Bentianna – Unikátny slovenský likér, ktorý chce dostať naše dobré meno do sveta

  • Bentianna spája kvalitu, chuť a unikátne ingrediencie do nápoja, ktorý má potenciál preraziť do sveta.
collage
  • Bentianna spája kvalitu, chuť a unikátne ingrediencie do nápoja, ktorý má potenciál preraziť do sveta.

Príbeh Bentianny začína prekvapivo v tatranskom benediktínskom kláštore v 15. storočí. Tamojší mnísi vymysleli nápoj z horského medu a horca žltého, ktorý im mal slúžiť na predĺženie života.

Po požiari v roku 1436 sa ale pôvodná receptúra stratila. Trvalo takmer 600 rokov, kým bola znovu objavená vďaka štúdiu rodinných prameňov a dobových materiálov.

franco-benedetto

Objaviteľom historickej benediktínskej receptúry sa stal Slovák s taliansko-francúzskymi koreňmi Joseph Benjamin Benian. Na jej základe následne vytvoril unikátny nápoj Bentianna.

„Keď som sa stretol s predchodcom receptu Bentianny, veril som, že presne toto by mohlo niesť značku ´Made in Slovakia´. Bylinný nápoj, ktorý si obľúbia naši ľudia, a zároveň ho môžeme hrdo ponúknuť aj svetu,“ hovorí Benian.

joe-sour

Názov Bentianna má vyjadrovať poctu benediktínskym mníchom a byline Gentiana Lutea, ktorá je u nás známa ako Horec žltý.

Okrem pôvodného medu a horca v Bentianne nájdeš aj 13 druhov bylín, hroznovú šťavu z tokajských odrôd a aj tokajské víno. Vzniká tak zaujímavá chuť, ktorá nie je ani príliš sladká, ani príliš horká. Je tak skvelým kandidátom do unikátnych koktejlov, ale aj na klasické popíjanie.

O tom, že Bentianna má potenciál svedčí aj strieborná medaila na svetovej súťaži International Spirit Competition, ktorej sa zúčastnilo takmer 500 rôznych nápojov.

honey-martini

Bentianna je jedným z prvých Slovenských projektov, ktoré úspešne vyskúšali financovanie pomocou crowdinvestingu. Svoj prvotný cieľ 50 000 eur dosiahla za pár týždňov na platforme CONDA Crowdinvesting.

“Veríme, že náš produkt Bentianna sa ľuďom páči a má čo ponúknuť. Aj preto sme sa rozhodli vyskúšať tento typ financovania. Sme milo prekvapení, že sa ľudia na Slovensku o crowdinvesting zaujímajú” povedal Benian pre TREND.

bentianna-otr-h

Bentianna ale nechce zostať iba pri Slovenskom trhu. Unikátny produkt má určite šancu preraziť do sveta a pomaly sa mu to aj darí.

“Čisto prírodný aperitív Bentianna má obrovský potenciál na to, aby sa stal obľúbenou globálnou značkou. Hoci existujeme iba tri roky, okrem domáceho slovenského trhu aperitív vyvážame aj do Česka, Rakúska, UK, Nemecka a Číny. Postupne chceme vstúpiť aj na trhy ako Japonsko či Taliansko.”

No napriek globálnym ambíciám sa Bentianna nechce stať obrovskou korporáciou. Podľa Beniana je ich cieľom udržať si kvalitu a robiť Slovensku dobré meno vo svete. A takých firiem nie je nikdy dosť.

zdroj fotografií: bentianna.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech