Atrament do tlačiarne či jeden z najpopulárnejších nápojov. Toto je zoznam 9 vzácnych surovín sveta

  • Ceny niektorých vzácnych surovín sa za posledné roky rapídne zvýšili.
  • Môže za to ich momentálny nedostatok vo svetových zásobách či politika niektorých krajín sveta.
10
flickr.com / pixabay.com
  • Ceny niektorých vzácnych surovín sa za posledné roky rapídne zvýšili.
  • Môže za to ich momentálny nedostatok vo svetových zásobách či politika niektorých krajín sveta.

Atrament do tlačiarne

Súčasťou každej väčšie rodiny je istotne aj domáca tlačiareň. Tá na svoj bezproblémový chod potrebuje atramentové náplne, ktoré však nie sú lacnou záležitosťou. Cena za čierne atramentové náplne začína na hodnote 15 € a závisí od typu a značky danej tlačiarne. Za objemovo väčšie a kvalitnejšie náplne zaplatí zákazník dokonca aj viac ako 40 €.

Cena samotnej náplne sa ale neodvíja od výrobných nákladov atramentových farieb. Spoločnosti stojace za výrobou tlačiarní jednoducho navýšili cenu za jednotlivé náplne, aby znížili celkové straty pri predaji svojich produktov, kedže taká tlačiareň dokáže spoľahlivo fungovať aj niekoľko rokov. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim vysokú cenu je aj neustály výskum a rozvoj v oblasti tlače. Cena za jeden kilogram atramentu tak prekročí hranicu 1500 €!

Protijedy

Riziko uhryznutia hadom nie je v našich končinách také časté, avšak v ostatných častiach sveta akými sú Afrika či Južná Amerika je riziko niekoľkonásobne vyššie. V týchto oblastiach dochádza ročne až ku 15 tisícom útokov hadov na človeka a pri neskorom podaní protijedu môže dôjsť ku vážnym zdravotným problémom či dokonca smrti pacienta.

Suma za jednu dávku protijedu v USA sa pohybuje od 7 do 33 tisíc eur a uhryznutie štrkáčom vyjde až na neuveriteľných 47 tisíc eur! Za tieto vysoké ceny môže kombinácia viacerých faktorov, akými sú klinické testy, poplatky spojené s licencovaním produktov a dodržiavaním predpisov v USA.

Telové krémy

Celosvetová hodnota kozmetického priemyslu sa pohybuje na úrovní 450 miliárd eur a toto číslo sa neustále zvyšuje. Medzi najdrahšie produkty v oblasti kozmetiky patrí napríklad aj krém La Mer Creme de La Mer. Za 30ml tohto krému zaplatí zákazník približne 150 €, za väčšie 500ml balenie zaplatí až neuveriteľných 1700 €. Jeho vysoká cena znamená, že tento krém je až 6-násobne drahší ako striebro.

Viagra

Medzi najznámejšie lieky na svete istotne patria aj tabletky modrej farby, po ktorých siaha čoraz viac mužov. Reč je o Viagre, ktorá lieči erektálnu dysfunkciu, známu aj ako impotenciu. Ako prvý prišla na trh s Viagrou farmaceutická spoločnosť Pfizer a jej liek mal pôvodne liečiť vysoký krvný tlak a angínu, no počas testovania sa zistilo, že pomáha aj pri liečení impotencie.

V súčasnosti sa cena za jednu tabletku Viagry pohybuje okolo 7 až 15 € v závislosti od obsahu látky Sildenafil v tabletách. Výrobcovia Viagry argumentujú, že za vysokou cenou stojí veľké množstvo výskumu, investícií a testovania výsledných produktov.

Krémy na opar

Keď sa dermatológovia z americkej univerzity v Austine rozhodli porovnať ceny známych liekov s populárnymi produktami ako sú napríklad zlato či drahé smartfóny, zostali veľmi prekvapený výsledkom svojej štúdie. Podarilo sa im napríklad zistiť, že krém, ktorý sa používa pri hojení oparov a herpesov svojou cenou v niektorých častiach sveta prekoná cenu za gram zlata. Balenie 2g krému proti oparom stojí približne 11 €, pričom jeho kilová verzia by prekročilo sumu 5500€.

Káva

Každý milovník kvalitnej kávy dobre vie, že za chutnú a aromatickú kávu sa poriadne priplatí. Jedna z najznámejších druhov kávy na svete, Kopi Luwak, inak známa aj ako Cibetková káva, sa získava z trusu ázijských cibetiek, mačkovitých šeliem, ktoré konzumujú práve kávové zrnká. Kilogram zozbieraný z trusu týchto cicavcov stojí na trhu viac ako 550 €. To je stále nízka suma, v porovnaní z thajskou kávou Black Ivory Coffee. Za kilogram tejto kávy, ktorá pri výrobnom procese prechádza cez tráviaci trakt ázijských slonov zaplatí zákazník až 1500 €.

Šafran

Najdrahšie korenie a liečivo na svete je bezpochybne šafran. Na získanie jedného kilogramu šafranu je potreba až 150 tisíc šafranových kvetov, ktorá sa zbierajú ručne. Šafran je korením používaným v kuchyniach po celom svete a cena za jeden gram tejto koreniny sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 20 €. Prekvapí však cena za kilogram šafranu. Ten sa v niektorých častiach sveta pohybuje aj na hranici 12 tisíc eur za kilogram.

Ľudská krv

Tvorí až 9% hmotnosti ľudského tela a každý z nás jej má v tele viac ako 5 litrov, reč je o ľudskej krvi. Táto pre život dôležitá ľudská tekutina je každoročne potrebná pri stovkách operácií, pri ktorých je potrebná transfúzia. Nedostatok vhodných darcov krvi spojený so zdĺhavým procesom testov má za následok zvýšenú cenu. Ďalším faktorom je skladovanie a prevoz krvi, pri ktorých sa musia dodržiavať prísne pravidlá. V súčasnosti sa pohybuje cena za liter krvi na hodnote okolo 300 €, avšak v niektorých prípadoch je jej cena nevyčísliteľná.

Vanilka

Keď sa v roku 2017 prehnal oblasťou Madagaskaru cyklón Enawo, cena vanilky sa rapídne zvýšila. Viac ako tri štvrtiny svetovej produkcie vanilky boli zničené a kilogram vanilky tak vyskočil až na rekordnú sumu 500 €. Výrobcovia zmrzlín a sladkostí tak na základe nedostatku vanilky museli obmedziť výrobu produktov obsahujúcich práve túto surovinu.

zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech