Apple o chvíľu padne zo stromu

  • Wall Street chce z Apple spraviť Amazon. To sa však nestane.
maxresdefault
  • Wall Street chce z Apple spraviť Amazon. To sa však nestane.

Pokiaľ Apple ešte nenarazilo na svoj vrchol, sú k tomu najbližšie za celé svoje obdobie práve teraz. iPhone 7 pravdepodobne posunie tržby Apple smerom hore, bude to však o menej ako predtým. Éra hyper rýchleho rastu je u konca. Spoločnosť má tak trochu „problém“ – podarilo sa jej vytvoriť úplne nový trh smartfónov, vďaka čomu mali najlepší biznis, aký tento svet poznal.

12731952-iphone

fotka: business.bmcdn.dk

Wall Street však prirodzene začal panikáriť. Pokiaľ nie ste zaneprázdnení rýchlym rastom, smerujete ku svojmu koncu. Hoci to znie smiešne a nelogicky, práve toto je dnešná Wall Street, kde zisky predstavujú nedostatok odhodlania k rastu, a rozvoja firmy. Každý si totiž kupuje budúcnosť a nie prítomnosť. Dividendy sú pre ľudí bez predstavivosti.

Je ľahké povedať, že Apple by malo vyriešiť svoje vnímanie v očiach Wall Street – vložiť zisky späť do R&D a iných interných projektov, ktoré v jeden deň môžu potenciálne viesť k rastu. Apple toto robí. Problém je, že to nerobí dostatočne rýchlo.

iphone-lineup

fotka: 9to5mac.com

Prečo reinvestujú peniaze tak pomaly? Odpoveď môžeme získať, ak sa pozrieme na to, ako na tom spoločnosť bola v roku 1997. Keď sa Apple rozhodlo priviesť späť Steva Jobsa, bolo iba pár mesiacov, ak nie týždňov od momentu bankrotu. Ak sa dostaneš príliš blízko ku svojej smrti, prirodzenou reakciou je, že už nikdy viac sa nebudeš chcieť k tomuto priblížiť.

Plus, heslo Apple znie, „tisíckrát nie pre jedno áno“. Toto im vydržalo veľmi dlho, keďže Wall Street bolo spokojné s výsledkami iMac, iPod a nakoniec iPhone. Jeden rast viedol k druhému.

maxresdefault

fotka: ytimg.com

Až keď Apple „zakoplo“ s iPad-om, niektorí investori si začali uvedomovať, že žiadny produkt nedosiahne taký úspech ako iPhone. Dokonca i služby, ktoré tvoria druhú najväčšiu časť zisku Apple, nepociťujú dostatočný nárast v očiach Wall Street – a to je pritom biznis, ktorý je väčší ako Facebook.

V kontraste s Amazonom, spoločnosťou, ktorá sa vyvarovala zvyšovaniu zisku v mene investícii a rastu, čo sa jej nakoniec oplatilo, i v očiach Wall Street. Prednedávnom oznámila rekordný štvrťročný profit – $513 miliónov dolárov. Hoci mnohí argumentujú, že túto čiastku dokáže Apple vygenerovať každých 4-5 dní, pokiaľ bude naďalej pomaly rásť, je to v poriadku. A aj kebyže nie, peniaze sa aj tak vracajú naspäť do vývoja v Amazone.

jeff-bezos-finally-unveiled-his-plan-for-the-washington-post

fotka: celebritytalentpromotions.com

Apple však nie je Amazon. Apple ani nechce byť ako Amazon. Sú to dva odlišné typy spoločností. No Wall Street aj tak chce aby Apple bolo ako Amazon, keďže vyrástlo príliš rýchlo, a príliš vo veľkom. Amazon môže podobnú veľkosť dosiahnuť tiež, bude to však trvať o pár rokov dlhšie –  zatiaľ čo budú mať dosť času na kúpu, predaje, a špekulácie.

Záleží iba na tom, že sa to nedeje teraz. Nakupuj sľuby, predávaj realitu. Pre Apple by bolo najlepšie vyjsť z burzy von a mať všetky akcie súkromné. Zaručene sa im bude dýchať lepšie, ako na Wall Street.

tim_cook_steve_jobs_confused_620px

fotka: mindthismagazine.com

Zdroj: M.G. Siegler – Medium, zdroj titulnej fotografie: idownloadblog.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK