Berlínska škola, ktorá zrušila známky,rozvrh a obrátila školstvo hore nohami

  • Žiaci tejto školy si sami vyberajú predmety, ktorým sa budú venovať, a sami sa motivujú. Podľa zástancov by sa tento prístup mal rozšíriť do celého Nemecka.
collageberlin
  • Žiaci tejto školy si sami vyberajú predmety, ktorým sa budú venovať, a sami sa motivujú. Podľa zástancov by sa tento prístup mal rozšíriť do celého Nemecka.

14-ročný Anton Oberländer dokáže byť veľmi presvedčivý. Minulý rok nemal dosť peňazí na výlet do Cornwallu, a tak prehovoril nemeckú železničnú spoločnosť, aby jemu a jeho kamarátom dala lístky zadarmo. Podal to tak pôsobivo, že manažment spoločnosti si ho zavolal, aby predniesol motivačný prejav pre 200 jej zamestnancov.

Mladý Berlínčan za svoje sebavedomie do veľkej miery vďačí unikátnej vzdelávacej inštitúcii, ktorá úplne odignorovala klasické tradície vzdelávania a rozhodla sa ísť vlastnou cestou. Na Evangelische Schule Berlin Zentrum (ESBZ) pre študentov do 15 rokov neexistujú známky. Márne by ste tu hľadali aj rozvrhy alebo učenie prednáškovým štýlom. Žiaci sa sami rozhodujú, ktoré predmety budú študovať a kedy si chcú napísať testy.

Povinné predmety sú obmedzené iba na matematiku, nemčinu, angličtinu a sociálne štúdie. Ďalšie predmety zahŕňajú abstraktnejšie koncepty ako „zodpovednosť“ a „challenge“. Študenti vo veku 12 – 14 rokov dostanú v rámci challenge 150€, ktoré musia minúť na dobrodružstvo, ktoré si kompletne celé naplánujú sami. Niektorí idú na kajaky, iní idú pracovať na farmu.

2048 (1)

foto: theguradian.com

Filozofia, ktorá stojí za týmito zmenami, je jednoduchá. Nároky pracovného trhu sa menia a smartfóny spolu s internetom úplne menia spôsob, akým mladí ľudia spracúvajú informácie. Podľa riaditeľky školy Margret Rasfeldovej, je teda najdôležitejším skillom, ktorý škola môže svojim žiakom poskytnúť, schopnosť seba-motivácie.

„Pozrite sa na 3 až 4-ročné deti – sú plné sebavedomia,“ hovorí Rasfeldová. „Deti sa často nevedia dočkať začiatku školy. No samotným školám sa za chvíľu podarí tento entuziazmus a sebavedomie potlačiť.“

ESBZ sa nesnaží o nič menej než pretvorenie významu slova „škola“. Podľa Rasfeldovej ide nútenie študentov 45 minút sedieť a počúvať jedného učiteľa a potom ich ešte aj trestať za spoluprácu pri riešení cvičení úplne proti všetkému, čo dnešný svet vyžaduje. „Nič nemotivuje žiaka viac, ako keď sám nájde zmysel v určitej téme.“

2048

foto: theguardian.com

Aj keď je jednou z 5 000 nemeckých súkromných škôl, školné na ESBZ sa upravuje podľa príjmu rodičov a pohybuje sa medzi 720€ až 6 636€ ročne. Približne 5% študentov neplatí žiadne školné.

Študenti na ESBZ sú podporovaní v tom, aby svoje nadobudnuté vedomosti dokázali inovatívnymi spôsobmi. Môžu napríklad namiesto písomky z matematiky naprogramovať počítačovú hru. Efektivita takéhoto experimentálneho prístupu sa rok čo rok potvrdzuje tým, že ESBZ má jedny z najlepších výsledkov spomedzi Berlínskych škôl.

„Vo vzdelávaní sa zmena dá dosiahnuť iba zdola. Ak by prišli celoplošné príkazy z hora, školy sa proti nim postavia. Ministerstvá sú ako obrie ropné tankery – trvá veľmi dlho kým zmenia smer. My potrebujeme veľké množstvo malých a rýchlych lodí, ktoré dokážu ukázať, že veci sa dajú robiť aj inak.“

zdroj: theguardian.com, zdroj titulnej fotografie: Stayfriends/theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech