Bratislava bude mať svoje prvé letecké múzeum, počíta sa s vyše 100-tisícovou investíciou

  • V starom hangári v bratislavskej Dúbravke má vzniknúť letecké múzeum
  • Poslanci schválili jeho nájom Aviatickému klubu Otta Smika
BeFunky-collage-2
TASR
  • V starom hangári v bratislavskej Dúbravke má vzniknúť letecké múzeum
  • Poslanci schválili jeho nájom Aviatickému klubu Otta Smika

V starom hangári v bratislavskej Dúbravke má vzniknúť letecké múzeum. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Marcinatová z tlačového referátu Dúbravky. „Poslanci mestskej časti Bratislava – Dúbravka schválili na februárovom zasadnutí jeho nájom Aviatickému klubu Otta Smika, ktorý tu chce zriadiť letecké múzeum,“ uvádza sa v správe.

„Odobrili prenájom chátrajúceho objektu na desať rokov za jedno euro ročne, pričom nájomca sa zaväzuje hangár zrekonštruovať a upraviť prislúchajúci pozemok. Počíta s investíciou 120-tisíc eur,“ uvádza mestská časť.

Hangár dostala do daru mestská časť Bratislava – Dúbravka ešte počas vedenia bývalého starostu Jána Sandtnera. Objekt však nemal využitie a chátral. Viceprimátor Bratislavy Juraj Káčer hovorí, že hodnota hangáru je dnes nulová a mestská časť roky nevie, čo s ním. Upozornil, že na to aby sa hangár mohol využívať, potrebuje nemalú rekonštrukciu.

Na dúbravskom letisku sa tvorili rekordyMálokto vie, že Dúbravka kedysi mala svoje letisko. Bolo síce “len” pre…

Gepostet von Dúbravské múzeum am Dienstag, 12. September 2017

Bratislava dnes nemá letecké múzeum. Zrekonštruovaním hangára by podľa Aviatického klubu mala v Dúbravke pribudnúť atrakcia pre verejnosť. Hovorí tiež o ďalších aktivitách pre deti a mládež, o kultúrno-spoločenskom priestore. Rekonštrukciu chcú financovať najmä z dotácií a fondov.

Múzeum so širokým využitím

„Múzeum plánuje klub koncipovať interaktívne, aby sa návštevník cítil súčasťou expozície. Priestor má byť aj interaktívnou učebňou pre rozšírené hodiny dejepisu, histórie, fyziky, respektíve technických prác,“ uvádza sa v správe.

„Kultúrno-spoločenský projekt má expozíciu lietadiel, z ktorých väčšina bola vyrobená len ako jediný exemplár,“ opisuje Milan Lastovka z Aviatického klubu. „Postavili ich leteckí nadšenci, ktorých technické vedomosti a zručnosť vzniesli ich stroje do vzduchu. Lietajú a sú to krásne umelecké diela v leteckej kvalite.“ doplnil Lastovka.

O exponáty vraj klub nemá núdzu, pripravený má vrtuľník s náporovými motormi, doma vyrobené vrtuľníky či repliku historického lietadla s unikátnym systémom riadenia.

zdroj: TASR

Viacero expozícií

Časť expozície plánuje klub venovať histórii lietania športového, vojenského a civilného na území západného Slovenska s odkazom na významné osobnosti dejín a ich osudy. Treťou časťou expozície má byť trvalá výstava umeleckých diel s tematikou leteckou, vojenskou a dopravnou vo všeobecnosti. Milan Lastovka hovorí o dôležitosti pripomenutia histórie a jej odkazu deťom, mladým.

Čítaj viac TU>>V Bratislave otvoria špičkovú nemocnicu, investícia sa vyšplhá na 240 miliónov eur

Podľa župného poslanca Juraja Štekláča má letectvo v Dúbravke svoju históriu. „Nejde o komerčnú aktivitu,“ doplnil. V Dúbravke vládol pred rokmi čulý letecký ruch. Bolo to bezmotorové športové lietanie, pre ktoré Devínska Kobyla a Lamačská brána so svojimi silnými veternými prúdmi vytvárali výborné podmienky.

zdroj: Mestská časť Bratislava-Dúbravka

Definitívny zákaz lietania v Dúbravke prišiel po roku 1984, keď občan na vetroni emigroval do Rakúska. „Unikátny záber rogala nad Veľkou lúkou z polovice osemdesiatych rokov však dokazuje, že i napriek prísnemu zákazu sa našli odvážlivci, ktorí sa vzniesli na oblohu, aby si z vtáčej perspektívy pozreli rímsku pamiatku Villa rustica a Devínsku Kobylu,“ uzatvára mestská časť.

zdroj: Mestská časť Bratislava-Dúbravka
Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech