Arconic navrhla mrakodrap vysoký 5 kilometrov, ktorý čistí ovzdušie

  • Aká je budúcnosť mrakodrapov vo svete v roku 2062? Vyzerá to tak, že budú vedieť čistiť vzduch a k dispozícií budú aj vysuvné balkóny.
aero1
  • Aká je budúcnosť mrakodrapov vo svete v roku 2062? Vyzerá to tak, že budú vedieť čistiť vzduch a k dispozícií budú aj vysuvné balkóny.

Inovatívna spoločnosť Arconic vzdala hold kresleným hrdinom a predstavila svoju víziu mrakodorapu, nie príliš vzdialenej budúcnosti. V ich projekte s názvom „Jetsons“ odkazujúcim na vesmírnych Flinstonovcov zo 60. rokov. Firma navrhla koncept mrakodrapu s výškou až 5 kilometrov. Ten vďaka špeciálnej technológii, bude schopný čistiť vzduch v mestách zamoreným smogom.

a4

zdroj fotografie:businessinsider.com

Aj napriek tomu, že návrh čiastočne pracuje s technológiami a postupmi, ktoré sú zatiaľ len v štádiu teoretických úvah, nemá ísť o žiadnu sci-fi fanstasmagóriu. Špeciálna povrchová úprava požierajúca smog však nie je na trhu až takou novinkou. Jestvuje takzvaný EcoClean. Ide o náter využívajúci vlastnosti svetla, vodnej pary a chemikálií, ktoré umožňujú rozkladať okolitý vzduch, a tak ho zbavovať nečistôt pomocou voľných radikálov. Tie vlastne priťahujú škodliviny zo vzduchu, a potom ich rozkladajú, čím sa spoločne so špinou z budovy následne odlupnú, podobne ako odumretá koža.

 

Novodobý mrakodrap má byť  vybavený aj  systémom hybridných okien, ktoré sa v prípade potreby behom necelej minúty pretransformujú na istý výsuvný balkón. Podľa hovorcu firmy táto technológia už čoskoro dobije trh. Spoločnosť chce posúvať limity predovšetkým pri stavbe výškových budov. Problémom vraj nebudú ani použité materiály. Napríklad tvar a niekoľko tisícovú výšku mrakodrapu bude možné dosiahnuť vďaka komponentov z 3D tlačiarní, vďaka ktorým bude stavba schopná odolať aj extrémne silným vetrom.

 „Zameriavame sa na optimalizovanie materiálov, ktoré sa môžu vytlačiť 3D tlačiarňou a poskytnúť tak viac a viac možností dizajnérom ale aj architektom,“ dodala McClearyová – jedna z vrchných vedkýň z Aronicu

aero2

zdroj fotografie:businessinsider.com

Firma Arconic už predstavila technológiu na veľtrhoch po celom svete. Je tak možné, že sa  už v blízkej budúcnosti stane významným hráčom na svetových trhoch. Arconic však nechce zbytočne utrácať peniaze za materiály k vybudovaniu samostatných okien a rýn, ale má v pláne investovať do flexibilných komponentov, ktoré z budov urobia niečo viac ako len statických objekty.

 

ar

zdroj fotografie:businessinsider.com

Spoločnosť Arconic je činná aj v mnohých ďalších oblastiach. Ich koncepty zahŕňajú futuristické lietajúce autá, výrobu ultra ľahkých karosérií pre automobily, krídla lietadiel a ich silnou stránkou je aj oblasť aerodynamiky. V súčasnej dobe sa však firma pokúša predovšetkým posunúť hranice dizajnu ale aj funkcionality moderných mrakodrapov.

zdroj:sciencealert.com zdroj titulnej fotografie:businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech