Auto, ktoré prejde 586 kilometrov na jeden liter benzínu, majú na svedomí slovenskí študenti

  • Európska súťaž už 20 rokov inšpiruje nové generácie konštruktérov a inžinierov na stredných a vysokých školách k tvorbe nových konštrukcií vozidiel a využívaniu nových technológií a materiálov.
shell1
spsdtt.edupage.org
  • Európska súťaž už 20 rokov inšpiruje nové generácie konštruktérov a inžinierov na stredných a vysokých školách k tvorbe nových konštrukcií vozidiel a využívaniu nových technológií a materiálov.

Na festival inovatívnych myšlienok Make the Future v Londýne, ktorého súčasťou sú aj prestížne preteky Shell Eco-marathon Europe 2017, prijali pozvanie hneď tri slovenské tímy.

Eko-maratón pritom hostil 192 študentských tímov z 27 krajín. Tí sa museli pustiť do riešenia otázky, ako navrhnúť a zostrojiť energeticky čo možno najúspornejšie vozidlo. Zatiaľ, čo študenti bratislavskej Strojníckej fakulty STU a košickej Strojníckej fakulty TUKE sú ostrieľanými hráčmi s dlhoročnými skúsenosťami z pretekov, Slovensko reprezentovali aj nováčikovia.

foto:cloud1.edupage.org

Nováčikovia zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa po minuloročnej úspešnej premiére na kvalifikačných pretekoch Shell Eco-marathon Challenger v Le Mans zúčastnili pretekov v Londýne prvýkrát.

Tím bratislavskej STU sa zasa zapojil do súťaže s vozidlom na CNG pohon. Skúsenosťou najstarší tím z Košíc, s tradíciou až od roku 1994, pripravil nové vozidlo na benzínový pohon a nováčikovia z Trnavy zostrojili nový model na elektrický pohon.

foto:sjf.tuke.sk

„Preteky Shell Eco-marathon Europe predstavujú pre nás príležitosť ukázať študentom reálnu vývojársku prácu, ktorá ich môže čakať, ak sa rozhodnú aj pre vysokoškolské štúdium technologických odvetví. Sme veľmi radi, že aj takáto reálna príležitosť ich môže ovplyvniť v rozhodovaní o ich budúcnosti“, vysvetľuje Milan Eliáš, vyučujúci zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave pre shell.sk

Festival Make the Future spolu s pretekmi Shell Eco-marathon Europe 2017 sa konal v areáli Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne. Návštevníci tak počas štyroch dní mohli vidieť energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré na jeden liter paliva prejdu stovky až tisíce kilometrov.

foto:cloud1.edupage.org

Festival okrem toho rok, čo rok prináša vízie o budúcich zdrojoch energie a spôsoboch, ako budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať. Práve vďaka takýmto projektoch, môžeme aj v mladých Slovákoch objaviť skryté talenty, o ktorých budeme ešte počuť.

„Splniť prísne pravidlá a kritéria pretekov Shell Eco-marathon si od študentov vyžaduje veľa úsilia a motivácie. Preto som veľmi rád, že slovenské tímy každoročne prejdú náročným procesom prípravy a dokážu sa nominovať na finále pretekov,“ vysvetľuje Petr Šindler, manažér komunikácie SHELL Slovakia s.r.o pre shell.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK