Andrej Stančík: Zvoní nám do hrobu (KOMENTÁR)

Andrej Stančík
Startitup/Buba Mikušová

Autor je poslancom Národnej rady SR za OĽaNO.

Vieme, že tento štát dlhodobo nefunguje dobre. Poviem to na rovinu. Ak neprídu zásadné zmeny, smerujeme ako krajina do záhuby.

Dobre nefungujú nemocnice, dobre nefungujú školy, dobre nefungujú súdy či ochrana prírody. V konkurencieschopnosti sa prepadávame rovnako ako v inováciách. Z tatranského tigra sa stal podkarpatský leňochod.

A všetci, ktorým aspoň trochu záleží na budúcnosti tejto krajiny, si uvedomujú, že reformy sú nutné. Myslím, že si to uvedomujú naozaj všetci. Jedine, že by z takého zlého stavu školstva či súdov niekto (hlavne politicky) profitoval. Ono to má logiku. Nekritický a nevzdelaný volič je snom každého demagóga.

Tak teda poďme do reforiem.

Zodpovedný politik chápe, že reformy bolia. Chápe, že nedokážete spraviť zásadnú zmenu bez toho, aby bola nejaká zo strán dotknutá a bez toho, aby niekto nebol proti.

Do kariet nám nehrá fakt, že reformy tu od Dzurindu nikto nerobil. Smer počas 12 rokov len svietil, kúril a kradol. Čo tam po zásadných, no nepopulárnych reformách, keď vám ku zvoleniu stačia sociálne balíčky a sľuby o 13. dôchodkoch (ktoré ste ani raz nevyplatili).

Populisti ale tvrdia, že reformy sa dajú robiť aj tak, aby boli všetci spokojní. Ponúkajú čokoládu bez cukru a bez tuku, zabehnutie maratónu bez fyzickej námahy a psíkov, o ktorých sa netreba starať.

A to sa dobre počúva. Veď všetci chceme dobrú zdravotnú starostlivosť, ale keď má niekto za kvalitným špecialistom dochádzať, nech sú to obyvatelia susedného mesta! U nás sa nič meniť nebude!

Je logické, že každá reforma vyvoláva protitlak a hlasy proti. Ak by taký Dzurinda s Miklošom počúvali len kritikov a protestujúcich, dodnes by sme boli čiernou dierou Európy a o členstve v EÚ by sme mohli len snívať.

Úlohou politika nie je vyhovieť každému. Úlohou politika je presadiť zodpovedné riešenia pre krajinu, ktoré ho môžu stáť popularitu, no slúžia vyššiemu cieľu a ponúkajú víziu a budúcnosť.

Reformy sú najväčším bojiskom, kde proti sebe stojí populizmus a vytĺkanie politických bodov na jednej strane a zodpovednosť za krajinu na strane druhej.

Sľúbil som, že vždy budem hovoriť a konať tak, ako to považujem za zodpovedné a správne, bez ohľadu na množstvo hejtu. Tak aj budem konať.

Verím, že zodpovednosť nakoniec zvíťazí aj v tejto koalícii. Máme historickú príležitosť zmeniť krajinu a bolo by hanbou, keby sme ju premárnili na úkor populizmu.

Tento týždeň priniesol nádej. Okrem prijatia opatrení a odmietnutia zákonu o interrupciách sme do 2. čítania posunuli (bez hlasov Sme rodina) reformu zdravotníctva.

Je to zásadný krok a ak zvíťazí zodpovednosť a reformu schválime aj vo finále, bude to skvelá správa pre krajinu, ale hlavne pre koalíciu. Či už so Sme rodina alebo bez. Sami si musia vybrať, či chcú stáť na strane budúcnosti alebo minulosti.

Musíme ísť dopredu. Ide o našu budúcnosť.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie