Astronomický plat a prestíž, do eurovolieb mieria kontroverzné mená. „Bude to vizitka pre Slovensko,“ tvrdí expert

  • Eurovoľby sú za dverami
  • O job europoslancov sa uchádzajú aj Blaha, Matovič, Tabák, ministri či exposlanci
  • Politológ Koziak má na to jasný názor
Ľuboš Blaha, Igor Matovič
TASR/Pavel Neubauer, Startitup
  • Eurovoľby sú za dverami
  • O job europoslancov sa uchádzajú aj Blaha, Matovič, Tabák, ministri či exposlanci
  • Politológ Koziak má na to jasný názor

Čo spája bývalého frontmana neonacistickej kapely, rasistu, rôzne postavy obľúbené na dezinfoscéne, ale aj expremiéra, tvrdých konzervatívcov, viacerých kontroverzných ministrov a guru konšpiscény? Všetci kandidujú do europarlamentu.

Aj keď si viacerí z nich doslova vybudovali politickú kariéru na kritizovaní Európskej únie, aktuálne sa zaujímajú o lukratívny post v Bruseli. Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 8. júna a Slováci si zvolia 15 poslancov. Startitup ti prináša výber najkontroverznejších kandidátov.

Blaha si „brúsi zuby“ na europarlament, politológ ostro reaguje

Podpredseda vlády, podpredseda strany Smer-SD a muž označovaný za krikľúňa zo „sociálnych sietí“. 220 478 hlasov, ktoré získal v predčasných parlamentných voľbách v minulom roku, mu zaistilo miesto piateho najviac krúžkovaného politika vo voľbách.

Kedysi rádový poslanec sa s postupom času stal jedným z popredných predstaviteľov strany Roberta Fica. Pravdepodobne mu k tomu pomohol aj masívny nárast dezinformácií na sociálnych sieťach a agresívny slovník, ktorý si našiel svoje obecenstvo.

Ľuboš Blaha
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

Boli časy, keď bol Blaha označovaný za „kráľa politického Facebooku“. No v roku 2022 prišiel o svoj profil kvôli opakovanému porušovaniu pravidiel, týkajúcich sa nenávistného prejavu.

V čase zrušenia mala Blahova stránka na Facebooku približne 174-tisíc sledovateľov a množstvo fanúšikov. Často prostredníctvom tejto stránky útočil na vládnych predstaviteľov, najmä na aktuálne už dosluhujúcu hlavu štátu Zuzanu Čaputovú.

Ban ho však nezastavil, Blaha prešiel na iné typy sociálnych sietí, kde ďalej šíri svoje nenávistné názory, konšpirácie či nevyberaný slovník. Napríklad na neregulovanej ruskej sociálnej sieti Telegram má takmer 40-tisíc sledovateľov.

V poslednej dobe na seba kontroverzný smerák pritiahol pozornosť a taktiež sa stal terčom kritiky za to, že pred niekoľkým mesiacmi zvesil vo svojej kancelárii portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie. Následne si na stenu zavesil obraz bývalého kubánskeho ministra priemyslu Ernesta (Che) Guevaru.

Taktiež na pôde Národnej rady Slovenskej republiky vo februári tohto roku prijal ruskú televíziu. Kanálu Rossija 1 známemu svojou propagandistickou činnosťou poskytol rozhovor. „Schyľuje sa zjavne k veľkému súboju medzi Progresívnym Slovenskom a Smerom. Každý človek so zdravým rozumom a vlasteneckým citom bude voliť Smer,“ vyhlásil Blaha ohľadom Eurovolieb pre TV OTV pred pár mesiacmi.

„Pokiaľ sa tam dostane človek, ktorý bude vystupovať aj proti európskej integrácii, ktorý bude vystupovať proti našim európskym spojencom, tak samozrejme pre Slovensko toho príliš veľa nevyjedná,“ hovorí pre Startitup politológ Tomáš Koziak.

„Má to aj symbolickú rovinu, pokiaľ dostane pán Blaha dostatok hlasov, tak to bude aj symbolická vizitka pre Slovensko, že dostali dostatočný počet hlasov ľudia, ktorí častokrát šíria až nenávistnú rétoriku a ktorí neváhajú klamať vo svojich politických vyjadreniach,“ myslí si expert.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, TASR, TV OTV, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá