Bratislavská polícia má nové “futuristické“ priestory so zásahovou jednotkou. Je vybavená novými technológiami

  • Stala sa známou ako no-go zóna po niekoľkých tragických udalostiach, z ktorých je najskloňovanejšou smrť Filipínca Henryho.
  • Dnes je Obchodná ulica bezpečnejšou a my sme zisťovali, prečo.
  • Stala sa známou ako no-go zóna po niekoľkých tragických udalostiach, z ktorých je najskloňovanejšou smrť Filipínca Henryho.
  • Dnes je Obchodná ulica bezpečnejšou a my sme zisťovali, prečo.

Od 22. augusta 2019 stojí na Obchodnej ulici nová policajná stanica so zásahovou jednotkou. Vznikla spoločnou činnosťou mesta Bratislava a Mestskej polície po tragických udalostiach, ktoré sa udiali v rozostupe takmer jedného roka, tými boli smrť Henryho a streľba na ozbrojeného muža, ktorý napadol člena bezpečnostnej služby finančnej správy a takto ozbrojený sa začal pohybovať po centre Bratislavy. To, ako vnímajú momentálnu situáciu a bezpečnosť centra, sme sa opýtali priamo na stanici na Obchodnej 29.

Cez 160 nahlásení za prvý mesiac

Po otvorení novej policajnej stanice vyriešili tamojší policajti cez 160 nahlásení, z čoho boli 3 z nich trestnými činmi, informujú Webnoviny. V ďalších mesiacoch sa počet nahlásení nezredukoval, naopak, radikálne zvýšil. „ Vieme zodpovedne povedať, že činnosť Zásahovej jednotky sa postupne zvyšuje. V súčasnosti 1 príslušník MsP zaradený v Zásahovej jednotke vyrieši denne 5 až 6 priestupkov, pričom badateľné percento z celkového počtu zistených vecí týmto útvarom je na základe ich proaktívneho prístupu, vlastného vyhľadávania preverovania podozrivých situácií. Mestská polícia hl. mesta SR Bratislavy sa snaží aktívne a otvorene vnímať potreby obyvateľov mesta (ako aj mesta) a následne na ne reflektovať vhodným a čo najúčinnejším spôsobom,“ informuje Tlačové oddelenie MsP.

Zasahová jednotka MsP
zdroj: MsP/Kováč Ondrej

Tieto počty nám potvrdil aj veliteľ policajnej stanice, Ondrej Kováč. „Mesačne preveríme približne 500 prípadov, pričom sa snažíme o proaktívny prístup, no znamená, ako vidíte, máme tu kamerové záznamy, ktoré, nakoľko sa nejedná o technológiu, ktorá by vedela detekovať prípadný priestupok či konfliktnú situáciu, musíme nepretržite sledovať. Aj to robíme, kamery vždy niekto z nás sleduje, čím vieme v prípade potreby pohotovo zasiahnuť.“

Polícia má priamy chat s vytipovanými podnikmi

„Nepoviem Vám, o ktoré podniky sa presne jedná, ale môžem potvrdiť, že v tejto sieti figurujú podniky, (nie je ich veľa), ktorých členovia sú súčasťou daného chatu, vďaka ktorému nám vedia nahlásiť agresívneho človeka alebo inú vzniknutú situáciu. Aj to nám, samozrejme, pomáha k rýchlejším reakciám,“ informuje Kováč.

„Je pravda, že vedenie MsP a Magistrátu hl. mesta hľadalo spôsob, ktorý by viedol k rýchlejším, ešte promptnejším zásahom zo strany Zásahovej jednotky v centre mesta. Po viacerých konštruktívnych diskusiách s niektorými majiteľmi podnikov v úzkom centre mesta či obyvateľmi centra mesta sa pristúpilo aj k využívaniu komunikačného kanálu prostredníctvom WhatsApp začiatkom júla 2020, po predchádzajúcej skúšobnej pilotnej prevádzke,“ objasňuje skutočnosti hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová. „Do skupiny sú v súčasnosti pridané isté vytipované druhy nočných podnikov a Zásahová jednotka. Táto forma komunikácie sa javí ako efektívna počas piatkových a sobotných nocí.“

Nie je to linka 159

Mesto však upozorňuje, že tento chat nemá charakter linky 159, ktorá slúži na nahlasovanie akýchkoľvek druhov podnetov. WhatsAppová komunikácia je formou nadstavby v prípade potreby rýchleho zásahu v nočných vytipovaných podnikoch centra mesta.

„Konkrétnou štatistikou k presnému počtu podnetov oznámených cez komunikačný kanál WhatsApp nedisponujeme. Z uvedeného teda vyplýva, že nedisponujeme ani štatistikou k počtu podozrivých občanov SR či podozrivých cudzincov, ktorých policajti riešili na základe prijatého oznámenia prostredníctvom aplikácie. Každý jeden takto prijatý podnet policajti Zásahovej jednotky preveria. Vieme zodpovedne povedať, že činnosť Zásahovej jednotky sa postupne zvyšuje,“ informuje Rajčanová.

Zasahová jednotka MsP
zdroj: Rebeka Jakubová/Startitup

Kto sedí na stanici?

Na otázku, ako docielil veliteľ návrat energie a proaktivitu medzi členov MsP odpovedal: „Podnetov je veľa, policajti mestu stále chýbajú. Na základe toho vytvorilo pred rokom mesto nábor nových ľudí, ktorí prešli všetkými potrebnými školeniami ukončenými štátnou skúškou. Máme tu ľudí, ktorí sa venujú rôznym športom – behu, jiu jitsu, ja sám sa venujem streľbe a robím výcviky. 90% ľudí na tejto stanici a zásahovej jednotke sú noví, majú menej skúseností, ale o to väčšiu vôľu skutočne riešiť, hľadať a vykonávať to, čo by mal každý člen MsP.“

Ďalej uviedol, že je preňho nevyhnutné, aby boli jeho spolupracovníci kompetentní, a to nielen byrokraticky, ale aj fyzicky. Členovia ZsJ na Obchodnej ulici boli vybraní aj na základe ich fyzických kompetencií a schopností. Ako nevyhnutné vníma Kováč kontinuálne výcviky. „Títo ľudia musia byť pripravení ísť kedykoľvek do terénu a to je aj meter, ktorým sme vyberali.“

Nechýbajú ani ženy

„Máme tu aj ženskú posilu a má to svoje reálne opodstatnenie. Všetko sú to kvalifikované policajtky. Niekedy si napríklad pri pokutovaní vypočujú narážku v zmysle, že by to dotyčný spravil kľudne ešte raz, aby ho pokutovali. Hlavný dôvod, prečo ich tu máme je ale to, že sú potrebné pri komunikácii s inými ženami, majú dobrú odozvu,“ hovorí Kováč a musíme uznať, že ženská posila policajnú stanicu skutočne skrášľuje.

Sme tu pre ľudí

Veliteľ nás ubezpečil, že sú tam pre všetkých ľudí. „Sme tu pre ľudí, preto sme to tu založili, pracujeme na tom, aby bolo centrum bezpečné. Niekedy poskytujeme ľuďom iba úkryt, napríklad, nedávno tu bola dezorientovaná pani staršieho veku, ktorú sme u nás usadili a vytvorili jej komfort počas pátrania po blízkych, inokedy zasahujeme pri násilnostiach. Sme poriadkoví policajti, zodpovedáme aj za čistotu ulíc, aby boli kontajnery na svojom mieste, aby neboli prevrhnuté, vysypané, udeľujeme pokuty vodičom a podobne.“

Vďaka dobre odvedenej práci, ľudskému prístupu a pomoci ľuďom chcú napraviť mienku, ktorú verejnosť o polícii zlyhaniami jej členov získala. „Pri vzniku tejto stanice som ja osobne nachodil kilometre nočnou Bratislavou, aby sme tu iba nesedeli a nestrieľali na slepo. Snažili sme sa nájsť a vytipovať oblasti, kde sa skutočne dejú prečiny, ulice, ktoré sú nebezpečnejšie, než iné, aby sme mohli byť nielen v strehu, či sa niečo niekde nedeje, ale aby sme vedeli nepretržite monitorovať situáciu na problematických miestach.“

Zasahová jednotka MsP
zdroj: Rebeka Jakubová/Startitup

Prezradil nám aj, ako okrem monitoringu a zásahov pomáhajú zvyšovať bezpečnosť. „V súčasnosti nás tu už verejnosť pozná, vieme, kto na túto ulicu chodí a robí problémy. Sú to konkrétne partie ľudí, ktorí vedia, že ich sledujeme. Už sa poznáme. Keď prídu na ulicu, automaticky k nim zájdeme a dáme im vedieť, že sú pod dohľadom a je zbytočné pokúšať sa robiť výtržníctvo.“

Policajti v Bratislave chýbajú

Napriek snahám Matúša Valla a aktivitám mesta je neslávne známy aj fakt, že mesto stále postráda policajných príslušníkov. „Čo sa týka počtu príslušníkov MsP, na konci roku 2019 ich bolo 269. K dnešnému dňu je v radoch MsP 295 príslušníkov MsP, uvedený rozdiel predstavuje navýšenie stavu o 26 policajtov. Ďalej máme 13 nových kadetov, ktorí sú tohto času na odbornej príprave v školiacom stredisku v Nitre. Schválený stav na rok 2020 predstavuje počet 330 príslušníkov MsP, plánovaný stav je 561 príslušníkov MsP,“ informuje Rajčanová.

Zasahová jednotka MsP
zdroj: MsP/Kováč Ondrej
Zdroje: Webnoviny, Mesto Bratislava, MsP ZsJ 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá