Andrej Stančík: Slušní ľudia by z Facebooku odísť nemali (KOMENTÁR)

pjimage - 2021-12-29T170935.154
Startitup/Buba Mikušová, Pixabay/Firmbee

Autor je poslancom Národnej rady SR za OĽaNO.

Viacerí známi ľudia, medzi nimi Zuzana Kovačič Hanzelová a Marcel Forgáč, oznámili, že odchádzajú z Facebooku. Jednoducho preto, že sa táto sociálna sieť stala príliš toxickou a šíria sa na nej hejty, vyhrážky a dezinformácie. Facebook sa stáva čoraz nekultúrnejším a iracionálnejším priestorom pre diskusiu. Obaja spomínaní si navyše túto toxickú spŕšku nenávisti a zla zažili na vlastnej koži.

Dostávať každý deň vyhrážky je nepríjemné a ich odchod je legitímny a pochopiteľný. Majú predsa právo žiť svoj život v pokoji a bez urážok. Napriek tomu, že zďaleka nie som taký známy ako spomínané osoby, na vlastnej koži som pocítil, ako vyzerajú takéto útoky od neznámych ľudí, len za to, že som propagoval očkovanie. Myslím si však, že slušní ľudia by z Facebooku odísť nemali. Naopak.

Áno, Facebook podporuje nenávistný a toxický obsah. O tom, že vo Facebooku vedia, aké nebezpečenstvo tento obsah predstavuje, no napriek tomu ho algoritmy podporujú, jasne hovoria dáta a aj whistlebloweri. Ide však o peniaze. Veľa peňazí. Facebook nie je charita.

A ako povedal Zuckeberg v americkom senáte, “senátor, my predávame reklamu”. Logika je jednoduchá. Čím viac času strávite na Facebooku, tým viac reklamy vám ukáže a tým viac peňazí za ňu dostane. Preto vás chce zdržať čo najviac a propaguje obsah, ktorý vás láka scrollovať ďalej.

Blaha s Tarabom a Mazurekom sa môžu na praktiky „západného liberálneho korporátu“ sťažovať koľko chcú. Ale vďaka nemu vyrástli a urobil z nich hviezdy internetu. Vďaka tomu, že algoritmy Facebooku podporujú emóciami (hlavne negatívnymi) nabité príspevky, sa dnes môžu chváliť desiatkami tisíc sledovateľov a zabezpečením si ich politickej kariéry. Je to ale recipročné. Facebook práve vďaka ich aktivite zarába nemalé peniaze.

Takže áno, Blaha, Mazurek a Taraba štedro dotujú túto americkú spoločnosť. Win-win. Zaujímavé je, že vyzývali na bojkot Sedity za výroky majiteľa o očkovaní, no na bojkot Facebooku za jeho „fašiscké praktiky“ ohľadom očkovania svojich zamestnancov nevyzývajú. Selektívne vnímanie reality a ignorovanie faktov, ktoré nezapadajú do ich príbehu, je ale pracovným nástrojom týchto doktorov smrti.

Problémom Facebooku dnes je, že toxický obsah prevyšuje racionálny. Zatiaľ čo konšpirácie a lži dosahujú tisícky zdieľaní, ich vyvrátenie zriedka dosiahne stovku. Stačí sa pozrieť na rehotajúce sa smajlíky pod príspevkami o očkovaní a porovnať ich so srdiečkami pre bludy o vakcinácii.

Napriek kvalitnej a usilovnej práci online, Ministerstvo zdravotníctva SR ani zďaleka nedokáže konkurovať množstvu dezinformátorov a šarlatánov.

Pandémia vybičovala emócie a Facebook z toho ťaží. Radikalizovaní ľudia sa vzájomne hecujú, zgrupujú a cielene útočia. Ich obeťami nie sú len politici (to je súčasť našej práce), ale, žiaľ, aj vedci, lekári či novinári. Sú vystavovaní vyhrážkam a vulgarizmom, zatiaľ čo šarlatáni a extrémisti, ktorí ľudí vháňajú na cintoríny, majú status novodobých hrdinov a šampiónov ľudu. Obrátenie všetkých hodnôt, lži, agresia a oportunizmus sú na piedestáli, zatiaľ čo rozum, skúsenosť, odbornosť a pravda sú zatracované.

Z tohto hľadiska sa nemôžeme čudovať tým, čo platformu opúšťajú. Instagram je oproti tomu nebeskou záhradou a síce aj tam dostávame kriku, no je v zásade vecná a konštruktívna. Odchod je ľahšia a pochopiteľná cesta, no podľa mňa nie je správna. Áno, rozum a zodpovednosť je na Facebooku v defenzíve. Áno, prehrávame informačnú vojnu. Áno, Facebook je plný toxického obsahu. Napriek tomu má zmysel zostať a bojovať.

Ak totiž rozumní a slušní ľudia Facebook prenechajú len druhej strane, prehráme ako spoločnosť. Budú si voľne šíriť svoje lži, ktoré nebudú konfrontované racionálnymi argumentmi. Nebudú mať protistranu a ich blitzkrieg bude totálny.

Nehovoriac o tom, že strhnú ešte viac ľudí. Ono, nie každý musí byť súčasťou tej alebo inej skupiny. Väčšina ľudí patrí medzi šedú zónu a nie sú vyhranení. Áno, sem tam zdieľajú nejakú tú konšpiráciu. No zároveň môžu vidieť logické argumenty protistrany, slušné a rozumné príspevky a môžu si urobiť názor sami.

Ak ale Facebookový exodus bude pokračovať, nezostane žiadna protistrana, neuvidia vyvrátenie hoaxov, neuvidia objektívne informácie z overených zdrojov.

Nehovorím, že to bude ľahké, a nehovorím, že sa zázračne podarí tieto negatívne trendy zvrátiť. Ak sa ale vzdáme, situáciu to ešte viac zhorší.

Nie je príjemné čeliť vlnám vulgárnych a agresívnych hejtov a dezinformácií. Napriek tomu by sme v tomto boji mali vytrvať a slušne, vecne a rozumne obhajovať pravdu a zodpovednosť, obzvlášť v čase pandémie.

Je to správny boj.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie