Cigániková sa rozohnila: Za posledné dva dni sme minuli 9 miliónov na antigénové testovanie

  • Jana Bittó Cigániková na sociálnej sieti zverejnila svoj výpočet, koľko štát minul na antigénové testovanie
  • Považuje ho za zbytočné: „Nájdenie jedného jediného pozitívneho človeka nás vychádza 3 438 eur.“
Cigániková
SITA/Ľudovít Vaniher
  • Jana Bittó Cigániková na sociálnej sieti zverejnila svoj výpočet, koľko štát minul na antigénové testovanie
  • Považuje ho za zbytočné: „Nájdenie jedného jediného pozitívneho človeka nás vychádza 3 438 eur.“

Jana Bittó Cigániková (SaS) na Facebooku upozorňuje, že vďaka povinnému plošnému antigénovému testovaniu štát doslova vyhadzuje milióny eur do koša. Jediný scenár, v ktorom by takýto neustávajúci skríning mal zmysel, sú ohniská nákazy či fabriky, ktoré nemôžu zastaviť výrobu.

Za dva dni 9 miliónov

Vyobrazené číslo nie je výmysel, ale smutná realita. Za posledné dva dni nalialo Slovensko do plošného antigénového testovania až 9 miliónov. Tento krok by dával zmysel, ak by bola odhalená pozitivita podstatne vyššia, ako aktuálnych 0,29 %. Počas posledného víkendu sme vykonali 909 187 Ag testov, z nich nám vyšlo 2 644 pozitívnych. Ak vykonanie jedného testu stojí štát 10 eur, minuli sme za tieto dva dni viac ako 9 000 000 eur, upozorňuje na sociálnej sieti Cigániková.

V prepočte na každého pozitívneho, za tento časový úsek stojí jeho odhalenie 3 438 eur. Uvedená suma je natoľko vysoká, že sa pri nej naskytá otázka, či by nebolo efektívnejšie dané peniaze sústrediť na sanáciu postihnutých oblastí, prípadne do liečby už infikovaných jednotlivcov so zámerom odľahčenia nemocníc a unaveného zdravotníckeho personálu.

Dnes by bolo najlepšie upustiť od povinného celoplošného testovania a sústrediť sa na lepšiu starostlivosť o pozitívnych a chorých. Celoplošné testovanie má svoj význam iba v ohniskách pri oveľa vyšších číslach, iba v kombinácii s obmedzením pohybu, alebo vo fabrikách, kde sa pracovne stretáva veľa ľudí, ďalej dodáva, že postoj SaS k celoplošnému testovaniu neznamená, že ho požadujú zrušiť úplne, iba upraviť jeho stratégiu.

Som veľmi rada, že premiér Edo Heger aj nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský premýšľajú o zmenách aj v testovacej stratégii, pretože vďaka ušetreným peniazom môžeme zachraňovať životy, uzatvára.

KOĽKO STOJÍ JEDEN POZITÍVNY A STOJÍ TO ZA TO 🤔❓Počas posledného víkendu sme vykonali 909 187 Ag testov, z nich nám…

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Tuesday, April 13, 2021

Koľko nás to teda stálo?

Vychádzajúc z údajov statusu predsedkyne Rezortu zdravotníctva nás jeden Ag test stojí približne 10 eur. Na Slovensku bolo doposiaľ vykonaných 26 933 662 antigénových testov a odhalených 362 998 pozitívnych prípadov pomocou tejto metódy.

Na vykonanie tohto množstva testov štát minul, pravdepodobne, cez 269 miliónov eur. Vďaka týmto financiám sme odhalili 362 998 pozitívnych, čo je 1,34 %.  To znamená, že odhalenie každého pozitívneho doposiaľ stálo v priemere 741,97 eur.

Zdroj: Facebook/Janka Bittó Cigániková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech