Rádioaktívna voda a plnenie bazénov načierno sú minulosťou. Podhájska vyriešila problémy a môže znovu otvoriť

  • Začiatkom roka museli zatvoriť kohútik s termálnou vodou
  • Čelili aj podozreniam, že voda na kúpalisku je rádioaktívna
  • Voda je neškodná a majú už takmer všetky potrebné povolenia
Podhájska
TASR - Henrich Mišovič
  • Začiatkom roka museli zatvoriť kohútik s termálnou vodou
  • Čelili aj podozreniam, že voda na kúpalisku je rádioaktívna
  • Voda je neškodná a majú už takmer všetky potrebné povolenia

Na kúpalisko v Podhájskej sa opäť vráti termálna voda, obľúbené bazény sa tak zas otvoria. Informuje o tom RTVS s tým, že termálnemu kúpalisku chýba už len jeden krok.

V januári tohto roka sa na oficiálnej stránke kúpaliska objavila správa o tom, že bazény s termálnou vodou budú mimo prevádzky až do odvolania. Priaznivcom ďakovali za pochopenie.

Odstavili ich viaceré problémy

Práve na začiatku roka 2021 museli kohútik s termálnou vodou zatvoriť. Inšpekcia životného prostredia vtedy prišla s tvrdením, že bazény napúšťali bez potrebných povolení a horúcu termálnu vodu vypúšťali do miestneho potoka. Ničili tak životné prostredie. Okrem toho sa objavili aj podozrenia z vysokej rádioaktivity vody.

Envirorezort im vtedy dal sedem podmienok, ktoré museli splniť na to, aby mohli opäť začať naplno fungovať. Vedeniu sa už podarilo získať povolenie na čerpanie z vrtu geotermálnej vody, k opätovnému spusteniu tak chýba už len jeden krok. Termálnou vodou môžu bazény napúšťať 10 ďalších rokov, na jej vypúšťanie však zatiaľ povolenie nemajú.

zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Už len jedno povolenie, no prípadom sa zaoberá aj polícia

Starosta obce Podhájska Roman Ivan, priblížil, ako celý proces prebiehal. Najprv namontovali merače a priebežne sledovali, koľko vody odoberajú. Neskôr spravili aj rádiologické skúmanie. Pomocou neho zistili, že voda nie je natoľko rádioaktívna, aby bežným návštevníkom kúpaliska škodila.

Či vodu doteraz skutočne čerpali a vypúšťali protiprávne, je stále otázkou. Prípadom sa zaoberá naša polícia. Čakajú na odborný znalecký posudok, žiadne konkrétne obvinenia preto zatiaľ nevzniesli.

Vypočúvali však už viacerých svedkov. „Žiadnu pokutu sme nedostali,“ hovorí pre RTVS starosta Podhájskej. Obec je v súčasnosti vlastníkom kúpaliska. Dodáva, že jeho samého ešte polícia nevypočúvala.

Podhájska
zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Bazény napustia termálnou vodou hneď, ako získajú povolenie aj na vypúšťanie vody. Prvých návštevníkov by chceli privítať hneď, ako im to umožnia pandemické opatrenia.

Opätovný reštart Podhájskej by pre miestnych znamenal veľa, podotýkajú TV Noviny. Do okolia by sa opäť vrátili turisti, čo by výrazne pomohlo miestnym živnostníkom.

Zdroje: RTVS, TV Noviny, TK Podhájska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie