Británia definitívne zakazuje spalovacie motory

  • Veľká Británia, po vzore Francúzska, plánuje zakázať autá, ktoré jazdia na benzín alebo naftu. Je to ďalší krok k elektrickým a plne autonómnym autám. Ale hlavne k zastaveniu znečisťovania na úrovni, na akej je dnes.
tower-bridge-thames-river-water-161990
pexels.com
  • Veľká Británia, po vzore Francúzska, plánuje zakázať autá, ktoré jazdia na benzín alebo naftu. Je to ďalší krok k elektrickým a plne autonómnym autám. Ale hlavne k zastaveniu znečisťovania na úrovni, na akej je dnes.

V súčasnosti nová francúzska vláda pripravuje rôzne inovatívne zmeny z ich programu, napríklad zvýšená podpora klimatických zmien. Francúzi nielenže „kradnú“ amerických odborníkov, ktorí sú unavení zo štýlu vládnutia Trumpa, ale tiež oznámili zákazy vrtov ropy a plynu a tiež zákaz predaja benzínových a naftových automobilov od roku 2040.

Spojené kráľovstvo, ktoré nie je ochotné zaostávať v tejto problematike nasleduje Francúzsko. Oznámili, že taktiež zakazujú predaj benzínových a naftových vozidiel od toho istého dátumu. Spojené Kráľovstvo a Francúzsko sa tým pridávajú ku krajinám, ktoré chcú z elektrických vozidiel spraviť dopravu budúcnosti. Konkrétne sú to Holandsko, Nórsko (2025), Nemecko a India (2030).

foto: commons.wikimedia.org

Ako uviedla známa spravodajská televízia – BBC News, primárnym cieľom iniciatívy je zníženie znečistenia ovzdušia, ktorému najviac prispieva stále väčšia premávka áut. Nedávne odhady ukázali, že v Spojenom kráľovstve zomiera každý rok až 40 000 ľudí v dôsledku komplikácií súvisiacich s toxickými alebo abrazívnymi časticami z výfukov áut.

Vláda v Spojenom Kráľovstve taktiež oznámila, že plánuje využiť 3.9 miliardy eur na celoštátne zlepšenie kvality ovzdušia. Aj keď chýbajú podrobnosti o tomto pláne, konečné opatrenia by mali byť verejne dostupné do konca tohto mesiaca.

Výhody v zakázaní vozidiel poháňaných na princípe spaľovania sú jasné. Okrem vyššie uvedených, je tento druh dopravy hlavným prispievateľom k znečisťovaniu ovzdušia na celej planéte. Napríklad v Amerike pochádza 27 % celkových emisií práve z dopravy automobilov. Pokiaľ ide o celú planétu automobilový priemysel je 20 % prispievateľom k znečisteniu.

foto: pexels.com

Výmena benzínových a naftových vozidiel za elektrické, by mohla mať obrovský vplyv v snahe bojovať proti  akútnemu znečisteniu klímy. Komplexná analýza so 100 najlepšími riešeniami klimatickej krízy, kladie automobilový priemysel na 26. miesto. Ak by do roku 2050 začalo používať aspoň 16 % z dnešných majiteľov spaľovacích áut elektrické, podarilo by sa znížiť obsah CO2 v atmosfére o 11 miliárd ton.

Napriek tomu, že realizácia bude stáť okolo 14 biliónov eur, svet v konečnom dôsledku ušetrí minimálne 10 biliónov eur. Okrem ušetrených peňazí tu bude hlavne čistejšie životné prostredie a to je cieľ, ku ktorému treba smerovať.

Zdroj článku: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech