Bratislava má našliapnuté stať sa svetovou metropolou. Tu je dôkaz

  • Nie je to tak dávno, čo sa Bratislava umiestnila v rebríčku piatich najnudnejších hlavných miest na planéte. Pohľad na najväčšie mesto Slovenska sa však mení každým dňom.
collage bas
  • Nie je to tak dávno, čo sa Bratislava umiestnila v rebríčku piatich najnudnejších hlavných miest na planéte. Pohľad na najväčšie mesto Slovenska sa však mení každým dňom.

Ako sa dopredu hýbe svet, vyvíja sa aj naše hlavné mesto. Už to nie je len „väčšia dedina s nákupným strediskom“, ako krásavicu na Dunaji niektorí ľudia v minulosti prezývali. Bratislava rastie do európskej krásy a čoraz viac sa podobá rozvinutým svetovým metropolám.

 

PAMIATKY

Zo Slovenska vždy priam dýchala história, a to nie preto, žeby sme boli „sto rokov za opicami“, ako by povedali neprajníci. Hlavné mesto ponúka pre turistov niekoľko naozaj dychberúcich historických pamiatok. Veď každý Bratislavčan musí byť na svoje rodisko hrdý, keď v tme nad mestom vyčnieva osvetlený Bratislavský hrad. Najkrajšie na tom je, že zblízka je ešte krajší. Kto sa na ňom ešte nebol pozrieť, spravil veľkú chybu.

Turistov zaiste zaujme aj prechádzka na Slavín či prípadne na Devín, obzretie si Dómu sv. Martina, prezidentského paláca (Grassalkovičov palác) i so záhradami, Primaciálneho paláca  i Mirbachovho paláca. A kto neprešiel pod Michalskou bránou, akoby ani v Bratislave nebol.

Mimochodom, viete, koľko múzeí sa nachádza v Bratislave? Tipnite si a spýtajte sa aj ľudí naokolo, odpoveď vás možno prekvapí: priamo v našom hlavnom meste nájdeme až 30 rôznych múzeí a raz toľko galérií. Do pozornosti určite môžeme dať Slovenské národné múzeum či Historické múzeum na Bratislavskom  hrade. Zaujímavo spracované je aj Múzeum zbraní, Múzeum dopravy, Letecké múzeum, Múzeum polície SR, ale aj Múzeum obchodu, kde sú navyše niekoľkokrát do mesiaca rôzne hudobné koncerty.

Bratislava_castle_sunrise_copyright_duomedia

foto:wikia

 

GASTRO

Na čo práve máš chuť, to v Bratislave môžeš nájsť. Od fast-foodov, cez rôzne kuchyne, špeciality, až po kultové jedlá s výhľadom na celé mesto. Práve rozmanitosť podnikov robí z kedysi obyčajného mesta svetovú metropolu. Či ste dostali chuť na ázijskú, (latinsko)americkú alebo európsku kuchyňu, či preferujete mexickú, indickú alebo francúzsku stravu, Bratislava vám všetky vaše chúťky okamžite splní. Z každého rohu na vás číha niečo iné a výber je naozaj obrovský.

Nad všetkými podnikmi víťazí UFO na Moste SNP. Vychytená reštaurácia a bar vo vyhliadkovej veži kombinuje obrovský zážitok pre oči aj žalúdok. Špecifická je tu najmä oslava Nového roku, pretože sledovať silvestrovský ohňostroj z výhliadkovej veže vyzerá skoro ako súkromné predstavenie.

Stačí sa však len prejsť po centre mesta, aby ste našli podobne kvalitnú reštauráciu. Či si vyberiete slovenskú, alebo padne voľba na inú kuchyňu, v Bratislave si nájdete vždy to svoje. Za zážitkom môžete ísť do luxusných reštaurácií v centre mesta, typických podnikov a lá Slovak pub, do reštaurácií s prijateľnými študentskými cenami (Divný Janko, pri Grassalkovičovom paláci) či „hipsterské“ podniky (KC Dunaj, La Putika a i.), dodávajúce Bratislave štýl a nový vietor, podobne ako rôzne street food podniky (Kramára Burgers a i.) či  rýdzo slovenské špeciality typu trdelník, či adaptácia – zmrzlina v trdelníku.

d75851ae68466a4933f7e99cbd93c865_1500_1412847356

foto: drinkadvisor.com  

 

ŠPORT

Chceš si užiť aj nejaký športový zážitok? V Bratislave žiaden problém! Nájdeš tu všetko od najsledovanejších športov ako futbal či hokej, cez tenis, bedminton či squash v Národnom tenisovom centre, nájdeš tu aj Národné bowlingové centrum, hráči amerického futbalu majú často vyššiu návštevnosť ako zápasy najvyššej futbalovej súťaže, dvanásť rokov sa tu už hrá aj rugby a v škále športov tu nájdeš všetko až po halové veslovanie na Kolibe. Aj golfové strediská sú v dostupnosti niekoľkých desiatok minút od hlavného mesta (Bernolákovo, Lozorno, Dunakiliti a i.). Pre zážitok z letných športov a relax aj v podobe reštaurácií či všetkých možných nápojov je ako stvorený Wakelake na Zlatých pieskoch pri Ceste na Senec.

Svetová metropola by mala bezpochyby mať aj špičkový šport. Túto sféru v našom meste zaisťuje hokejový Slovan Bratislava, ktorý pôsobí v druhej najväčšej hokejovej lige na svete. Slovenskú ligu občasne vídať na ružinovskom zimáku, kde hráva vrámci dlhoročného projektu v najvyššej súťaži  slovenská reprezentácia do 20 rokov.

Na svoje si onedlho prídu aj futbaloví fanúšikovia. O pár rokov sa splnia sny aj divákom, ktorí by chceli vidieť futbal na istej úrovni, keďže štát po desiatich rokoch konečne odštartoval výstavbu Národného futbalového štadióna. Z rozpadnutého Tehelného pola, ktorý od otvorenia v priebehu 2. svetovej vojny neprešiel žiadnou rekonštrukciou, vyrastie futbalový stánok európskych parametrov a okrem bratislavského Slovana na ňom bude hrať stretnutia aj slovenská futbalová reprezentácia. Kto má chuť na menšiu nostalgiu, skromné štadióny a bojovný futbal, nesklame ho návšteva futbalových klubov Interu či Petržalky, ktorí napriek bohatej histórii dnes začínajú od nuly.

10608421-narodny-futbalovy-tadion

foto: skyscrapercity.com

 

ZÁBAVA

Ak ti ani to stále nestačilo, nevadí. Ako každá svetová metropola, aj Bratislava má možností na zážitky neúrekom. Prechádzka popri Dunaji dostane nielen romantické duše, očarí ťa aj River Park na dunajskej promenáde či prechádzka promenádou popri nákupnom centri Eurovea. V oblasti nakupovania možno brzdí rozvoj ľahká dostupnosť Viedne, ktorá je z pohľadu obchodov preslávená azda aj po celej Európe, no na výber rôznych značiek sa sťažovať nemôžeme ani my. Ak by ste si tentoraz mali tipnúť počet nákupných centier v BA, možno vás tiež ich množstvo prekvapí: do dnešného dňa ich je trinásť. Ich rozmanitosť by mala podporiť aj výstavba strediska okolo spomínaného futbalového štadióna či rekonštrukcie Autobusovej stanice, z ktorej by tiež malo vyrásť nákupné centrum.

Ďalšou zábavnou kategóriou sú kiná, ktoré nájdete vo väčšine nákupných stredísk, v Auparku dokonca aj kinosálu typu 4DX, ktorý podporuje aj efekty ako vodu, otrasy či vône. V lete majú špeciálnu atmosféru aj letné kiná, napríklad pri vode Tyršovho nábrežia pri Dunaji, Štrkoveckého jazera alebo vrámci projektu Kino na Kuchajde, kde si ľudia film vyberú prostredníctvom hlasovania na internete. Tento typ zábavy sa vďaka mimoriadnej obľube dostal už po niekoľkýkrát aj na mestské časti Karlova Ves (Líščie nivy) a Devínska Nová Ves (Istracentrum). Za zmienku rozhodne stojí aj letné kino v Slovenskej národnej galérii, kde si v Berlinke môžete pozrieť žánrovo rôznorodé filmy ovenčené nomináciami a oceneniami na filmových festivaloch. Zaujímavý podnik vznikol Pod Pyramídou, kde sa na terasách Slovenského rozhlasu premieta raz týždenne zaujímavý zahraničný film v pôvodnom jazyku so slovenskými či českými titulkami. Špeciálne miesto v srdci môže získať autokino na Zlatých pieskoch, rovnako zdarma.

Aktivít v Bratislave je neúrekom a zaujme aj električka po moste do Petržalky, prechádzka na Kamzík (televízna veža) alebo zvezenie sa lanovkou zo Zlatej studničky, spomínané UFO zase môžete zlanovať skoro vo výške 100 metrov, adrenalínový zážitok pri tejto veži môžete zažiť napríklad v podobe lanovky alebo Skywalku, vrámci ktorého obídete vežu po vonkajšej parapete.

Uznajte sami, rastie nám Bratislava do krásy svetovej metropole?

zdroj titulnej fotografie: flickr/Kurt Bauschaurdt, flickr/metamorfa studio

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK