Bojovník proti papalášizmu? Bývalý premiér Pellegrini letel štátnym lietadlom do Nemecka na operetu

  • Peter Pellegrini ešte ako premiér využil vládny špeciál na let do nemeckých Drážďan
  • Za náklady pritom nezaplatil. Upozornil na to Denník N
  • Pellegrini tvrdí, že išlo o služobnú cestu pri príležitosti podpory domácej kultúry v zahraničí
  • Pellegrini sa stavia do role bojovníka proti papalášizmu. Svojich kolegov zaň neraz kritizoval
Pelle
Facebook/Peter Pellegrini
  • Peter Pellegrini ešte ako premiér využil vládny špeciál na let do nemeckých Drážďan
  • Za náklady pritom nezaplatil. Upozornil na to Denník N
  • Pellegrini tvrdí, že išlo o služobnú cestu pri príležitosti podpory domácej kultúry v zahraničí
  • Pellegrini sa stavia do role bojovníka proti papalášizmu. Svojich kolegov zaň neraz kritizoval

Predseda mimoparlamentnej strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini ešte ako premiér za vlády Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) využil vládny špeciál na let do nemeckých Drážďan, aby si pozrel operetu. Za náklady pritom nezaplatil. Upozornil na to Denník N. Nešlo pritom o pracovnú, ale súkromnú cestu.

Dopoludnia 31. decembra 2019 mala prísť na Letecký útvar Ministerstva vnútra SR požiadavka od protokolu Úradu vlády, aby premiérovi Pellegrinimu urýchlene poskytli jeden z vládnych špeciálov, lietadlo Fokker 100. O 15:00 stálo natankované lietadlo pred hangárom na bratislavskom letisku. Vtedajší premiér nastúpil iba s posádkou a svojou ochrankou a o necelú hodinu už pristáli v Drážďanoch. Lietadlo sa v Nemecku zdržalo len krátko, s predsedom vlády a jeho ochrankou na Nový rok o 8:30 ráno odletelo späť do Bratislavy.

Premiéra Igora Matoviča vypočúva NAKA kvôli kauze Očistec

Lety nepodliehajú schvaľovaniu 

Údaje o silvestrovskom lete Pellegriniho poskytol Denníku N rezort vnútra. „Lety prezidenta, predsedu parlamentu a predsedu vlády nepodliehajú schvaľovaniu ministra vnútra a ich objednanie a výkon sa realizuje na základe písomnej žiadosti Leteckému útvaru ministerstva vnútra,“ objasňuje ministerstvo fungovanie letového režimu najvyšších ústavných činiteľov. Preto nepoznajú dôvod Pellegriniho cesty do Nemecka. „Vzhľadom na to, že išlo o vykonanie letu s predsedom vlády, objednávateľ náklady neuhrádzal,“ píše ministerstvo.

Odpoveď strany Hlas-SD znie, že Pellegrini sa ako predseda vlády zúčastnil v Drážďanoch na slávnostnom koncerte opery Semperoper Dresden. Prijal pozvanie od slovenského svetového tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý na koncerte účinkoval. O svojej účasti v Drážďanoch sa podľa stanoviska rozhodol na poslednú chvíľu a preto ani nevyužil služby slovenského veľvyslanectva v Nemecku. Ambasády zahraničné cesty predsedov vlád obvykle prinajmenšom evidujú a zvyknú im poskytnúť podporu napríklad formou auta.

Pellegrini svoju cestu a účasť na slávnostnom koncerte vnímal podľa stanoviska strany ako podporu prezentácie špičkovej slovenskej kultúry v zahraničí. „Pokiaľ by oficiálne kontrolné inštitúcie dospeli k záveru, že táto cesta nespĺňa parametre služobnej cesty na využitie štátneho špeciálu, je pripravený uhradiť všetky náklady na tento let,” uvádza strana Hlas-SD v stanovisku.

Bojovník proti papalášizmu

Pellegrini sa stavia do role bojovníka proti papalášizmu, snaží sa pôsobiť ako jednoduchý muž z ľudu, ktorý vešia záclony, kosí alebo šoféruje traktor. Papalášizmus odsúdil v niekoľkých svojich prejavoch.

„Dôležitým poznaním je uvedomenie si samotnej dôvery v štát. V dobrých časoch možno rečnícka floskula, v zlých časoch zažívame to, čo sa stane, ak sa tento vzťah naruší. Politika papalášizmu, vytváranie kategórie vyvolených má priam devastačné účinky na silu štátu. Všeobecné pravidlá sa vlastne prijímajú len na to, aby ich skupina ľudí porušovala,“ napísal v komentári pre Hospodárske noviny, kde odsudzoval správanie Borisa Kollára po jeho nemocničnej kauze, ako aj rozhodnutie ponechať lyžiarske vleky otvorené.

zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

 

Pellegrini bol počas prezidentovania Andreja Kisku člen Smeru-SD a práve vtedajší minister vnútra za Smer-SD, Robert Kaliňák, kritizoval Kisku za používanie štátneho lietadla na súkromné účely. Ku kritike sa pridal aj vtedajší premiér Robert Fico.

Pellegriniho imidž človeka z ľudu narušila aj nedávna kauza, keď počas lockdownu navštívil krajčírstvo. Dôvodom jeho návštevy podľa zistení Nového Času bolo zúženie obleku. Hovorkyňa Hlasu- SD pre Nový Čas uviedla, že bývalý premiér po prekonaní koronavírusu výrazne schudol.

Pellegrini je pripravený zaplatiť náklady za cestu

Peter Pellegrini (Hlas-SD) je pripravený zaplatiť náklady za silvestrovskú cestu do Drážďan, kde podľa vlastných slov išiel podporiť slovenského tenoristu a reprezentovať Slovensko. „Išiel som reprezentovať krajinu, išiel som tam v dobrom úmysle podporiť nášho umelca. Ak som tým niekomu ublížil, urazil, následky ponesiem, náklady som pripravený uhradiť,“ uviedol v reakcii na informácie, že na akciu do Nemecka letel narýchlo vládnym špeciálom za štátne a nezaplatil.

„Dostal som pozvanie od nášho špičkového tenoristu, ktorý ma spolu s Drážďanskou operou pozvali na záverečný koncert, ktorý bol prenášaný v priamom prenose v nemeckej televízii. Nešlo o žiadnu tajnú návštevu ani súkromný výlet. Považoval som za celkom vhodné podporiť ako predseda vlády takúto významnú udalosť,“ uviedol Pellegrini.

zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

Poukázal, že politici bežne chodia do zahraničia podporiť slovenských športovcov napríklad na hokejové či futbalové zápasy. „Nielen športovci, ale aj umelci si zaslúžia našu podporu,“ podotkol s tým, že na takúto cestu nie je nutné uznesenie vlády.

„Každú cestu ústavného činiteľa schvaľuje vláda, to je prax. Veľvyslanectvá SR všade sú z princípu vždy k dispozícii, ak ústavný činiteľ cestuje do zahraničia,“ uviedol minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS). Cesty podľa neho zväčša zabezpečuje zastupiteľský úrad. „Ale ak sa rozhodne ústavný činiteľ inak, vezmeme to na vedomie,“ doplnil s tým, že nevie, ako to bolo v Pellegriniho prípade.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) považuje Pellegriniho let do Drážďan za „nechutne papalášsky“. Očakáva, že bývalý predseda vlády v piatok (29. 1.) zaplatí svoj let na účet ministerstva vnútra. „Len sa veľmi obávam, že takýchto špinavostí napáchal desiatky,“ podotkol Matovič.

Zdroje: SITA, Denník N, Hospodárske noviny, Nový Čas, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK