Bratislava môže konečne získať nové parky a ihriská. Na hlasovanie však máš už len pár dní

  • Desiatky projektov na Slovensku majú možnosť získať príspevok z filantropického programu Gesto pre mesto
  • Pre Bratislavu to znamená možnosť nových záhrad, parkov a ihrísk
  • Za projekty však treba hlasovať do 31.3.2020, jeden človek má k dispozícii len jeden hlas
raifka
Raiffeisen banka
  • Desiatky projektov na Slovensku majú možnosť získať príspevok z filantropického programu Gesto pre mesto
  • Pre Bratislavu to znamená možnosť nových záhrad, parkov a ihrísk
  • Za projekty však treba hlasovať do 31.3.2020, jeden človek má k dispozícii len jeden hlas

Na Slovensku pribúdajú nové parky, záhrady a ihriská len pozvoľným tempom. Najväčším takýmto zeleným projektom za posledné obdobie je ovocný sad, ktorý hlavné mesto vytvára v Petržalke, ten však bude plniť iný účel.

Ak však naše hlavné mesto porovnáme napríklad s Viedňou či Londýnom, zaostáva. Priestory stále okupujú paneláky a iné monumenty socializmu (donedávna napríklad opustená stanica metra), pričom by verejný priestor mohol byť využitý omnoho prívetivejším spôsobom.

Vznik nových zelených plôch je na Slovensku, bohužiaľ, často odkázaný na nadačné či filantropické programy súkromných spoločností, aj keď by sa o takéto projekty mali starať obce, samosprávy či priamo štát.

Našťastie však žijeme v dobe, kedy spoločenská zodpovednosť veľkým firmám nie je ukradnutá, preto aj Raiffeisen banka v rámci programu Gesto pre mesto investovala už takmer 800 000 eur miestnym projektom a komunitám, ktoré spríjemňujú každodenný život tisícom ľudí. Na hlasovanie za aktuálne projekty už máš len pár dní, sprav to preto dnes a za pár sekúnd.

Bratislava môže byť ešte krajšia

Do programu Gesto pre mesto sú zapojené desiatky miest na celom Slovensku vrátane Bratislavy. Práve tá má vďaka podpore od Raiffeisen banky šancu na nové terasy, zelené plochy a záhrady. Nelichotivé časti mesta tak môžu konečne vyzerať civilizovane, stačí hlasovať za tvoj obľúbený projekt.

Šancu na revitalizáciu má napríklad záhrada Spojenej školy Hálkova, ktorá vyučuje žiakov so zdravotným znevýhodnením – až 118 z ich žiakov žije s autizmom. Miesto nudných hodín v triedach sa v priaznivom počasí rozhodli presunúť predmety ako prírodoveda či prvouka priamo do svojej záhrady.

zdroj: Gesto pre mesto/Raiffeisen banka

O príspevok bojuje aj škola pre hendikepované deti

Okrem vzniku novej záhrady s ovocnými stromami a vyvýšenými záhonmi pribudne aj búdka pre netopiere či miestny hmyz. Škole nie je ľahostajná ani ekológia a z príspevku plánujú vybudovať aj biokompostér.

Škola leží v časti Nové Mesto a environmentálnym zameraním projektu má v pláne pomôcť celej komunite. „Chceme zvýšiť ochranárske povedomie a prilákať vtáctvo a hmyz aj do tejto časti Bratislavy. Cieľom je vytvoriť harmóniu s prírodným prostredím,“ vysvetľuje dôležitosť projektu riaditeľka, Eleonóra Kostolanská.

zdroj: Spojená škola Hálkova – Záhrada v Novom Meste už akútne potrebuje revitalizáciu.

Variť majú to, čo sami vypestujú

O prostriedky na vlastnú záhradu sa rozhodla zabojovať aj Hotelová akadémia Mikovíniho. Žiaci pri varení používajú bylinky z obchodov, škola má však priestor na ich vypestovanie. Cieľom je vytvoriť aj vlastný kompostér, aby bioodpad nemusel končiť v komunáli.

Medzi piatimi bratislavskými projektmi je aj terasa na Farského ulici v Petržalke, ktorú chce po rokoch otvoriť miestna knižnica a občianske združenie.

Neďaleko zasa môže pribudnúť ihrisko, ktoré by malo vzniknúť pre deti z Materskej a Základnej školy na Tupolevovej ulici v Petržalke.

To dnešné už pôsobí ošumelým dojmom, potrebuje revitalizáciu a ako hovorí Zuzana Michaleková z MŠ Tupolevova, zvýšila by sa aj bezpečnosť: „Chceme k hracím prvkom zabezpečiť dopadové plochy a znížiť prašnosť. Nechceme, aby deti pri pohybových aktivitách vdychovali zvírený prach.“ Podobné ihrisko môže vzniknúť aj v škôlke na Švantnerovej ulici v Dúbravke.

Keďže o príspevok bojujú neziskové organizácie, občianske združenia alebo školy, rozpočet na prípravu projektov nebýva veľký. K dispozícii preto nie sú ani vizualizácie či podrobné nákresy.

Peniaze však aj napriek tomu môžu vďaka programu Gesto pre mesto od Raiffeisen banky skončiť naozaj v dobrých rukách, preto určite využi príležitosť a zahlasuj (do 31.3.2020) za svoj obľúbený projekt v Bratislave alebo inom slovenskom meste.

zdroj: Gesto pre mesto/Raiffeisen banka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá