Vyššie ceny potravín Slovákov poriadne potrápili. Čelíme najvyššej inflácii za posledných takmer 18 rokov

  • Slovákov trápi zdražovanie potravín
  • Stúpajúca inflácia však spôsobuje problémy aj v iných sférach
  • Stúpa aj cena bývania či dopravy
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Raquel Martínez,Atoms
  • Slovákov trápi zdražovanie potravín
  • Stúpajúca inflácia však spôsobuje problémy aj v iných sférach
  • Stúpa aj cena bývania či dopravy

Hlavnou témou dneška nie je len potenciálny konflikt na Ukrajine či koronavírus, ale aj zdražovanie. Inflácia sa dotkla obrovského množstva sektorov a odrazila sa tak na živote takmer každého Slováka. Zdražovanie potravín donútilo ľudí siahnuť si hlbšie do peňaženiek. 

365.bank vo svojej analýze uviedla, že januárová inflácia dosiahla najvyšší rast za posledných takmer 18 rokov. Podľa národného CPI indexu išlo až o 8,4 % a podľa dnes zverejneného HICP indexu Eurostatu o 7,7 %.

Viac za tabak aj bývanie

V analýze uvádzajú, že rozdiel medzi infláciou meranou týmito dvoma indexami je spôsobený tým, že HICP index neobsahuje ceny stavebných materiálov, ktoré sa aktuálne výrazne zvyšujú a tlačia tak nahor aj celkovú infláciu podľa nášho národného CPI indexu.

Za nárastom inflácie podľa analýzy stoja hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu v januári výrazne zrýchlilo. Vyššie ceny čakali Slovákov aj v prípade cien za bývanie a priplatili si aj za tabakové výrobky kvôli zvýšeniu spotrebnej dane.

O tabakových výrobkoch sme sa pred niekoľkými týždňami bavili aj s analytikom Radovanom Ďuranom z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

„Bohužiaľ, ministerstvo financií ignoruje rizikovosť rozdielnych tabakových produktov a sadzby zvyšuje o rovnakú sumu spotrebnej dane. Namiesto snahy naplnenia štátnej kasy by daňová politika mala brať do úvahy aj dopady na fajčiarov. To znamená – viac zvýhodňovať menej rizikové produkty,“ uviedol pre Startitup pred časom.

zdroj: Unsplash/lilartsy

Ceny potravín nás potrápili

„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška v januári najrýchlejšie rástli ceny v reštauráciách a hoteloch (až o 14,3 %), čo súvisí aj so zdražovaním potravín, ale premietajú sa sem aj výrazne vyššie ceny za obedy v školských jedálňach,“ uvádza sa v analýze.

Na druhej priečke v súvislosti s výškou rastu sa ocitli vyššie súvisiace s doprave, ktoré boli zapríčinené zdražovaním ropy. Čo sa cien energií a bývania týka, tie boli v januári vyššie až o 10,7 %.

zdroj: Unsplash/Daria Volkova

„Podľa národného CPI indexu ale vzrástli ceny za bývanie ešte výraznejšie (až o takmer 13 %), keďže národná inflácia zohľadňuje aj ceny stavebných materiálov, ktoré teraz výrazne rastú,” uvádza 365 banka.

Zdražovanie potravín a bývania nie je jediným problémom, vyšším cenám sa nevyhli ani alkohol a tabakové výrobky. Tie dosiahli štvrtý najrýchlejší rast, konkrétne sa navýšili o 9,3 %.

Slováci si priplatili aj za potraviny. Tie boli v januári medziročne drahšie až o 8,1 %. „Ovplyvňujú to rastúce ceny agrokomodít, potravín a energií vo svete a zvyšovanie nákladov na prepravu,” píše sa v správe.

Zdroj: TS/365.bank

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá