Bratislava a ďalšie veľké mestá žiadajú EÚ o peniaze na zelenú politiku

  • Niektoré európske metropoly vrátane Prahy a Bratislavy požadujú možnosť priamo čerpať z budúceho viacročného rozpočtu Európskej únie, aby mohli prispieť k realizácii úniového cieľa uhlíkovej neutrality k roku 2050
di
pixabay.com, pexels.com
  • Niektoré európske metropoly vrátane Prahy a Bratislavy požadujú možnosť priamo čerpať z budúceho viacročného rozpočtu Európskej únie, aby mohli prispieť k realizácii úniového cieľa uhlíkovej neutrality k roku 2050

S odvolaním sa na list 15 starostov a primátorov o tom dnes informovala agentúra Reuters. Predsedníčke Európskej komisie Ursula von der Leyen zástupcovia miest odkázali, že môžu byť pružnejšie ako centrálne úrady v ich krajinách.

O víťazstvo či prehre v boji proti klimatickým zmenám sa bude rozhodovať v mestách,“ uviedli primátori Prahy a Bratislavy spoločne s vedúcimi predstaviteľmi Varšavy, Viedne, Budapešti, Frankfurtu, Milána alebo Atén a ďalších veľkých miest.

Európske peniaze aktuálne na radnice miest v EÚ pritekajú cez vlády jednotlivých krajín, a to najmä pod hlavičkou takzvaných kohéznych fondov, ktorých cieľom je vyrovnať životnú úroveň naprieč úniou. Starostovia sa ale domnievajú, že môžu ekologické opatrenia zavádzať rýchlejšie ako vlády a že nie sú pod takým tlakom zo strany výrobcov fosílnych palív.

zdroj: unsplash.com

Vyzývame európske inštitúcie, aby uznali kľúčovú úlohu miest a metropolitných oblastí pri presadzovaní strategických cieľov zelenej politiky a vyčlenili priamo dostupné únijné fondy šité na mieru mestám v snahe zabezpečiť tieto výsledky,“ cituje ďalej Reuters z listu.

Hlavným dlhodobým cieľom komisie v boji proti klimatickým zmenám je zabezpečiť, že v horizonte 30 rokov bude EÚ klimaticky neutrálna. To by znamenalo čo najvýraznejšie zníženie emisií skleníkových plynov a vyváženie tých zvyšných napríklad výsadbou stromov. Aktuálne plány pre najbližšie roky by na zmierňovanie klimatických zmien vyhradili 250 miliárd eur. Únijný rozpočet na roky 2021 až 2027 je však stále vo vývoji, lídri členských krajín o ňom budú diskutovať na mimoriadnom summite na konci budúceho týždňa.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK