CERN uverejnil 300 terabajtov dát na stiahnutie pre každého

  • Zrušte si svoje víkendové plány! CERN práve uverejnil informácie zo svojho zákulisia. Dátové súbory sú dostupné pre všetkých. Či už snívaš o kariére časticového fyzika, alebo ťa len zaujíma, s čím pracujú vedci z CERNU, oplatí sa na to pozrieť.
u11
  • Zrušte si svoje víkendové plány! CERN práve uverejnil informácie zo svojho zákulisia. Dátové súbory sú dostupné pre všetkých. Či už snívaš o kariére časticového fyzika, alebo ťa len zaujíma, s čím pracujú vedci z CERNU, oplatí sa na to pozrieť.

Ak si vždy túžil dostať sa k exkluzívnym dátam z najväčšieho urýchľovača častíc, no chýbal ti potrebný doktorát z fyziky, teraz máš šancu. CERN publikoval viac ako 300 terabajtov zo Švajčiarskeho urýchľovača častíc a to úplne zadarmo. Data zahŕňajú viac, ako polovicu experimentov, ktoré vedci urobili v roku 2011. CERN vydal aj tlačovú správu v ktorej potvrdzuje, že poskytuje informácie o tak 250 biliónoch zrážok častíc. Preto bude možno lepšie, ak si dáta nebudeš skúšať sťahovať cez mobil.

 

c66

Napriek tomu, že CERN poskytol enormné množstvo údajov, urobil to, čo možno najprijateľnejšou formou, aby sa k nim mohli dostať aj bežní ľudia. Informácie sú dostupné na stiahnutie vo dvoch formátoch.

Primárne dátové súbory, vo forme, ako ich používali aj samotní vedci v CERNE alebo potom sú tu odvodené dátové súbory, vhodné pre široké publikum. Tieto dáta sú oveľa menej náročné na výpočtovú techniku (spracovanie) a tiež ich môžu ľahko analyzovať študenti univerzít a stredných škôl. Ak potrebuješ so spracovaním informácií pomôcť, CERN zdarma ponúka ich „ih-house“ software s názvom CernVM na ľahšie modelovanie dát.

 

u2

„Po tom, čo sme dokončili skúmanie našich získaných dát, nevidíme žiaden dôvod, prečo by sme tieto dáta mali skrývať pred zrakom verejnosti,“ uviedol CMS fyzik Kati-Perini, ktorý vedie uchovávanie dát. „Výhod, prečo zverejniť tieto informácie je naozaj veľa. Môžu napríklad inšpirovať študentov, aby sa stali časticovými fyzikmi budúcnosti. Ako koordinátor bezpečnosti získaných dát, môžem povedať, že tento krok je významným súčasťou zabezpečovania dostupnosti dát aj pre budúcnosť,“ dodal.

 

u3

 

Už v roku 2014 bolo uverejnených 17 terabajtov z urýchľovača častíc, ktoré viedlo fyzikov z celého sveta ku skúmaniu aspektov zrážania sa častíc, ktoré CERN nemal čas preskúmať. V tlačovej správe CERNU fyzik Salvatore Rappoccio potvrdil, že tieto publikácie poskytujú vedecký prínos pre celý ich obor. Aj keď uvoľnenie dát z CERNU je naozaj náročná úloha a zaberie veľa času, stojí to za to a je to obrovský krok správnym smerom.

zdroj:theverge.com zdroj fotografií:home.cern

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech