Biskupi napísali Matovičovi emotívny list a žiadajú uvoľnenie opatrení: Veriaci majú pocit, že sme ich opustili

  • Na bohoslužby sa podľa biskupov uplatňuje právo náboženskej slobody
  • V liste premiérovi sa píše, že veriaci sa na nich obracajú s utrpením
matovic
TASR/Martin Palkovič, Martin Bauman
  • Na bohoslužby sa podľa biskupov uplatňuje právo náboženskej slobody
  • V liste premiérovi sa píše, že veriaci sa na nich obracajú s utrpením

Biskupi žiadajú Igora Matoviča o miernejšie opatrenia vo vzťahu k duchovným potrebám. Za vzor dávajú okolité krajiny. Vyjadrili to v liste, ktorý poslali premiérovi a ostatným členom vlády.

Združenie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pripomína, že rastie počet vyliečených a zaočkovaných, ktorí by sa mohli zúčastňovať na bohoslužbách bez ohrozenia. SITA ďalej informuje, že zdôraznili aj to, že bohoslužby nemožno vnímať len v optike verejných zhromaždení, uplatňuje sa na nich totiž základné právo vyplývajúce z náboženskej slobody.

Veriaci duchovne trpia

Konferencia biskupov Slovenska informovala, že list zverejnili aj na svojej internetovej stránke. „Sme ochotní zniesť obmedzenia, avšak úplný, dlhodobý a celoplošný zákaz verejných bohoslužieb ako aj praktické znemožnenie vysluhovania sviatostí je neúnosné,“ píšu biskupi v liste, ktorí schválili na 98. plenárnom zasadnutí KBS.

Slovenskí biskupi nám robia hanbu v Bruseli, ministerstvo práce ich v tom podporuje. Vadí im táto vec

Biskupi ďalej uviedli, že sa na nich obracia čoraz viac veriacich s duchovným utrpením. „Svätá spoveď a sväté prijímanie pre nich vždy boli zdrojom povzbudenia, sily a vnútornej rovnováhy. Teraz sú však mesiace bez sviatostí a nemajú legitímny spôsob, ako ich prijať. To prehlbuje utrpenie, ktoré priniesla pandémia.“ V liste sa tiež píše, že veriaci majú pocit, že ich cirkev v ťažkom čase opustila.

Vravia však aj to, že rešpektujú prijímané opatrenia a apelujú na ich dodržiavanie. „Naši duchovní s ochotou slúžia na covidových oddeleniach – nielen ako kňazi, ale aj ako dobrovoľníci, sanitári či pomocníci. Vieme preto z prvej ruky o vážnosti situácie. Napokon, aj žiaľ, ktorý zdieľame s ľuďmi pri pohreboch, sa stal našou každodennou skúsenosťou.“

Zdroje: Konferencia biskupov Slovenska, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech