Bratislavčania majú na účte 6 000 eur, rozdiely medzi východom a západom sú šokujúce

  • Zdá sa, že zložitá finančná situácia sa neprejavila na sume, ktorú majú Slováci uloženú na svojich účtoch
  • V priemere si dokážeme odložiť tisíce eur, rozdiel medzi východom a západom krajiny je však obrovský
muz, peniaze, auto
Unsplash/Artem Kniaz, Dylan Pirozek
  • Zdá sa, že zložitá finančná situácia sa neprejavila na sume, ktorú majú Slováci uloženú na svojich účtoch
  • V priemere si dokážeme odložiť tisíce eur, rozdiel medzi východom a západom krajiny je však obrovský

Ku koncu septembra mali Slováci na svojich účtoch v priemere uložených takmer 3 500 eur. Ako vyplýva z údajov zozbieraných analytikmi Poštovej banky, je to o takmer 140 eur viac, než v rovnakom období pred rokom.

Zdá sa tak, že ide o v skutku pozitívny trend. Svedčí totiž o tom, že pomerne významná skupina z nás má k dispozícii dostatok peňazí na to, aby dokázali preklenúť aj súčasné zložité obdobie.

Slovenskí študenti sú finančne negramotní. Tisíce eur si v našej krajine vedia nasporiť len tieto ženy

Banky a finanční experti sa už dlhodobo snažia edukovať ľudí, aby si držali finančnú rezervu vo výške šesťnásobku ich mesačných výdavkov. Ak berieme do úvahy, že priemerná čistá mesačná mzda na Slovensku je približne 760 eur a z nej aj niečo ušetríme, tak sa rezerva 3 500 eur blíži k odporúčanej hranici.

Hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková konštatuje, že Slováci mali ku koncu septembra 2020 v bankách celkovo uložených 39,25 miliárd eur. 

Koľko eur si dokážeš mesačne odložiť z výplaty?

Keď by sme sa pozreli na financie muži verzus žien, je možno vidieť rozdiel. Viac peňazí na účtoch mali koncom septembra muži než ženy, no v prípade žien sa ich úspory medziročne zvýšili výraznejšie – o vyše 150 eur. Muži si pritom v priemere polepšili o približne 110 eur.

Absolútne najlepšia je finančná situácia Slovákov vo veku nad 50 rokov, ktorých ušetrené peniaze v priemere dosiahli viac ako 4 000 eur a medziročne si polepšili o vyše dve stovky. 

Slováci chcú dôchodok vyše 900 €, dostávať však budú menej než 500 €. Čoskoro príde krutá realita

Západ vs. východ Slovenska 

Z pohľadu bydliska sú na tom výrazne lepšie ľudia žijúci v bratislavskom kraji. Tí majú uložených v priemere cez 6 000 eur, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo majú k dispozícii ľudia z prešovského kraja. Pozitívom však je, že v prípade všetkých krajov sa priemerná finančná situácia zlepšila. 

Navyše, vo všetkých ekonomicky slabších regiónoch rástli priemerné zostatky rýchlejšie než tomu bolo v Bratislave. „Túto situáciu je možné vnímať pozitívne, keďže svedčí o tom, že aj ľudia v regiónoch, kde sa zarába menej, si dokázali aj v období koronakrízy zo svojej výplaty niečo odložiť. Stále však platí, že ekonomická sila Bratislavy je v slovenských podmienkach nateraz nedostihnuteľná,“ konštatuje Lýdia Žáčková.

Mnohí chcú byť cez noc milionári

Len držanie peňazí na účte podľa experta na financie – Radoslava Kasíka zo spoločnosti Finax nie je tou správnou cestou. Kasík rep Startitup objasnil, že tou najrozšírenejšou základnou chybou Slovákov je to, že neinvestujú.

„Potom zbytočne hľadajú riešenia tam, kde nie sú. Nedokážu peniazom a investíciám dať čas, ktorý potrebujú. Často reagujú na pofidérne ponuky s vidinou rýchlych ziskov. Buď sú veľmi konzervatívni, alebo chcú byť zajtra milionári a podstupujú až extrémne riziko. Nič medzi týmito dvoma pólmi nepoznajú, alebo neprijímajú,“ vysvetľuje.

KVÍZ: Vyznáš sa v peniazoch alebo o ne zbytočne prichádzaš?

A práve to uprostred je podľa Kasíka skutočne, ideálne, reálne a správne z pohľadu rizika a výnosov. Objasňuje, že svetová ekonomika umožňuje zarobiť v priemere okolo 10 % ročne. Všetko nad nesie podľa odborníka podstatne vyššie riziko.

Slováci sa podľa neho v neposlednom rade veľmi málo všeobecne zaujímajú o financie, nemajú dostatočné znalosti, v dôsledku čoho robia chybné rozhodnutia. „Veci netreba komplikovať. V investovaní fungujú jednoduché riešenia najlepšie. Trvalo mi pár rokov, kým som to pochopil,“ dodal.

Zdroj: Poštová banka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech