Biden sa môže stať rovnakým slabochom ako Obama, alebo môže ísť cestou Busha. Jeden scenár horší ako druhý

  • Situácia na Blízkom východe komplikuje život americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi
  • USA strácajú vplyv na Blízkom východe, situácia je komplikovaná aj doma
Biden doma
TASR/AP, Jacquelyn Martin
  • Situácia na Blízkom východe komplikuje život americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi
  • USA strácajú vplyv na Blízkom východe, situácia je komplikovaná aj doma

Útok Hamasu na Izrael znamená pre amerického prezidenta Joea Bidena ďalšiu ťažkú skúšku jeho zahraničnej politiky. Počas necelých troch rokov, odkedy sa stal prezidentom, čelí americká diplomacia turbulentnému obdobiu. Počnúc chaotickým siahnutím z Afganistanu, vojnou na Ukrajine a teraz vojna Hamasu a Izraela.  

Súčasná kríza na Blízkom východe je pre Biely dom doslova nočnou morou a existuje pritom nemalé riziko, že sa preleje za hranice Izraela a Gazy. Rovnako ako môžu Bidenove skúsenosti a rozvaha pomôcť vyriešiť situáciu, existuje aj riziko, že sa mu postoj vypomstí, a prísť môže o voličov, podporu časti Demokratickej strany či vplyv vo svete. Ohrozené tak môže byť aj jeho znovuzvolenie.

Bidenove skúsenosti môžu byť výhodou 

Biden sa pevne postavil za Izrael a obhajuje jeho právo na obranu. Zabíjanie nevinných izraelských civilistov, medzi ktorými boli aj bábätká či seniori, nazval „nefalšovaným zlom“ a Hamas prirovnal k teroristom z Islamského štátu.

Prezident tiež navštívil krajinu, kde zopakoval svoju podporu a varoval ďalších aktérov, ktorí by chceli využiť situáciu a pripojiť sa k útoku.

Nasledoval Bidenov prejav v televízii, kde vyzval americký ľud k podpore Izraela a Ukrajiny. Rusko a Hamas sú podľa neho odlišné hrozby, ktoré majú jedno spoločné – chcú zničiť susednú demokraciu.

„Dovoľte mi podeliť sa s vami, prečo je zabezpečenie úspechu Izraela a Ukrajiny životne dôležité pre národnú bezpečnosť Ameriky. Viete, história nás naučila, že keď teroristi nezaplatia cenu za svoj teror, keď diktátori nezaplatia cenu za svoju agresiu, spôsobia väčší chaos a smrť a viac deštrukcie,“ uviedol Biden.

Prezident ďalej tvrdil, že zabezpečením obrany strategických štátov zabezpečia Spojené štáty aj vlastnú ochranu.

Niektorí experti ako bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine John Herbst z Atlantic Council označil Bidenov prejav za „bravúrny“ a prirovnali ho k takým velikánom, ako bol Ronald Reagan alebo Harry Truman.

Podľa nich je teraz Bidenov vek, ktorý sa často javí ako jeho najväčšia slabina, požehnaním. Prezident má totiž viac ako 50-ročné skúsenosti so zahraničnou politikou a mnohých svetových lídrov osobne pozná. Nechýba mu pritom rozvaha a ani schopnosť predvídať.

To má ilustrovať aj fakt, že Biden kládol izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi aj ťažké otázky. Napríklad, čo sa stane, keď Izrael zničí Hamas, kto bude vládnuť Gaze? Netanjahuovi adresoval aj varovania, aby Izrael nebol zaslepený pomstou ako USA po 11. septembri.

Veľkým úspechom bolo vyjednanie otvorenia egyptského priechodu pre humanitárnu pomoc do Gazy. Biden pritom nezabudol zdôrazniť, že Palestínčania majú právo na sebaurčenie a tiež na rozvoj krajiny. Izrael napomenul, aby sa vyvaroval zbytočnej smrti civilistov.

Trump nie je záruka pre upokojenia situácie, tvrdí odborník na USA 

Prezidentove kroky však nepresvedčili všetkých. Republikáni ako Donald Trump, ale aj jeho viceprezident, súčasný uchádzač o republikánsku nomináciu Mike Pence tvrdia, že dôvodom, prečo vo svete došlo k týmto konfliktom, počnúc od potupného odchodu vojsk v Afganistane až po vojnu Izraela s Hamasom, je slabosť prezidenta Bidena.

„Donald Trump tvrdí, že keby bol prezident on, nič z toho by sa nestalo – tento prístup aplikuje aj na migračnú krízu,“ uviedol pre Startitup profesor Kryštof Kozák z Katedry severoamerických štúdií Univerzity Karlovej.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Atlantic Council, Univerzita Quinnipiac, CNN, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá