Banskobystrický kraj má nového kandidáta na predsedu. Je ním známy agresívny exkotlebovec

  • Hnutie Republika oznámilo, že Suja bude kandidovať na post predsedu BBSK
  • Suja má kontroverznú minulosť plnú otáznikov
  • Neraz sa dostal do problémov
Suja
Facebook/Suja/Reprofoto TASR/Martin Baumann TASR/Dano Veselský
  • Hnutie Republika oznámilo, že Suja bude kandidovať na post predsedu BBSK
  • Suja má kontroverznú minulosť plnú otáznikov
  • Neraz sa dostal do problémov

Bývalý kotlebovec Miroslav Suja, ktorý momentálne pôsobí ako nezaradený poslanec a je členom hnutia Republika, je človek s kontroverznou minulosťou. Muža známeho ako Černákov kamarát a aj spolupracovník v parlamente zdobí jeho agresívne správanie. Svoje by o tom vedeli povedať viacerí poslanci.

Suja kandiduje na post predsedu BBSK

Suja dnes na svojom Facebooku oficiálne potvrdil kandidatúru na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v jesenných komunálnych voľbách. SITA uvádza, že tak urobil v Detve, kde predseda jeho hnutia Milan Uhrík povedal, že do župných a komunálnych volieb pôjde hnutie Republika naplno.

V Bratislavskom kraji postavili Miroslava Heredoša, ktorý však kandiduje ako nezávislý. Postupne chcú oznámiť kandidatúry aj v ďalších krajoch.

„Mám niekoľkoročné skúsenosti z regionálnej politiky. Bol som štyri roky poslancom mestského zastupiteľstva v Detve, osem rokov som bol poslancom BBSK a teraz som poslancom Národnej rady SR. Poznám presne tie problémy, ktoré ľudia v tomto kraji majú, ktoré ich trápia a ktoré chcú, aby sa zmenili,“ uviedol Suja.

Poslanec hnutia Republika bude vo voľbách stáť proti súčasnému podpredsedovi BBSK Ondrejovi Lunterovi. Ďalším kandidátom je predseda konzervatívnej politickej strany Národná koalícia Rudolf Huliak.

Suja, Černákov kamoš

Plus 7 dní uvádza, že Suja má nad Detvou haciendu a žije v luxuse. V rokoch 2013 až 2017 zasadal na poste predsedu BBSK Marian Kotleba, ktorý už má kandidovať zakázané pre odsúdenie v kauze rozdávania šekov v hodnote 1 488 eur. Suja v tomto období pôsobil ako šéf Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Jeho minulosť je však poznačená kontroverzným priznaním. Suja je vycvičený armádou Slovenskej republiky a vraj bol taký dobrý, že mu dali na výber, čo chce robiť. Mohol byť vedúcim špeciálnej skupiny či ostreľovačom. Sujove cesty však viedli k bosovi banskobystrického podsvetia.

„Bol som vycvičený v 5. pluku špeciálneho určenia, mal som teda špeciálny výcvik, tak som začal trénovať chalanov v súkromnej bezpečnostnej službe u Černáka. To znamená veci, ktoré sa týkali streľby alebo sebaobrany, jednoducho veci, ktoré bolo treba,“ uviedol poslanec Suja.

Suja, oblievač

Suja svojej povesti ostáva verný. Minulý rok internetom preletelo video, na ktorom oblial Igora Matoviča počas rokovania Národnej rady. V slovnej výmene zazneli slová ako „špinavec“ či „farizej“. Suja na bývalého premiéra vylial pohár vody so slovami: „Takúto studenú sprchu dávate všetkým občanom Slovenskej republiky.“ Informuje SITA.

Suja následne odmietol opustiť rokovaciu sálu. Za túto májovú oblievačku dostal Suja pokutu 1 000 eur. 

Suja označil Benčíka za vraha

Suja čelil aj konaniu za svoje výroky o poslancovi Jánovi Benčíkovi (poslanecký klub SaS), ktorého označil za vraha. Výbor rozhodol, že sa má Benčíkovi ospravedlniť. Suja v pléne vystúpil, no Benčíka opätovne kritizoval a označoval ho za eštebáka. 

Podobne ako v prípade obliatia Igora Matoviča hrozila Sujovi pokuta vo výške 1 000 eur. Členovia výboru však túto pokutu neschválili, chýbal jeden hlas. Konanie v tejto veci tak podľa šéfky výboru Anny Andrejuvovej (OĽaNO) skončilo.

Suja, bitkár

Suja sa ukázal ako agresívny typ človeka aj v novembri 2020. Roztržku medzi koaličným poslancom Miroslavom Žiakom (SaS) a poslancami Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) si vtedy nenechal ujsť. Žiak si dovolil napísať na papier pri vystúpení poslanca Mazureka nápisom „UREVANÝ NÁCEK“, čo sa niektorým ďalším poslancom nepozdávalo.

„Najskôr sa na mňa (Mazurek) zahnal, následne prišiel za mnou a strčil do mňa spôsobom takým, že ako rozhodca by som udelil minimálne žltú kartu, následne prišiel ochrankár Suja a vytrhol mi môj papier surovo z rúk. Počas toho, ako som si išiel sadnúť, mi páni z ĽSNS odkazovali, že toto už nemám robiť, lebo nebudem doma v bezpečí. Ako uviedol poslanec Polák, mám si vraj požiadať políciu o ochranu mojej osoby,“ uviedol Žiak na Facebooku.

Suja, trhač

Poslanec Miroslav Suja sa taktiež predviedol v decembri pred dvoma rokmi, keď sa mu nepozdávala fólia deliaca poslancov v karanténe od ostatných. Fólia dlho nevydržala a ako informuje Peter Pollák z OĽaNO, vtedajší poslanec ĽSNS Suja ju roztrhal

Snahu oddeliť nakazených od nenakazených zmaril poslanec Suja. Kotlebovec, ktorý zjavne neudržal nervy na uzde a roztrhal ochrannú plentu, lebo… lebo je NERVÁK a zjavne nezvláda psychicky situáciu,“ skonštatoval Pollák.

V NRSR bolo úmyslom dodržiavať protipandemické opatrenia a oddeliť pozitívnych od negatívnych poslancov. Dnes je na programe veľmi dôležité hlasovanie, ktoré môže ovplyvniť zdravie a dokonca život ľudí. Preto je potrebné, aby nás v parlamente bolo čo najviac. Áno, aj pozitívni poslanci. Hlasovať online nemôžeme,“ hovorí Pollák.

Zdroje: SITA, Facebook, Plus 7 dní, YouTube, Facebook, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá