Britský variant už úplne zamoril Slovensko. Rozmáhať sa však začína aj ten juhoafrický

  • Až u 94,9 % sekvenovaných vzoriek sa potvrdil britský variant koronavírusu
  • Juhoafrický variant bol potvrdený u 11 pozitívne testovaných ľudí
koronavirus
TASR/AP/Czarek Sokolowski, Pavel Neubauer
  • Až u 94,9 % sekvenovaných vzoriek sa potvrdil britský variant koronavírusu
  • Juhoafrický variant bol potvrdený u 11 pozitívne testovaných ľudí

Na Slovensku naďalej dominantne prevažuje „britský“ variant pandemického vírusu. Vyplýva to z výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska, informuje UVZSR.

Do sekvenovania sa zapojili Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.V marci 2021 sa na Slovensku úspešne sekvenovalo 1 316 vzoriek od 1 307 osôb.

Na takmer 95 %

Najväčšie zastúpenie mal britský variant pandemického vírusu, a to až  94,9 %. Celkovo bol zistený u 1 240 pozitívne testovaných osôb. Juhoafrický variant bol potvrdený u 11 pozitívne testovaných ľudí, čo predstavuje 0,8 %.

Veterinárny ústav vo Zvolene navyše hlásil jeden prípad „juhoafrického“ variantu. Spolu sa tak na Slovensku v marci vyskytol takzvaný juhoafrický variant u 12 osôb. U ostatných pozitívne testovaných bol zaznamenaný iný variant pandemického vírusu (4,3 %), zaraďujeme sem napríklad český variant a podobne. Brazílsky variant nebol na území Slovenskej republiky zatiaľ laboratórne potvrdený.

Jeho šírenie neutícha

Vo vzorkách z 3. februára 2021 odhalili britskú mutáciu v približne 74 % vzoriek, tie z 15. februára mali britský variant v 72 % prípadov.  Vo vzorkách z 3. marca bol britský variant pandemického vírusu potvrdený v približne 90 % z celkového počtu 2 198 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na našom území, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia. Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodal, že preventívne opatrenia dokážu spomaľovať šírenie aj iných infekčných variantov vírusu.

Počet zaočkovaných stúpa tiež

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 891 404, za predchádzajúci deň pribudlo 8 814 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 308 412 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 9 949 ľudí. Informuje MZSR.

Dáta bez pátosu to natreli ľuďom: Robíte to isté, ako keby ste prestali chodiť do roboty a peniaze dali do Lota

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 069 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 627 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 12,44 % z 8 593 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,43 % z 145 553 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (189), nasleduje Prešovský (180), Žilinský (171), Banskobystrický (130), Trnavský (126), Nitriansky (110), Bratislavský (82) a Košický (81).

Zdroje: UVZSR, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech