Blaha sa chváli rozhovorom pre ruskú televíziu: „Rusko nie je náš nepriateľ.“ Štáb prijal v slovenskom parlamente

  • Ľuboš Blaha poskytol rozhovor pre kanál Rossija 1
  • Ruská televízia zavítala do slovenského parlamentu
Ľuboš Blaha. V parlamente bola ruská televízia
TASR/Pavel Neubauer
  • Ľuboš Blaha poskytol rozhovor pre kanál Rossija 1
  • Ruská televízia zavítala do slovenského parlamentu

Na pôde Národnej rady Slovenskej republiky prijal Ľuboš Blaha – podpredseda parlamentu a Smeru – ruskú televíziu. Kanálu Rossija 1 známemu svojou propagandistickou činnosťou poskytol rozhovor. Hovoril o dobrých vzťahoch s Ruskom, farmárskych protestoch či ničení európskeho poľnohospodárstva.

Paradoxne, ruská televízia si na Slovensku za respondenta vybrala politika, ktorý práve pre šírenie dezinformácií a hoaxov prišiel o svoj facebookový účet. V súčasnosti čelí aj trestnému stíhaniu vo veci prečinu prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, informovali sme. 

V rozhovore pre Rossiju 1 si s moderátorom viditeľne prikyvuje, navzájom so sebou súhlasia. „Vojnu s Ruskom sa vyhrať nedá. Je to superveľmoc,“ rečnil. On sám je pritom podľa slov v reportáži ruskej televízie osobou s „národnými záujmami o Slovensko“. 

S rozhovorom sa pochválil

Blaha na svojom telegramovom účte, kde zavítal po strate Facebooku, uverejnil krátke zhrnutie vystrihnuté z ruskej reportáže spolu so svojimi vlastnými dojmami.

Tvrdí, že celý rozhovor trval asi hodinu, v zostrihanej časti sa objavili reči o protestoch poľnohospodárov či sankciách. V príspevku sa taktiež venoval nepriamym obvineniam ľudí, ktorí ho označujú za ruského agenta. Blaha na to reaguje, s tým že ani neovláda ruštinu.

„Samozrejme, hovorili sme v angličtine. Je o mne známe, že nehovorím po rusky – patrím ku generácii, ktorú už, žiaľ, ruština na škole nezastihla. Vtipné je, že liberálne kaviarne zo mňa robia ruského agenta – ja len, že už ste videli ruského agenta, ktorý by nehovoril po rusky?“ uviedol v príspevku.

Taktiež podotkol, že nesúhlasí so sankciami, no túži po vzájomnom chápaní sa. Píše pritom v pluráli, no nešpecifikuje, o akú skupinu ľudí ide.

„Sme vlastenci a sme na to hrdí. Nechceme vojnu, nechceme sankcie, hľadáme cesty k porozumeniu. Slniečkari môžu aj puknúť od zlosti, ale my sa budeme rozprávať s Rusmi, budeme komunikovať s ruskými médiami, budeme sa snažiť o dialóg,“ píše Blaha.

V závere príspevku dodáva: „Rusko nie je náš nepriateľ a ja urobím všetko pre mier.“

Trestné stíhanie

Ako sme už písali, po zvolení Ľuboša Blahu na post podpredsedu Národnej rady sa smerák pustil do upratovania svojej novej kancelárie. Vyvolal tým rozruch a stal sa terčom kritiky za to, že zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej. Taktiež odstránil vlajku Európskej únie.

Následne si na stenu zavesil obraz bývalého kubánskeho ministra priemyslu Ernesta (Che) Guevaru. Pre tento krok čelí trestnému stíhaniu a vyšetrovaním zaoberá NAKA. 

Trestné oznámenie na Blahu podal historik Patrik Dubovský, uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová. Guevara, ktorý sa objavil na poslancovej stene je kontroverznou historickou postavou, preslávil sa najmä svojou úlohou v kubánskej revolúcii.

Netajil sa svojou náklonnosťou k ozbrojeným komunistickým povstaniam na západnej pologuli, opakovane kritizoval Spojené štáty a stal sa jednou z tvárí revolúcie.

Podľa historikov mal najväčší vplyv na medziamerickú vojenskú politiku od konca Jozefa Stalina. Na Kube sa preslávil najmä svojou brutalitou a bol hlboko zapojený do neúspešných povstaní v Konžskej demokratickej republike a Bolívii.

K celej kontroverznej udalosti v kancelárii Ľuboša Blahu sa s pohoršením pre Noviny PLUS TV JOJ vyjadril aj predseda parlamentu Peter Pellegrini. Na margo videa povedal: „Gesto, ktoré predviedol pán podpredseda Blaha, považuje(m) za trápne a detinské.“

Zdroje: Telegram/Ľuboš Blaha, Facebook/Noviny PLUS TV JOJ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá