Attila Végh prezradil všetko o svojej ceste na vrchol. Aký je tvoj príbeh?

  • Šampión Oktagonu a víťaz zápasu storočia, Attila Végh, sa s nami exkluzívne podelil o svoj príbeh
  • Chce totiž motivovať všetkých, ktorí si idú za svojím snom aj napriek prekážkam
  • Ak sa o ten svoj navyše podelíš s Attilom a Huawei, môžeš získať 1500 eur na splnenie sna a ďalšie hodnotné ceny
Huawei
  • Šampión Oktagonu a víťaz zápasu storočia, Attila Végh, sa s nami exkluzívne podelil o svoj príbeh
  • Chce totiž motivovať všetkých, ktorí si idú za svojím snom aj napriek prekážkam
  • Ak sa o ten svoj navyše podelíš s Attilom a Huawei, môžeš získať 1500 eur na splnenie sna a ďalšie hodnotné ceny

Chuť víťaziť už od začiatku

Attila Végh prvýkrát „pričuchol” k športu ako 5-ročný, keď ho rodičia prihlásili na zápasenie do Gabčíkova. „Nebol som veľmi šikovný, ale bavilo ma to. Venoval som sa tomu 9 rokov, neskôr som vyskúšal iné športy, až som v 14 rokoch zakotvil pri kempo karate. To je bojový šport, ktorý sa veľmi podobá na MMA, ale sú tam jemnejšie pravidlá. Ale keď som tam prišiel, tak som si všimol, že zápasenie, ktorému som sa venoval predtým, sa mi veľmi hodilo do kempo karate. Všetkých som porážal. Lebo mal som niečo, čo ostatní nemali – skúsenosti zo zápasenia, kde som síce nebol taký úspešný, ale v kempo karate som to vedel ukázať a využiť. Išiel som na prvú súťaž, ktorú som vyhral. Dostal som pohár a vzbudilo to vo mne chuť víťaziť,” spomína Attila na svoje začiatky.

„Venoval som sa tomu sedem rokov a dosiahol som všetko, čo sa dalo. A potom prišiel rok 2008. Vtedy som sa dopočul, čo je to MMA, čo je to zápasiť v klietke, v USA to bolo už vtedy populárne. Kamarát ma pozval na amatérsku akciu, tak som si povedal, že to skúsim. Prvý zápas som mal v Maďarsku, v telocvični bolo 50 ľudí, a vyhral som ho za minútu. Vtedy som si povedal, že toto bude môj šport.” 

Chlapec z Gabčíkova svetovým šampiónom

V roku 2012 Attila vďaka svojmu trénerovi dostal možnosť vyskúšať si zápasenie v Bellatore, čo je druhá najväčšia organizácia na svete (po UFC). „Podpísal som kontrakt a vyrazil som do USA. Viete si to predstaviť – ako jednoduchý chlapec z Gabčíkova som prišiel na letisko, ktoré bolo veľké ako celá dedina, nevedel som vôbec po anglicky, a akoby nič som odletel do Ameriky. Bol to neopísateľný pocit, keď som vošiel prvýkrát do telocvične, videl som tam zápasníkov, s ktorými som predtým hral len na Playstation. Bol to môj životný sen. Po mesiaci kempu som mal prvý zápas a pred ním prišiel za mnou najväčší tréner v tíme a povedal mi – ty budeš raz majster sveta. Vtedy som bol veľmi dojatý,” približuje Attila.

Prvý zápas v Bellatore s prehľadom vyhral. „Vyhrával som všetko, celú pyramídu – štyri zápasy, všetky som vyhral. Tým sa mi otvorila možnosť zabojovať o titul majstra sveta proti Christianovi M’Pumbu, ktorý bol vtedy šampiónom. Zvíťazil som na body a stal som sa šampiónom Bellatoru. To bolo v roku 2013, keď u nás ešte ani nevedeli, čo je to MMA. Ja som už bol majster sveta druhej najväčšej organizácie.”

zdroj: Huawei

Keď sa nedarí

Aj Attila však vo svojej úspešnej zápasníckej kariére zažil horšie časy. „Ťažké obdobie vždy príde, ale nikdy sa netreba vzdávať, sám som sa o tom presvedčil. Keď som v Bellatore skončil, karta sa otočila. Prehral som 4 dôležité zápasy za sebou. Takže ako som šiel pekne hore, tak som krásne šiel aj dole. Zrazu som nevedel, čo so mnou bude. Bol som majster sveta, a zrazu neviem vyhrať.”

Posledný zápas pred zápasom storočia absolvoval proti Virgilovi Zwickerovi. „Príprava bola dobrá, cítil som sa na toho súpera, ale nemal som svoj deň. Dostal som KO v prvom kole,” vraví Attila a dopĺňa: „Bol som, samozrejme, smutný, ale vnímal som to tak, že to tak malo byť. Nemôžeme sa obzerať dozadu na to, čo bolo, dôležitejšie je sústrediť sa na to, čo príde.”

Nikdy sa nevzdávať

Mnohí fanúšikovia Attilu vtedy odpísali. „Hovorili mi, že som už starý, nech radšej robím trénera. Ale ja som už vedel, ako ľudia reagujú. Keď som vyhrával, boli pri mne, keď som prehrával, tak odišli. Vedel som, že musím znova v sebe zapáliť ten oheň. A tak sme sa dali dokopy s mojím tímom a začal som sa pripravovať na zápas storočia s Karlosom Vémolom. Odložil som telefón úplne bokom a venoval som sa iba tréningu, strave a spaniu. Neriešil som vôbec nič iné. Hovoril som si, že keď toto mi vyjde, tak budem najšťastnejší na svete. Tréning bol brutálne náročný, týrali ma, lebo som mal silných zápasníkov v sparingoch, zabíjali ma. Zakaždým, keď som šiel domov z tréningu, bol som zdeprimovaný, ani jediný raz som nebol so sebou spokojný. Štyri mesiace som zažíval peklo. K tomu som mal doma tehotnú manželku, ale ona stála pri mne. To mi dávalo energiu,” približuje majster Oktagonu prípravu na najsledovanejší zápas v jeho kariére.

„Prišiel deň zápasu. Celý rok som počúval, ako dostanem do hlavy a Karlos ma prevalcuje. Bol som outsider, kurz na moje víťazstvo bol 4 ku 1 a nikto mi neveril. Prišiel zápas a vyhral som ho za 2 minúty. Najväčšiu radosť som mal, keď som v tom momente vyskočil na klietku a videl som tých 20-tisíc ľudí v aréne, ako sa objímajú, plačú a prežívajú to so mnou.”

„Nikdy sa netreba vzdávať, každá prekážka sa dá prekonať. To však veľakrát vidíte, až keď sa obzriete späť,” uzatvára Attila a dodáva, že aktuálne sa venuje najmä rodine, no každý deň poctivo trénuje. Začiatkom januára sa Véghovcom narodil malý Attila.

Podeľ sa o svoj príbeh

Ísť si za svojím snom vie byť náročné. Zažil si to nielen Attila. „Stačí sa do toho oprieť a nevzdávať sa. Trochu ti v tom s Huawei pomôžeme. Oslovil ma ich príbeh, ak sa z malej čínskej firmy stal celosvetový gigant. Aj oni totiž dobre vedia, aké to je, keď vám kladú pod nohy prekážky. A tak sme sa spojili a chceme vybrať troch Slovákov, ktorí získajú hodnotné ceny na podporu ich sna. Pošli mi svoj príbeh s popisom tvojho sna a aká je tvoja cesta k nemu, na adresu [email protected] do 15. marca,” motivuje Attila Végh.

Na autorov trojice naj príbehov čaká odmena v hodnote 1500 eur na podporu ich osobného cieľa, hodina tréningu s Attilom Véghom a lístky na dokumentárny film o jeho živote. Okrem toho získajú smart hodinky Huawei Watch GT 2, ktoré im pomôžu udržiavať sa fit po fyzickej aj psychickej stránke. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK