Až 260 000 Slovákov na dôchodku sa ocitlo v kríze, aj mäso je pre nich luxus. Chudoba sa bude ešte prehlbovať

  • Chudoba sa dotýka najmä seniorov
  • Mnohí z nich sú vo finančnej núdzi, je pre nich problémom zaplatiť si nájomné
  • Minimálny dôchodok poberá približne 213 tisíc dôchodcov
  • V dôsledku pandémie sa bude chudoba ešte viac prehlbovať
TASR/ Lukáš Grinaj
  • Chudoba sa dotýka najmä seniorov
  • Mnohí z nich sú vo finančnej núdzi, je pre nich problémom zaplatiť si nájomné
  • Minimálny dôchodok poberá približne 213 tisíc dôchodcov
  • V dôsledku pandémie sa bude chudoba ešte viac prehlbovať

Chudoba sa výrazne dotýka seniorov. Aktuálne je na Slovensku vyše 260-tisíc dôchodcov, ktorí sa dostali do stavu ekonomickej núdze. Minimálny dôchodok je vyčíslený na sumu 334 eur, poberá ho 213 tisíc dôchodcov. Suma je devastačná, mnoho seniorov si nedokáže uhradiť poplatky za energie či zaplatiť nájom.

Ako uvádza Štatistický úrad SR, na Slovensku je viac ako 260- tisíc dôchodcov, ktorí sa ocitli vo výraznom finančnom nedostatku. Seniori majú problémy s platením nájomného, problémom sa pre nich stáva aj úhrada za energie. Nemajú dostatok financií na zakúpenie si potravín, ktoré sa mnohým z nás zdajú banálne. Jedlo s mäsom sa pre nich stáva sviatočnou udalosťou. Veľké množstvo seniorských domácnosti nedisponuje telefónom či televízorom.

Kritická situácia: Slováci nezvládajú platiť účty, mnohých už museli odpojiť od elektriky

„Mnohí dôchodcovia, ktorí sa ocitli v závažnej materiálnej deprivácii nemajú ani práčku a iné spotrebiče, ktoré sú pre mnohých v domácnosti samozrejmosťou. Veľké percento dôchodcov si takisto nemôže dovoliť udržiavať doma primerané teplo,“ konštatuje ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková. 

Minimalistický dôchodok

Minimálne dôchodky by sme pokojne mohli premenovať prívlastkom minimalistické. Suma minimálneho dôchodku je totiž na úrovni 334 eur, čo je pre väčšinu z nás nepredstaviteľným číslom. V tomto roku poberá minimálny dôchodok zhruba 213-tisíc slovenských dôchodcov. Za ostatné roky ich počet narastal. Nakoľko priemerná mzda v krajine rastie rýchlejšie ako životné minimum,  podiel dôchodcov poberajúcich minimálny dôchodok sa bude aj v ďalších rokoch neustále zvyšovať,“ uvádza Buchláková.

Odstrašujúce aj je, že priemerná výška dôchodku sa pohybuje na úrovni 499 eur. Dôchodky sú nízke, no výdavky sú privysoké. Priemerná ročná spotreba seniorských domácnosti je zhruba na úrovni 4184 eur. Ročne platia dôchodcovia za bývanie približne 1053 eur, na potraviny minú 1 200 eur. Taktiež sú skupinou s najvyššími výdavkami na lieky. Ročne do liekov investujú približne 230 eur. 

Státisíce Slovákov už ohrozila chudoba, niektorí si nemôžu dovoliť ani dovolenku raz ročne

Aktuálne je na Slovensku zhruba pod hranicou chudoby približne 12 % rodín. Karty však zamiešala aj pandémia. V dôsledku pandémie a s ňou súvisiacej ekonomickej krízy môže do tejto kategórie pribudnúť  ďalších 20 až 50 tisíc ľudí. „V našom prípade sa chudoba určuje od hranice príjmu 406 eur mesačne pre jednočlennú domácnosť. V prípade domácnosti s 2 dospelými a 2 deťmi do 14 rokov je stanovená hranica 853 eur mesačne,“ vysvetľuje Buchláková.

Chudoba sa však netýka len dôchodcov, ďalšou ohrozenou skupinou sú aj nezamestnaní. „Na Slovensku sú okrem dôchodcov najohrozenejšou skupinou nezamestnaní, a to až dve tretiny zo všetkých. Iba 9 percent zamestnaných čelí riziku chudoby a sociálnemu vylúčeniu. V prípade žien a mužov je riziko rovnaké, o čosi viac sú v ohrození ľudia, ktorí majú deti, nakoľko majú vyššie mesačné výdavky.“

Zdroj: FinGO.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá