Boeing 747 to má spočítané. Novšie modely sa už naplno pripravujú

  • Budúcnosť lietadla Boeing 747 je v preprave tovaru.
  • Za posledné desaťročie spoločnosť predala 47 lietadiel spomínaného modelu.
  • Jedným z náhradníkov modelu 747 sa stáva práve jeho menší a dostupnejší nástupca Boeing 777.
wikimedia.org
  • Budúcnosť lietadla Boeing 747 je v preprave tovaru.
  • Za posledné desaťročie spoločnosť predala 47 lietadiel spomínaného modelu.
  • Jedným z náhradníkov modelu 747 sa stáva práve jeho menší a dostupnejší nástupca Boeing 777.

„Budúcnosť lietadla 747 je v preprave tovaru,“ povedal Randy Tinseth, viceprezident pre marketing firmy Boeing. Svojim výrokom ukončil pre Boeing 747 jednu etapu jeho existencie. Čoskoro už nebude prevážať žiadnych cestujúcich. Letecké spoločnosti už našli lietadlá, ktoré známu legendu nahradia.

V júli mal Boeing len 22 nedokončených objednávok na model 747. Každé z týchto lietadiel má byť použité na transport tovaru. Za posledné desaťročie však spoločnosť predala až 47 lietadiel spomínaného modelu. Tie operujú pod leteckými spoločnosťami ako je Air China, Korean Ari a Lufthansa.

Podľa výkonného riaditeľa Lufthansa Group, Carstena Spohra, si klienti objednávali 747 najmä kvôli jeho priestrannej prémiovej kajute. „Žiadna aerolínia na svete nepredáva toľko prémiových sedadiel ako Lufthansa,“ povedal Spohr. „Keď hovoríme o veľkých lietadlách, ponúkame 100 sedadiel business a prvej triedy, čo nikto iný nemá.“

Jedným z náhradníkov modelu 747 sa stáva práve jeho menší a dostupnejší nástupca Boeing 777. Ten je voľbou číslo jedna pre mnohé aerolínie hlavne vďaka skvelému doletu a výkonu len za zlomok sumy, ktorú stály náklady na chod 747.

Ďalším z možných náhradníkov je Boeing 787 Dreamliner, ktorý patrí do novej generácie lietadiel z uhlíkových kompozitov. 787 unesie len 330 pasažierov, čo znamená, že je výrazne menší než 747. Vďaka vynikajúcej spotrebe paliva môžu však letecké spoločnosti posielať tieto lietadlá s vyššou frekvenciou.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: wikimedia.org

Airbus A350XWB je tiež jeden z možných nástupcovd. Podobne ako 787, aj tento Airbus je postavený s využitím uhlíkových kompozitov a má teda tiež vynikajúcu spotrebu. Na rozdiel od 787 je väčší, podobne ako vyššie spomínaná 777.

 

Boeing zamýšľa za nového kráľa nebies korunovať model 777X, ktorý je vlajkovou loďou novej generácie. Tento model bol priamo navrhnutý tak, aby nahradil 747. Vďaka svojej veľkosti je schopný prepraviť až 400 cestujúcich. Očakáva sa že do služby vstúpi v roku 2020.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech