Celoplošné testovanie nás malo stáť skoro pol miliardy, čoskoro by sa malo skončiť

  • Celoplošné antigénové testovanie rozdelilo slovenskú spoločnosť
  • Podľa najnovších zistení nás malo stáť stovky miliónov eur
  • Nový minister zdravotníctva hovorí, že plošné testovanie Slovensko už nezažije
vallo, testovanie, koronavirus
TASR/Michal Svítok
  • Celoplošné antigénové testovanie rozdelilo slovenskú spoločnosť
  • Podľa najnovších zistení nás malo stáť stovky miliónov eur
  • Nový minister zdravotníctva hovorí, že plošné testovanie Slovensko už nezažije

Atómová zbraň na koronavírus, ako nazýval bývalý premiér celoplošné testovanie, stála Slovensko nemalú sumu. O jeho účinnosti sa diskutuje už od začiatku a mnohí ho považujú za vyhodené peniaze do vzduchu, ktoré by sa dali požiť napríklad na nákup vakcín alebo iného zdravotného materiálu, či spoľahlivejších PCR testov. 

Atómová zbraň a operácia Zachráňme životy

Slovensko bolo prvou krajinou na svete, ktorá spustila celoplošné, teda masové testovanie antigénovými testami. Prvý testovací víkend sme zažili koncom októbra minulého a roka. Vo veku 10-65 rokov sa ho zúčastnilo až 80 % populácie. Zo všetkých otestovaných obyvateľov sa ukázala pozitivita 1,06 %. 

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Napriek tomu, že bolo testovanie dobrovoľné, bez certifikátu s negatívnym výsledkom sa nemohlo chodiť ani do práce. Druhé kolo celoplošného testovania nastalo v novembri a ukázalo sedem pozitívnych výsledkov na 1000 testov.

Od začiatku roka 2020 prebieha na Slovenku tzv. skríningové testovanie. Operácia Zachráňme životy mala za úlohu zistiť, ktoré okresy horia a následne ich každý týždeň pretestovať. Čierne okresy na tejto báze fungovali ešte donedávna, kým sa situácia na Slovensku nezlepšila. Vo väčšine z nich tak treba opakovať testovanie len raz za niekoľko týždňov.

Vo februári v diskusnom klube Startitup, vtedy ešte minister financií, Eduard Heger uviedol, že novembrové aj januárové testovanie nás stálo viac ako 100 miliónov eur.

K sume, ktorú sme zaplatili za plošné testovanie sa však vyjadrili viacerí politici. Pre dvoma týždňami Jana Bittó Cigániková upozornila na sociálnej sieti, že za dva dni sa do plošného testovania nalialo 9 miliónov eur.

„Počas posledného víkendu sme vykonali 909 187 Ag testov, z nich nám vyšlo 2 644 pozitívnych. Ak vykonanie jedného testu stojí štát 10 eur, minuli sme za tieto dva dni viac ako 9 000 000 eur,“ upozorňuje Cigániková. Podľa týchto údajov nás jeden Ag test stál približne 10 eur a odhalenie jedného pozitívneho človeka nás malo stáť v priemere 741,97 eur.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Suma mohla byť omnoho vyššia

S oveľa vyšším číslom, však prišla Lucia Plaváková z Progresívneho Slovenska. Na tlačovej konferencii oznámila, že k sume sa dopracovala na základe infožiadosti, ktorú poslala na ministerstvo financií.

Podľa odpovedi z ministerstva sme mali za celoplošné testovania, ktoré sa konali ešte v minulom roku, zaplatiť 72 miliónov eur. „V roku 2021 za tzv. skríningové testovania minuli, čo bolo to isté ako celoplošné testovania, len inak nazvané, viac ako 406 miliónov eur,” oznámila Plaváková.

Podľa týchto údajov nás tak nájdenie jedného pozitívneho človeka malo stáť niekedy až 20-tisíc eur a cena za všetky testovania sa vyšplhala na 478 miliónov eur. 

Plaváková tiež uviedla, že v odpovedi z ministerstva sa nachádzala aj suma za nákup antigénových testov, ktoré mali stáť Slovensko viac ako 287 miliónov eur. Prevádzka MOM-iek doteraz vyšla na sumu 95 miliónov eur.

Už len PCR v ohniskách nákazy

K doterajšiemu dňu sa u nás minulo 31 542 572 antigénových testov, ktoré odhalili 375 331 pozitívnych ľudí.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v rozhovore pre Denník N minulý týždeň uviedol, že plošné testovania sa už robiť nebudú. Ak sa niekde na Slovensku objaví ohnisko nákazy koronavírusom, bude sa testovať štandardnými PCR testami.

V rozhovore vysvetlil, že vychádzal z odporúčania odborníkov, podľa ktorých sú ďalšie kolá plošného antigénového testovania zbytočné. Namiesto toho chce využiť dostupné dáta a podľa nich sledovať ohniská. Hovorí dokonca aj o testoch odpadovej vody. Častice vírusu je totiž možné nájsť aj v nej, keďže sa z tela vylučujú.

Zdroje: Startitup , Facebook/Irena Biháriová, koronagov.sk, DennikN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá