, čím skôr. Vyhneme sa tak šíreniu nových variantov aj ich prípadným novým mutáciám. Výzvu k čo najrýchlejšej vakcinácii pripojil na CNN aj ABC. „Keby som nebol teraz zaočkovaný a mal by som na výber, či si teraz dám vakcínu J&J, alebo že budem čakať na ďalšiu vakcínu, vzal by som čo najrýchlejšie akúkoľvek vakcínu, ktorá by mi bola k dispozícii, a to z jednoduchého dôvodu toho, čo som povedal pred chvíľou, chceme čo najviac ľudí zaočkovať čo najrýchlejšie ako to je možné,“ vysvetlil Fauci v CNN.

Vírusy sa stále vyvíjajú, čim dochádza k ich mutácii. Čím viac ľudí je infikovaných a čím dlhšie sú infikovaní, tým väčšia je pravdepodobnosť mutácie vírusu. Ak sa mutácia rozšíri stane dostane pomenovanie variant vírusu. Často sa stáva, že nové varianty vírusov vytlačia pôvodný variant vírusu.

zdroj: TASR/AP, Alex Brandon. Na snímke hlavný lekársky poradca prezidenta Joea Bidena v problematike koronavírusu a zároveň riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Anthony Fauci.

Preto je potrebné zaočkovať čo najviac ľudí, aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu. „Varianty vznikajú vtedy, keď má vírus voľné pole pôsobnosti, teda dostane sa všade, kam sa dostať môže, pretože ľudia sú zraniteľní. Predísť sa tomu dá opatreniami verejného zdravia a vakcináciou. Takto sa utlmí dopad variantov,“ dodal Fauci.

Zdroje: CNN, ABC - This Week

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK