Boj o zamestnanca po pandémii: Bonus tisíce eur, iPhone či peniaze len za pohovor, taký je dnes trh

  • Na trhu je aktuálne dostatok ľudí, ktorým korona zobrala prácu
  • Šancu vycítili spoločnosti, ktorým chýbajú ľudia
  • Pripomína to preteky v tom, kto zaujme viac
peniaze auto
Unsplash/Markus Spiske, Unsplash/Matthew Sichkaruk
  • Na trhu je aktuálne dostatok ľudí, ktorým korona zobrala prácu
  • Šancu vycítili spoločnosti, ktorým chýbajú ľudia
  • Pripomína to preteky v tom, kto zaujme viac

Na trhu je aktuálne podľa odborníkov a personálnych agentúr dostatok voľných ľudí, ktorí kvôli korone prišli o prácu – väčšinou ľudia z gastra a najviac zasiahnutých odvetví. Mnohé firmy, ktoré trápi nedostatok zamestnancov, tak vycítili svoju príležitosť a zavládol doslova boj o to, ako týchto ľudí prilákať práve k sebe.

Niektoré ponúkajú bezplatné ubytovanie a školné, zatiaľ čo iní zvyšujú mzdy. Niektorí dokonca dávajú odmeny ako jedlo a platba 50 dolárov len za to, že sa zúčastníš pohovoru,“ pozrel sa na tieto preteky firiem americký Business Insider.

eurá
zdroj: Unsplash/Christian Dubova

Zaujímavú, vzdelávaciu stratégiu napríklad zvolila spoločnosť Chipotle – známa sieť reštaurácii s rýchlym občerstvením, ktorá pôsobí v USA, Kanade i v niektorých krajinách západnej Európy.

Chipotle rozširuje možnosti štúdia pre zamestnancov na programy poľnohospodárstva, kulinárstva a pohostinstva. Odpadové hospodárstvo, ktoré už zamestnancom firma platila za získanie bakalárskeho a pridruženého stupňa popri kvalifikácii v oblasti analytiky dát a riadenia podniku, rozširuje tieto štipendiá na manželov a deti pracujúcich,“ píše Business Insider.

Podľa zistení prestížneho the New York Times by to firmu v prvom roku mohlo stáť až 10 miliónov dolárov.

apple
zdroj: Unsplash/Wes Hicks

Cestou vzdelávania ide aj veľká spoločnosť JBS, ktorá je považovaná za najväčšieho spracovateľa (najmä hovädzieho) mäsa na svete. Vysokoškolský titul chce platiť nie len zamestnancom, ale i jednému dieťaťu zamestnanca.

Klasickejším lákadlom formou peňazí idú v zahraničí napríklad veľké siete supermarketov ako Ollie’s Bargain Outlet, Sheetz či Tops Markets, ktoré ponúkajú novým zamestnancom bonus až do výšky 2 000 dolárov (1650 eur).

Spomenúť môžeme aj sendvičovú sieť Jersey Mike’s, ktorá na niektoré pozície – ako napríklad asistent manažéra či vedúci pracovných zmien – ponúka bonusy 5 000 a ž 10 000 dolárov (4130 až 8260 eur).

A nevynechajme ani známy Amazon, ktorý okrem tradičného uvítacieho bonusu až do výšky 1 000 dolárov (825 eur) dáva najnovšie 100 dolárov (83 eur) aj za to, ak si bol na očkovaní.

pandemia,ockovanie, koronavirus
zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Známa hotelová sieť Omni Hotels and Resorts okrem takýchto finančných bonusov ponúka svojim zamestnancom zadarmo pobyty vo svojich hoteloch, a svojim kuchárom daruje novú sadu špeciálnych nožov „a ďalší výhody.“

Pozornosť médií upútali aj niektoré reštaurácie McDonald’s v štáte Illinois, kde ak vydržíš pracovať 6 mesiacov, dostaneš nový iPhone.

Ako je na tom Slovensko

O zamestnancov bojujú aj spoločnosti na Slovensku. Veľmi dobrým a jednoduchým príkladom sú slovenské automobilky, ktoré sa už niekoľko rokov okrem rôznych výhod chytajú aj slamky v zahraničí – napríklad v hľadaní ľudí v Srbsku, keďže u nás sa im dlhodobo nedarí obsadiť všetky pracovné miesta.

Slovenský trh má problémy so zamestnancami hlavne v gastrosektore. Zatiaľ sa však takéto tvrdé a finančne náročné taktiky ako v zahraničí nevyužívajú. Zatvorené prevádzky spôsobili, že mnohí ľudia vymenili svoju prácu v gastre za stabilnejšie zamestnanie. Niektorí len na čas pandémie, veľa ľudí sa však do svojej pôvodnej práce v gastrosektore vrátiť nechce.

Podľa reportáže RTVS sú tieto problémy viditeľné aj v obľúbených Vysokých Tatrách. Ako uvádzajú, ľudia, ktorí prišli o prácu, keď ich hotel či reštauráciu zatvorili, museli hľadať možnosti, ako si zarobiť.

Zdroje: Business Insider, the New York Times, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK