Áno, za peniaze si šťastie kúpiť môžeš

  • Legendárna Coco Chanel raz povedala: Tie najlepšie veci v živote sú zadarmo. A tie druhé najlepšie veci v živote sú veľmi, veľmi drahé.
image_1448886732.jpeg
  • Legendárna Coco Chanel raz povedala: Tie najlepšie veci v živote sú zadarmo. A tie druhé najlepšie veci v živote sú veľmi, veľmi drahé.

 

Na prvý pohľad by som z toho citátu nemal robiť niečo viac, než čo je. No predsa je v ňom kúsok pravdy. 

Nekonečná debata o otázke, či peniaze dokážu alebo nedokážu kúpiť šťastie má jednu zaujímavú vec. Väčšina ľudí veľmi rýchlo odpovie „nie“. A to preto, že radi o sebe premýšľame ako o nematerialistoch. Povedať, že za peniaze si šťastie nekúpiš, je predsa len menej okázalé a povrchné, ako keby si tvrdil opak. Keby sme však boli úprimní, tvrdiť, že peniaze nijak neprispievajú k nášmu šťastiu je viac ako odvážne tvrdenie.

 

 

Ak si bol na parádnej dovolenke, súviselo to s peniazmi. Ak si si kúpil nové šteniatko, súvisí to s peniazmi. Ak nosíš drahé oblečenie, v ktorom sa cítiš skvele, súvisí to s peniazmi. Naopak, keď ti niekto ukradne kreditku a vybrakuje účet, slovo „sklamanie“ by bolo výrazným podcenením toho, čo sa v tvojej hlave odohráva. 

Z toho všetkého mi vychádza že áno, za peniaze si šťastie kúpiš. To je však znova príliš odvážne.

Aby som bol úplne presný, za peniaze si kúpiš len určitý druh šťastia. Takého, ktoré nemá nič spoločné s peknými spomienkami, dobrými ľudmi okolo teba a podobne. Tento pocit je intenzívny, no vydrží veľmi krátko.

 

 

Potom je tu ten druh šťastia, ktorý prichádza z vecí, ktoré „si za peniaze nekúpiš“, teda spomienky, láska, priateľstvo a všetky tie veci z nemateriálnych zdrojov. Toto je šťastie, ktoré má lepší potenciál, ktoré vydrží, ktoré zatočí s trápením.

Za peniaze si kúpiš nové topánky alebo letenku do zahraničia a to ťa urobí krátkodobo šťastným. No keď prechádzaš ťažkým obdobím, nové topánky ťa nad vodou nepodržia. 

Šťastie, ktoré prichádza z nových zážitkov a „skutočných“ hodnôt je pevnejšie. Môže fungovať ako liek pri nadbytku negatívnych emócií. V konečnom dôsledku by som teda radšej mal po boku niekoľko správnych ľudí než niečo, čo som si kúpil.

No mojim názorom je, že nie je nič zlé a povrchné na tom, snažiť sa o oba typy šťastia. Minimálne aby som mal na pravidelné randenie, sushi a subscription na Apple Music. 

 

zdroj: elitedaily.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech