Antivirotiká na domácu liečbu nebudú môcť užívať všetci. V kombinácii s niektorými liekmi môžu spôsobiť aj smrť

  • Úrady autorizovali Paxlovid od Pfizeru na liečbu Covidu v domácom prostredí
  • Iba jeden deň potom schválili na liečbu Covidu aj antivirotikum od MSD vo forme tabletky
  • Užívať ich ale nebudú môcť všetci
Merck
TASR/Pfizer via AP, Merck & Co. via AP, File
  • Úrady autorizovali Paxlovid od Pfizeru na liečbu Covidu v domácom prostredí
  • Iba jeden deň potom schválili na liečbu Covidu aj antivirotikum od MSD vo forme tabletky
  • Užívať ich ale nebudú môcť všetci

Ešte pred Vianocami Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil až dve antivirotiká, ktoré ľudia môžu použiť na domácu liečbu Covid-19. Išlo o Paxlovid od spoločnosti Pfizer a molnupiravir od MSD.

Americká televízia NBC news ale informovala, podávanie liekov si bude vyžadovať dôsledné sledovanie zo strany lekárov, pretože antivirotiká nemusia byť bezpečné pre každého.

Kombinácie s inými liečivami, napríklad statínmi, liekmi na riedenie krvi, či antdepresívami by totiž mohli pacientovi spôsobiť vážne poškodenie zdravia či dokonca ohroziť životov. Antivirotikum Paxlovid FDA napríklad neodporúča ani ľuďom s ťažkým ochorením pečene alebo obličiek.

Príbalový leták však obsahuje zoznam liečiv, s ktorými sa antivirotikum neodporúča kombinovať. Na prepísanie lieku tak budú musieť lekári veľmi dobre poznať stav pacienta, aby sa predišlo iným komplikáciám.

Liečbu Paxlovidom tiež môže komplikovať fakt, že musí byť predpisný do piatich dní od prvých príznakov, inak nebude v liečbe efektívny.

Paxlovid znižuje riziko smrti až o 89 %

FDA antivirotikum Paxlovid od spoločnosti Pfizer schválila na liečbu Covidu pre rizikové skupiny populácie minulý týždeň. Informovali o tom agentúry AP a AFP, prostredníctvom TASR.

Liečivo Paxlovid je povolené pre pacientov s COVID-19 vo veku 12 a viac rokov, ktorí sú náchylní na vážny priebeh ochorenia, pretože sú starší alebo majú zdravotné problémy – napríklad obezitu alebo cukrovku.

„Dnešné schválenie predstavuje prvú liečbu Covidu vo forme tabletky, ktorá sa užíva perorálne. Ide o významný krok vpred v boji proti globálnej pandémii,“ povedala riaditeľka Centra pre hodnotenie a výskum liečiv (CDER) Patrizia Cavazzoniová, ktorú citovala AFP.

Paxlovid podľa klinických štúdií znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti o 89 percent u nehospitalizovaných dospelých osôb z rizikových skupín s Covidom, ktorým bol liek podaný do troch dní od objavenia sa príznakov, píše agentúra AP.

Ďalšie laboratórne testy potvrdili, že Paxlovid si svoju účinnosť udržal aj voči novému variantu omikron.

Americký denník The New York Times napísal, že liečba pozostáva z užívania viac ako 30 tabliet počas piatich dní. V amerických lekárňach by sa prvé balenia mohli objaviť už o niekoľko dní.

V stredu o nákupe lieku Paxlovid rozhodla aj slovenská vláda. SR kúpi 32 100 balení, informovala TASR.

Molnupiravir sa javí menej efektívny, mal by však byť dostupnejší

FDA tiež vo štvrtok autorizoval perorálne antivirotikum s účinnou látkou molnupiravir od americkej spoločnosti MSD na liečbu Covidu pre pacientov, u ktorých hrozí riziko vzniku ťažkého priebehu ochorenia. Stalo sa tak deň po tom, ako FDA odobril tabletku od spoločnosti Pfizer. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Podľa americkej televízie NBC je veľkou výhodou perorálnych liekov, že sa môžu užívať doma a nevyžadujú si liečbu vnútrožilovo podávanými infúznymi roztokmi.

„Klinické štúdie zistili, že liečba molnupiravirom znížila riziko hospitalizácie a úmrtia u vysokorizikových pacientov s Covidom o 30 percent,“ uviedla NBC. Spravodajská televízia však pripomenula, že liek od spoločnosti Pfizer má vyššiu účinnosť.

zdroj: SITA/AP, Merck & Co

„Dostupnosť liečby od spoločnosti Pfizer však bude spočiatku oveľa obmedzenejšia ako od spoločnosti MSD. To môže pre lekárov predstavovať dilemu, akú možnosť liečby odporučiť svojim pacientom,“ uvádza NBC.

Agentúra AP v kontexte nižšej účinnosti prípravku od MSD očakáva, že „tabletka bude mať v boji proti pandémii menšiu úlohu, ako sa predpovedalo len pred niekoľkými týždňami. Jej schopnosť predchádzať závažnému Covidu je oveľa menšia, ako bolo pôvodne oznámené, a príbalový leták bude varovať pred vážnymi vedľajšími účinkami,“ píše AP.

Británia sa minulý mesiac stala vôbec prvou krajinou, ktorá antivirotikum molnupiravir od MSD schválila na použitie. Ostrovné kráľovstvo zároveň oznámilo, že so spoločnosťou MSD podpísalo zmluvu na dodanie viac ako siedmich miliónov cyklov liečby týmto prípravkom, píše TASR.       

Zdroje: NBC news, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá