Bikesharing dostane už aj Rača. Nebude to však Slovnaftbajk

  • Služba zdieľaných bicyklov - Slovnaftbajk sa v Bratislave teší veľkej obľube
  • V meste však ešte stále máme oblasti, v ktorých stanice zdieľaných bicyklov nie sú
  • Je to prípad Rače, Nového Mesta či Vajnor, kam sa Slovnaftbajk ani po 1,5 roka nepodarilo dotiahnuť
  • Zdá sa však, že táto oblasť bikesharing dostane, avšak bude za ňou iný prevádzkovateľ
bike
TASR - Pavol Zachar
  • Služba zdieľaných bicyklov - Slovnaftbajk sa v Bratislave teší veľkej obľube
  • V meste však ešte stále máme oblasti, v ktorých stanice zdieľaných bicyklov nie sú
  • Je to prípad Rače, Nového Mesta či Vajnor, kam sa Slovnaftbajk ani po 1,5 roka nepodarilo dotiahnuť
  • Zdá sa však, že táto oblasť bikesharing dostane, avšak bude za ňou iný prevádzkovateľ

Rača sa rozhodla v spolupráci s Novým Mestom a Vajnormi spustiť službu verejných bicyklov vďaka spoločnosti Antik. Tá ako prvá na Slovensku testuje aj projekt zdieľaných skútrov na elektrický pohon. 

🔥🔥E-skútre pre sharing sú už zaparkované u nás na Čarskeho 10. Test v prvej fáze prebehne medzi zamestnancami ANTIKu….

Gepostet von ANTIK Telecom s.r.o. am Dienstag, 3. September 2019

 „Mestská časť Rača bola oslovená zo strany spoločnosti Antik, či by mala záujem spustiť na svojom území bikesharing, aký táto spoločnosť prevádzkuje na území mesta Košice. Vzhľadom na to, že sa na území Rače nenachádza ani jedna stanica systému Slovnaftbajk a podľa našich informácií ani nemá dôjsť k rozšíreniu tohto systému v krátkodobom horizonte, sme sa rozhodli ponuku prijať,” vysvetlil pre Startitup Matúš Čupka – vedúci oddelenia životné prostredia a dopravy. 

🔥🔥Víkendová výzva – 13.-14. 7. 2019!Získajte hodiny bikesharingu navyše!🚲🚲🚲 Stačí, ak počas víkendu 13-14.7.2019…

Gepostet von ANTIK Telecom s.r.o. am Donnerstag, 11. Juli 2019

„Na stretnutí so spoločnosťou sme dali jasne najavo, že máme záujem o spustenie systému na území Rače. Antik však chce systém spustiť zároveň aj na území Nového Mesta či Vajnor. Preto bude termín spustenia systému závisieť od kolegov v ostatých mestských častiach,” pokračuje M. Čupka. 

Tieto bicykle narozdiel od Slovnaftbajkov nebudú umiestnené v pevných dokovacích staniciach. Budú voľne odparkované na verejných miestach. O ich dostupnosti sa budeš môcť informovať prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Tento koncept už úspešne odskúšali 4 slovenské mestá. Rovnakým spôsobom pritom funguje požičiavanie bicyklov aj vo Viedni, Prahe či Berlíne. Spustenie je predbežne naplánované na jar 2020. 

„Systém bude fungovať tak, že bicykle budú majetkom spoločnosti Antik, ktorá zároveň dodá online administratívny systém. My budeme mať na starosti údržbu bicyklov a ich rozmiestnenie v teréne. Cenovo by sa mal systém pohybovať na podobnej úrovni ako je to v Košiciach. Bude to však ešte predmetom rokovania,” dodáva M. Čupka.

Gepostet von Ľubor Hanák am Freitag, 5. Juli 2019

Na to, prečo sa doposiaľ nepodarilo službu Slovnaftbajk realizovať na v mestskej časti Rača, sme sa pýtali Ladislava Procházku z komunikačného oddelenia spoločnosti Slovnaft, ktorá službu zastrešuje.

Slovnaft nedostal požiadavku z mestských častí Rača, Nové Mesto a Vajnory na rozšírenie systému. Spoločnosť pri spustení prevádzky avizovala, že počas prvého roka chce stabilizovať systém a následne prichádza v spolupráci s mestom Bratislava do úvahy možnosť rozšírenia aj do ďalších mestských častí. Tento zámer stále platí. Aktuálne s mestom diskutujeme, kam a za akých podmienok by sa služba mohla rozšíriť,” objasňuje L. Procházka z komunikačného oddelenia spoločnosti Slovnaft.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech