Antonios Vlachou: Pre umelca je na Slovensku prežiť doslova challenge

  • S Antoniosom Vlachou, slovenským umeleckým fotografom a grafickým dizajnérom, sme sa porozprávali o tom ako sa žije umelcom, čo ho inšpiruje a ako vníma vzdelávanie kreatívnych predmetov v slovenských školách.
BeFunky Collage
  • S Antoniosom Vlachou, slovenským umeleckým fotografom a grafickým dizajnérom, sme sa porozprávali o tom ako sa žije umelcom, čo ho inšpiruje a ako vníma vzdelávanie kreatívnych predmetov v slovenských školách.

Antonios, porozprávaj nám o sebe, čo robíš?

Ahoj… no momentálne ti odpovedám na otázky. A inak si vznešene užívam život a všetko, čo mi prináša. :) Dal by som si pizzu a masáž. Zakladám KDH – Klub dekadentných hedonistov.

 

Ako si sa dostal k fotografii a grafickému dizajnu?

Keď som bol ešte kúsoček menší, ako som teraz, (lebo nepodrástol som až tak veľmi odvtedy) som zbadal kamarátove fotky a páčilo sa mi, čo robí. Otvorilo mi to bránu za nepoznaným, keďže som nevedel kresliť od malička… ani výtvarná mi nepomohla. Ani pani učiteľka kričiaca že “Prečo má ten lyžiar červené pásy za sebou?!”. Tak som začal fotiť… a keďže som mal hrozný kompakt, tak som sa začal hrabať vo photoshope a … postupne ma zrazu aj ten design nejak začal baviť :).

IMG_0720

Si napoly grék a napoly slovák. Ako to ovplyvňuje tvoj pohľad na život a na tvoju prácu?

Neviem, asi len to, že odmalička mám v sebe zakorenené dve kultúry. A to ti dovoľuje pozerať sa na všetko z dvoch rôznych perspektív. Slováci a Gréci sú dosť rozliční. Čo sa práce týka, jediná vec, do ktorej zasahuje Grécko, je asi komunikácia na inej úrovni a meno, ktoré si nikto síce presne nepamätá, ale hneď vedia že “to je ten grék”.

 

Veľa mladých odchádza zo Slovenska za lepším uplatnením. Premýšľal si aj ty o tom? 

Premýšľal, ale zatiaľ to neplánujem :) je to challenge, prežiť tu. Niekedy ťa proste viac bavia ťažké hry, než tie ľahké, ktoré prejdeš za chvíľku. Okrem toho, získať si nanovo kontakty v cudzine, je prakticky štart od začiatku.

 

Tvoje fotografie sú veľmi jedinečné. Majú ľudia na Slovensku záujem o umenie? 

Ako ktorí. To je tiež taká relatívna otázka. Majú radi športové autá? Ľuďom sa umenie páči, no nemajú naň väčšinou financie. Potom sú zberatelia, pre ktorých to je investičná komodita. Potom sú takí, čo ho majú radi a aj sú ochotní zaň zaplatiť… to je už ale naozaj drvivo nízke percento.

sleep in information

Z čoho čerpáš inšpiráciu pri tvojej tvorbe?

Zo žien a každodenného života. Keď sa pozrieš okolo seba, všade je všetko. Len si to treba všimnúť. A ženy sú neskutočne emotívne stvorenia. Každá nesie farebný či čiernobiely príbeh… nádhera.

 

Ako komunikuješ so svojimi fanúšikmi? Máš nejaké triky, aby sa tvoje umenie dostalo k čo najširšiemu publiku?   

Ja mám fanúšikov? Nemám žiadne triky :), komunikujem len cez sociálne siete a cez verejné performance typu výstavy alebo stand up comedy. Umenie, ktoré sa dostane k masám je buď veľmi ľúbivé alebo veľmi provokatívne. Nerobím asi ani jedno ani druhé… :) mňa len proste baví tvoriť to, čo cítim a ako to cítim. A keď sa nájde niekto, kto si to chce doma zavesiť – je to pre mňa neskutočná radosť :) Nejde až tak o peniaze, to je len nejaký ukazovateľ, ako veľmi sa to tomu človeku páči. A zároveň oslobodzujú pri vytvorení toho finálu – 2 metrová fotka niečo stojí. Keď sa už zabávaš niekoľko hodín za foťákom, počítačom… nechceš to dať na obyčajný papier. A bohužiaľ s kvalitou ide hore aj cena.

 

Máš veľa aktivít, venuješ sa videotvorbe, grafickému dizajnu, produkčnej činnosti, hráš v divadle. Je vôbec možné sa umením uživiť?

V divadle uz nehrám, skôr už len tie StandUP comedy. Všetko, čo robím je parádny mix, lebo je to všetko na seba poprepájané. Je to stále jedna a tá istá kategória umenia a dá sa využiť v reklame. Samozrejme, že spolupracujem s ľuďmi, ktorí sú už tí experti, či už na kameru, na grafický design alebo stratégiu. Ja som len tá hlava. Čisto moja je asi iba fotka. Samozrejme, že občas musíš ísť do gýču, keď si to klient žiada, ale cesta za levelom, v ktorom si sám sebou a vyberáš si klientov, nie je jednoduchá a hlavne netrvá rok, či dva.

11260417_10204484201339843_2986279579173992129_o

V školách sa na predmety, ktoré rozvíjajú kreativitu nekladie príliš veľký dôraz. Ako to vnímaš ty? Myslíš si, že väčší priestor pre výtvarnú alebo hudobnú výchovu by bol prospešný pre deti a mládež?

Samozrejme, že áno. Ale nesmie to byť “dôraz”. Učitelia sú demotivovaní platmi a nemajú chuť učiť hrou. Ja som tiež nemusel hudobnú či výtvarnú na základnej škole, ale keď som navštevoval výtvarnú či hudobnú školu, bavilo ma to. Všetko je o tom, ako to podáte a hlavne komu to podáte. Ľudia sú rôzni, každý je iný. Nemôžete z 30tich nútiť 30 študentov, aby robili to isté. Niekto to v sebe má, niekoho to vôbec nezaujíma. Treba im ukázať, o čo ide hravou formou, motivovať ich a potom ich nechať vybrať si. Učím ateliér experimentálnej fotografie na univerzite v Trnave a kebyže na decká tlačím viac, znechutí sa im to.

 

Aké sú tvoje sny, ktoré by si chcel dosiahnuť?

Bude to strašné klišé, ale ja žijem svoj sen. Mám nejaké krátkodobé, nejaké dlhodobé ciele… kratkodobé sa vzťahujú na pracovné prostredie, dlhodobé na osobný život. :) Pointou oboch je však to, že chcem, aby som sa cítil dobre a aby sa tak cítili aj ľudia okolo mňa, či už sú to kolegovia, klienti alebo priatelia. Nakoniec keď sa všetci máme dobre, máme chuť kolaborovať. A kolaboráciou dosiahneme oveľa väčší a lepší výsledok. A chcel by som raz vystavovať v TORCH GALLERY v Amsterdame.

 

Nakoniec, čo by si odporučil mladým ľuďom, ktorí by sa chceli venovať umeniu profesionálne? 

Hlavne ho robte. Robte, kým máte chuť a silu. Premôžte sa občas a nehanbite sa ukazovať vaše veci kdekoľvek. Noste ich so sebou. Keď sa vás niekto opýta, čo robíte, tak mu to ukážte. “Word of mouth” je najlepší spôsob, ako sa o Vás niekto relevantný dozvie. Využívajte socialne siete, zdieľajte svoju tvorbu, počúvajte a čítajte reakcie. Žite s tým a ono to príde, ak sa budete snažit. Neexistuje cesta medzi, ani kompromisy. Buď tým žijete alebo to nechajte tak :). Nebuďte chamtiví, darujte sem tam niečo a karma nebude až taká bitch, ale skôr frajerka, ktorá Vás bude milovať a vy ju tiež.

Zdroj fotky: Archív A. Vlachou

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK