Biznisová biografia Lagerfelda: Úspech mu predpovedala i veštkyňa

  • Karl Lagerfeld sa akoby zrodil pre úspech. Narodil sa bohatý, zomrel ešte bohatší
  • Módny priemysel formoval 63 rokov. Je dôkazom toho, že keď človek robí to, čo ho baví, nevyhorí ani po vyše pol storočí
  • Karl Lagerfeld sa akoby zrodil pre úspech. Narodil sa bohatý, zomrel ešte bohatší
  • Módny priemysel formoval 63 rokov. Je dôkazom toho, že keď človek robí to, čo ho baví, nevyhorí ani po vyše pol storočí

Karl Otto Lagerfeld, ktorý zomrel vo veku 85 rokov, bol jediným dieťaťom Otta a Eli­za­bethy La­ger­feld­o­vých. Ich majetok Karlovi uľahčil cestu nahor, aj keď veľmi pravdepodobne by so svojim talentom prerazil i bez toho. Karl sa od počiatku pohyboval pri veľkých hráčoch módneho biznisu, ktorým sa napokon stal aj on sám. Kreatívny riaditeľ, ktorý, ako sa hovorí vzkriesil Chanel, si pripísal na svoje konto vďaka svojmu dizajnérskemu umeniu $250 mil. 

Prvé vlastné ima­nie Lagerfeld za­ro­bil, keď za­čal v Ne­mecku vy­rá­bať kon­den­zo­vané mlieko. V roku 1953 sa s matkou presťahoval do Paríža. Už ako 22-ročný mladík vyhral súťaž o najlepší návrh kabátu a získal prácu u Pierra Balmaina.

Po troch rokoch prešiel k Jeanovi Patouovi. Aj odtiaľ po čase odišiel, keďže ako každý talentovaný človek, potreboval pri tvorbe väčšiu slobodu. Lepšie profesionálne uplatnenie našiel až pri tvorbe pre taliansky módny dom Fendi, kde vytvoril kolekciu kožušinových kabátov a pomohol firmu pretvoriť na luxusnú značku. Za túto kožušinovú kolekciu si vyslúžil aj tortový útok od ochrancov zvierat z organizácie PETA, ktorý ho ostro skritizovali pre týranie zvierat. 

Rodina mu neskôr poskytla peniaze na otvorenie obchodíku v Paříži. V tom čase mu tiež turecká veštkyňa Madame Zereakian predpovedala úspech vo svete módy a parfémov.

V roku 1982 sa stal hlavným návrhárom značky Chanel, kde pôsobil až do svojej smrti. Chanel vyhrabal z niekoľko rokov trvajúceho úpadku a vďaka nemu opäť stúpla ku hviezdam. Svoje minuloročné príjmy firma odhadla na 10 miliárd dolárov.

Lagerfeld navrhoval dizajny aj pre Madonnu, Kylie Minoque či H&M. Na za­čiatku 80. ro­kov vy­tvo­ril vlastnú značku La­ger­feld, ktorá sa za­me­rala na pro­duk­ciu par­fé­mov a ko­lekč­ného ob­le­če­nia. Od­ha­do­vaná hod­nota jeho ma­jetku dnes pred­sta­vuje 250 mi­li­ó­nov do­lá­rov.

Zaujímavosťou je, že Karl svojho času schudol vyše 40 kilogramov len za 13 mesiacov. Zdôvodnil to tým, že sa jednoducho chcel obliekať inak, páčili sa mu modely na štíhlych mužoch. Aj túto kapitolu svojho života dokázal speňažiť – napísal knihu The Karl Lagerfeld Diet

Zdroj: Businessoffashion.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech