Bol považovaný za nástupcu Zlatana Ibrahimoviča. V 18 rokoch však s futbalom skončil po tom, čo si chcel siahnuť na život

  • Futbal bol jeho život, no aj tak s ním skončil
  • Zranenie a tréningový režim v Interi Miláno viedli k pokusu samovraždu
Bengtsson
Twitter/CNN
  • Futbal bol jeho život, no aj tak s ním skončil
  • Zranenie a tréningový režim v Interi Miláno viedli k pokusu samovraždu

CNN píše, že športové filmy sa väčšinou končia nejakým momentom triumfu, respektíve víťazstva. Príkladom je legendárny film Chariots of Fire, v ktorom hlavné postavy Harold Abrahams and Eric Liddell prekonávajú predsudky aj ich status outsiderov a stanú sa z nich olympijskí víťazi, či kultová séria Rocky, kde si Silvester Stallone v ústrednej úlohe mimoriadne tvrdou prácou a výborným boxovaním získa srdce nielen skandujúceho davu okolo ringu, ale aj svojej priateľky. 

Aj nový film so športovou tematikou s názvom Tigers, ktorý má svoju kinopremiéru vo Veľkej Británii 1. júla, sa končí úspechom, hoci diametrálne odlišným od predchádzajúcich notoricky známych športových filmov. Hlavná postava Martin Bengtsson, opierajúca sa o skutočnú postavu, totiž prežil, píše Goad News.

Jeho sen mu zničil život

„Keď som mal päť rokov, bolo mojím snom hrať na milánskom štadióne San Siro. Bol som veľmi odhodlaný, že toto je môj cieľ. Mal som rozvrh. Trénoval som hodiny každý deň, aby som ho dosiahol. Keď som sa tam dostal, bol som veľmi blízko k tomuto cieľu. Ale keď som tento cieľ dosiahol, stalo sa niečo s touto ilúziou, ktorú som mal ako dieťa a ktorá mi prinášala takú radosť. Keď som videl, čo to v praxi znamenalo, kúzlo jednoducho zmizlo,“ povedal dnes 36-ročný Bengtsson pre Sky Sports.

Portál Football-India píše, že tento Švéd zaznamenal svoj profesionálny debut ako 16-ročný v drese švédskeho tímu Örebro SK a vzhľadom na jeho talent sa o ňom hovorilo ako o nástupcovi slávneho Zlatana Ibrahimoviča.

Futbalové kvality mladého Severana si všimli viaceré špičkové kluby a The World News uvádza, že o o rok neskôr o jeho služby prejavil Ajax Amsterdam, Chelsea Londýn, ale keďže Bengtsson sníval o San Sire, upísal sa Interu Miláno. 

Pôsobenie v Miláne však bolo na míle vzdialené od jeho predstáv. V prvom rade sa cítil izolovaný, pretože nehovoril po taliansky. Predstavitelia klubu mu neustále pripomínali, že ide o jedinečnú životnú príležitosť, ktorú by nemal premeškať, pretože na jeho miesto existuje veľa ďalších záujemcov, podotýkal Sky Sports

Okrem toho, hneď od začiatku nebola realita života v talianskom veľkoklube taká, akú sa mu ju snažila vykresliť pri podpise zmluvy. Tam mal sľúbenú vlastnú izbu a namiesto toho bol ubytovaný s mnohými ďalšími mladými talentovanými futbalistami. 

„To boli najťažšie momenty, keď som mal pocit, že som len majetkom niekoho iného a nemal som slobodu ísť von do reštaurácie. Taktiež som sa veľmi hanbil, že som sa nedostal do prvého tímu Interu ihneď. Ak ste na seba príliš tvrdý, začnete hrať horšie. Potom som sa hanbil, že nie som dosť silný, aby som pokračoval. Nechcel som ukázať, že som slabý. Nechcel som povedať, že nemôžem ísť ďalej. Radšej by som zomrel,spomína Bengtsson.

Bengtsson po deviatich mesiacoch strávených na vysnívanom San Sire z Talianska odišiel s hlbokou depresiou v dôsledku zranenia a taktiež neúspešný pokus o samovraždu, keď si v sprche podrezal zápästie, zdôrazňuje CNN.

Taliansky veľkoklub ho po tomto incident poslal do rodného Švédska, kde sa mal zotaviť. On však v 18 rokoch oficiálne ukončil svoju futbalovú kariéru.

Film má podporiť diskusiu o mentálnom zdraví

Na radu svojho psychológa začal mladý Švéd postupne písať svoje zážitky z Talianska, sčasti aj preto, že chcel vyvrátiť fámy o tom, že sa pre predčasné ukončenie kariéry rozhodol pre problémy s drogami.

V roku 2007 vydal knihu „V tieni San Sira“, ktorá bola prelomová kvôli tomu, že išlo o jednu z prvých tohto druhu, keďže aj Svetová asociácia hráčov (FIPRO) začala so štúdiami o mentálnom zdraví až v roku 2013, prízvukuje Goad News.

Po zverejnení tejto knihy sa presťahoval do Berlína, kde sa spoznal s filmovým producentom Ronniem Sandahlom a stali sa z nich dobrí kamaráti.

Výsledkom je Sandahlov nový film „Tigers“ a pojednáva o tom, ako sú zvieratá držané v klietkach ako turistické atrakcie a motívy podobné klietkam sú prítomné naprieč celým filmom. Železné tyče majú znázorňovať to, že kdekoľvek Bengtsson v Miláne šiel, či už nočný klub, či samotný internát alebo štadión, cítil sa ako v klietke, lebo nebol slobodný.

„Je pravdivá podstata tohto chlapca, ktorý bojuje za splnenie svojho sna, je uväznený v sne a snaží sa nejakým spôsobom nájsť východisko,“ povedal pre CNN na margo tohto filmu sám Bengtsson. 

Kniha „V tieni San Sira“ a aj najnovší film sa venujú temným stránkam futbalu, o ktorých sa nehovorí ani zďaleka toľko, koľko by si zaslúžili. Aj preto Bengtsson dúfa, že svojou troškou prispeje k diskusii o dôležitosti mentálneho zdravia športovcov.

Zdroje: CNN, Goad News, Sky Sports, Football-India, The World News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá