Čaputová mladým ľuďom v zahraničí: Potrebujeme váš talent a potrebujeme vaše skúsenosti

  • Prezidentka Slovenskej republiky uverejnila na svojom oficiálnom facebookovom profile status, v ktom vyzýva všetkých ľudí k voľbám
  • Slová však venovala aj všetkým mladým ľuďom žijúcim za hranicami našej krajiny 
uppp
TASR, unsplash.com
  • Prezidentka Slovenskej republiky uverejnila na svojom oficiálnom facebookovom profile status, v ktom vyzýva všetkých ľudí k voľbám
  • Slová však venovala aj všetkým mladým ľuďom žijúcim za hranicami našej krajiny 

Zuzana Čaputová v statuse na Facebooku konštatuje, že už pred časom podporila iniciatívu Srdcom doma, ktorá pozývala našich občanov žijúcich mimo Slovenska, aby sa zúčastnili volieb. 

Iniciatívu označuje za dobrú, nakoľko sama zastáva názor, že je dôležité voliť či už z Bratislavy, ale aj z ktoréhokoľvek slovenského mesta alebo dediny a rovnako aj zo zahraničia. 

Gepostet von Zuzana Čaputová am Donnerstag, 6. Februar 2020

„Všetci zodpovední apelujú najmä na našich mladých ľudí, ktorí žijú a študujú v zahraničí, aby sa raz vrátili domov. Potrebujeme váš talent a potrebujeme vaše skúsenosti. Keď sa uchádzame o váš prínos pre Slovensko, tak by sme mali rešpektovať aj vaše názory a postoje. Aj tie, ktoré vyjadríte vo voľbách,” píše prezidentka.

Podľa jej slov dnes počúvame, že nie ku všetkým, ktorí o voľbu zo zahraničia v zákonnej lehote požiadali, sa hlasovacie lístky dostali, prípadne sa dostali nekompletné. „Využite všetky možnosti, ako sa zúčastniť volieb, vrátane zaslania žiadosti o opätovné doručenie lístkov orgánu, ktorý ste o voľbu požiadali. My všetci sme Slovensko a my všetci môžeme 29. februára ovplyvniť jeho budúcnosť,” dodáva Zuzana Čaputová. 

Gepostet von Zuzana Čaputová am Donnerstag, 6. Februar 2020

Na problémy s volebnými lístkami už reaguje aj združenie Srdcom doma, ktoré vyzvalo ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby sa zaujímali o to, prečo trvá doručovanie hlasovacích lístkov pre Slovákov v zahraničí tak dlho.

OZ v tlačovej správe tvrdí, že denne dostáva podnety od voličov, ktorí včas požiadali o možnosť voľby poštou zo zahraničia, no doteraz nedostali hlasovacie lístky. Niektorí z nich pritom o voľbu zo zahraničia požiadali ešte v novembri 2019. 

Gepostet von srdcomdoma am Samstag, 8. Februar 2020

 „Do volieb zostávajú dva týždne. Aby sme predišli riziku, že hlasy zo zahraničia nebudú včas doručené na úrady deň pred voľbami, žiadame ministerstvo zahraničných vecí, aby v spolupráci s ministerstvom vnútra umožnili voličom v zahraničí odovzdanie zásielok na veľvyslanectvách v cudzine a ich doručenie do SR diplomatickou poštou. Na Slovensku by ich tieto ministerstvá rozoslali na svoje náklady príslušným obecným úradom,“ uviedol v tlačovej správe Zubo.

Prieskum ukázal, že za hranice chce odísť stále viac Slovákov

Viac ako štvrtina mladých Slovákov od 15 do 24 rokov povedala, že si myslí, že sa do troch rokov natrvalo odsťahuje do zahraničia. Prevažuje nedôvera v systém a rezignácia veci meniť. Tieto aj mnohé iné zaujímavé zistenia priniesol prieskum Rady mládeže Slovenska v krajinách V4.

Gepostet von Rada mládeže Slovenska am Sonntag, 1. Dezember 2019

Medzi mladými ľuďmi vládne voči štátnym inštitúciám hlboká nedôvera. Viac než 80% z nich nedôveruje vláde a parlamentu, 67% nedôveruje súdom. Veľké množstvo opýtaných má pocit, že nie je v ich silách ovplyvniť, čo sa v spoločnosti a krajine deje. Až 43% z nich si myslí, že nemajú žiaden vplyv na fungovanie štátu a inštitúcií. Táto nedôvera sa tiahne naprieč regiónom krajín V4.

Gepostet von Rada mládeže Slovenska am Donnerstag, 14. November 2019

Až 47 percent z opýtaných mladých Čechov povedalo, že rozhodne alebo skôr súhlasí s tvrdením, že do troch rokov natrvalo krajinu opustí. Preč zo svojej krajiny sa naopak priveľmi nehrnú Poliaci, z ktorých takmer polovica opýtaných o odchode ani neuvažuje.

Zdroje: facebook.com/zcaputova, srdcomdoma.sk, SITA, Mladez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech