Antirúškari jedia v obchodoch potraviny bez zaplatenia. Je to tlak, pokladníkom chceme poskytnúť odbornú pomoc

  • Spoločnosť je čoraz viac polarizovaná a nahnevaná
  • Niektorí si preto vybíjajú zlosť na zavedené opatrenia priamo v supermarketoch
  • Odborníci hovoria o narastajúcich stresových faktoroch
  • Tie vedú aj k zhoršeniu zdravia a problémom v našich pracovných životoch
archív Startitup, Facebook/Jojo Hronkovič
  • Spoločnosť je čoraz viac polarizovaná a nahnevaná
  • Niektorí si preto vybíjajú zlosť na zavedené opatrenia priamo v supermarketoch
  • Odborníci hovoria o narastajúcich stresových faktoroch
  • Tie vedú aj k zhoršeniu zdravia a problémom v našich pracovných životoch

Pandémia, ktorá už takmer 2 roky sužuje svet, sa podpísala nielen na ekonomike, v podobe finančných strát, ale aj na duševnom zdraví mnohých z nás. Podľa správy ISA Úradu vlády SR o kríze duševného zdravia v dôsledku COVID-19, v roku 2018 na Slovensku trpelo duševnými chorobami približne 15 % populácie a to najmä úzkostnými a depresívnymi poruchami.

Už v máji 2020, podľa prieskumu „Ako sa máte, Slovensko“ viac ako štvrtina obyvateľov pociťovala zhoršenie svojho duševného zdravia kvôli koronakríze a 48 % respondentov prežívalo depresívne pocity.

V zahraničí je trend podobný. V členských štátoch OECD stúpol podiel populácie zažívajúcej úzkosť a depresie spred pandemických 8 % až na 30 %. Maximá boli zaznamenané práve v obdobiach lockdownu a najtvrdších reštrikcií.

Do tohto celého nastupujú skupiny antirúškarov, ktorí v našej krajine narúšajú bežný chod predajní. Nepríjemným situáciám a agresívnemu správaniu sú tu vystavovaní aj bežní slušní ľudia, ako aj zamestnanci reťazcov.

Pokladníci, pokladníčky či manažéri sa dostávajú do nekomfortných stretov s antivaxermi. Odporcovia protipandemických opatrení sa v niektorých prípadoch neštítia ani fyzických atakov, keď ich chce polícia spacifikovať.

Ničia potraviny

„Antirúškari chodia v organizovaných skupinách, naša strážna služba nemá kapacity, aby proti nim zasiahla. Vždy ich vyzývame, aby mali nasadené rúško, ak tak neurobia, nevieme ich obmedziť na osobnej slobode,“ povedal nám Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie v spoločnosti Lidl.

Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko, sa vyjadril, že aj oni pozorne sledujú situáciu ohľadom pandémie koronavírusu a vynakladajú veľké úsilie, v záujme dodržiavania príslušných predpisov v predajniach.

Máš skúsenosti s antirúškarmi?

„Vo všetkých našich predajniach sme vykonali primerané kroky, aby boli dodržiavané súvisiace opatrenia, vrátane toho, že vstup a pobyt vo vnútorných priestoroch prevádzky sa má umožniť len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami.“

Tvrdí, že dbajú na ochranu svojich zamestnancov a zákazníkov, a tam kde je to relevantné, je zo strany ich spoločnosti privolávaná aj polícia. „Úprimne veríme v korektnú a efektívnu spoluprácu v tejto oblasti so všetkými zainteresovanými úradmi.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: ISA, Euractiv.com, Ako sa máte, Slovensko, Allianz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá