Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok do Číny

  • Slovenská pošta od utorka 4. februára pre koronavírus dočasne pozastavuje prijímanie medzinárodných listových zásielok, balíkov a zásielok EMS s doručením do Číny, Macaa a Hongkongu
  • Ročne doručí Slovenská pošta viac ako 3 milióny zásielok z Ázie
pajjj
unsplash.com, TASR
  • Slovenská pošta od utorka 4. februára pre koronavírus dočasne pozastavuje prijímanie medzinárodných listových zásielok, balíkov a zásielok EMS s doručením do Číny, Macaa a Hongkongu
  • Ročne doručí Slovenská pošta viac ako 3 milióny zásielok z Ázie

Dôvodom tohto opatrenia sú obmedzenia v medzinárodnej leteckej preprave, ktorá je jedným z nosných spôsobov prepravy medzinárodnej pošty. Informuje SITA.

„Toto opatrenie uplatňuje Slovenská pošta rovnako ako ostatné štáty sveta v súvislosti so zrušením alebo zmenou letov medzinárodných leteckých prepravcov z alebo do Číny, ktorých snahou je tak zamedziť šíreniu koronavírusu,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

zdroj: TASR

V záujme zníženia akéhokoľvek rizika čínska vláda vydala pokyn, ktorým je čínska pošta povinná preventívne dezinfikovať všetky poštové zásielky, ktoré smerujú alebo prechádzajú cez Wuhan a jeho spracovateľské stredisko. V prípade medzinárodných zásielok určených pre provinciu Hubei sa pošta v Číne skontaktuje s adresátom a podľa jeho preferencií doručí jeho zásielku, tak aby sa obmedzil akýkoľvek fyzický kontakt doručovateľa s adresátom zásielky, napríklad doručením do výdajných (balíkových) terminálov.

Slovenská pošta sa pred pár dňami v tlačovej správe vyjadrila, že podľa odborného stanoviska zásielky z Ázie sú bezpečné, nakoľko nie je možné, aby v nich koronavírus prežil.

Z odborného stanoviska pracovnej zdravotnej služby vyplýva, že prenos vírusu sa zatiaľ potvrdil jedine spôsobom kontaktu s infikovaným človekom alebo zvieraťom.

„Doteraz potvrdený spôsob možného prenosu bol kontakt s infikovaným človekom alebo zvieraťom. Vírusy sú obligátne intracelulárne parazity, čo znamená, že sa môžu replikovať len vo vnútri živej bunky, pretože nemajú vlastný biosyntetický aparát. Prežívanie vírusu na zásielkach z Číny, ktoré putujú niekoľko týždňov, je málo pravdepodobné (odhaduje sa životnosť vírusu niekoľko hodín, nie dní),“ píše sa v odbornom stanovisku zdravotnej služby.

zdroj: TASR

Česká vláda v pondelok schválila zákaz priamych letov medzi Čínou a Českou republikou. Chce tak znížiť hrozbu rozšírenia koronavírusu. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz s tým, že priame linky by mali prestať lietať od nedele 9. februára.

Medzi Prahou a Čínou týždenne pravidelne lieta desať priamych liniek, ktoré prevádzkujú tri čínske aerolínie. Pravidelné lety do Číny už skôr prerušili letecké spoločnosti ako British Airways, Air France či Lufthansa. Koronavírus si celosvetovo vyžiadal už viac ako 17-tisíc nakazených a vyše 360 mŕtvych.

Zdroje: posta.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech