Aplikácia, ktorá z obyčajnej fotografie jedla zistí nutričné hodnoty a množstvo obsiahnutých živín

  • Patríš medzi ľudí, ktorí si poctivo strážia príjem kalórií? Často študuješ zloženie výrobku a prezeráš si množstvo bielkovín, tukov alebo sacharidov v jedle? Ak áno, tak táto aplikácia je ako stvorená pre teba!
foodvisor.io
  • Patríš medzi ľudí, ktorí si poctivo strážia príjem kalórií? Často študuješ zloženie výrobku a prezeráš si množstvo bielkovín, tukov alebo sacharidov v jedle? Ak áno, tak táto aplikácia je ako stvorená pre teba!

V dnešnej dobe je situácia taká, že sa stále viac a viac ľudí začína prikláňať k zdravej strave a k zdravšiemu životnému štýlu. Do istej miery k tomu prispievajú média, ktoré okolo nezdravého jedla vytvárajú akýsi nátlak a varujú pred rizikami a možnými zdravotnými problémami v dôsledku konzumácie nezdravých jedál.

Rovnako k tomu prispievajú aj sociálne siete, ktoré sú plné stránok a profilov zameriavajúcich sa na zdravé recepty, tipy o stravovaní a základné informácie o dôležitosti vyváženého príjmu makroživín. Ďalším skvelým pomocníkom je tvoj smartfon, konkrétne mobilné aplikácie, vďaka ktorým môžeš monitorovať svoj príjem kalórií alebo si prezrieť nutričné hodnoty jedál či potravín. Ak sa tieto faktory skombinujú s pevnou vôľou a odhodlaním, už nič ti nebráni v tom, aby bol tvoj jedálniček zdravší a vyváženejší.

Práve na oblasť mobilných aplikácií sa zameral aj francúzsky startup Foodvisor, ktorý vytvoril rovnomennú aplikáciu s funkciou monitorovania nutričných hodnôt a kalórií, ktoré sa nachádzajú v tvojom jedle.


Fascinujúci je však spôsob, akým aplikácia tieto nutričné hodnoty vypočíta, respektíve z čoho ich vyráta. Vďaka strojovému učeniu, tzv. metódy Deep learning, dokáže zistiť nutričné hodnoty z obyčajnej fotografie. Celý proces spočíva vo vytvorení fotografie pokrmu, ktorá vďaka spomínanej metóde takmer okamžite prejde analýzou a výsledkom sú informácie o množstve bielkovín, sacharidov, tukov alebo vlákniny v tvojom jedle. Navyše je možné prostredníctvom fotografie rozoznať jednotlivé suroviny, a tak sa ti už nikdy nestane, že nebudeš vedieť čo presne konzumuješ.

Ako funguje Deep Learning?

  1. Najprv aplikácia príjme fotografiu, ktorú chceš analyzovať.
  2. Následne použije Deep Learning, aby zanalyzovala fotografiu. Jedná sa o revolučnú metódu, ktorá zlepšuje rozpoznávanie údajov prostredníctvom opakovaného výcviku neurónovej siete.
  3. Získané údaje sú následne spárované s rozsiahlou databázou, ktorú je možné dopĺňať samotnými používateľmi.
  4. Výsledkom je kompletná nutričná analýza za menej ako 2 sekundy.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: foodvisor.io

Aplikácia je zatiaľ dostupná len pre iOS, v rámci ktorého dochádza k vzájomnej spolupráci s aplikáciou Health. Vďaka tomu dokáže na základe tvojej váhy, výšky, veku ale aj športovej aktivity vypočítať, o aké množstvo si prekročil/a optimálny príjem kalórií, resp. koľko kalórií by si ešte mal/a prijať. Jednoduchou ale prehľadnou formou je možné si v aplikácií zobraziť denný, týždenný alebo mesačný grafický prehľad s následným porovnaním.

zdroj: foodvisor.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK