Česi píšu o slovenskom ministerstve kultúry: Rezort sa podľa nich mení na „panoptikum bizarných postavičiek“

  • Situáciu na ministerstve kultúry si čím ďalej tým viac všímajú aj české médiá
  • Na našom rezorte nenechali nitku suchú
Martina Šimkovičová, Štefan Kuffa
TASR/Martin Baumann, SITA
  • Situáciu na ministerstve kultúry si čím ďalej tým viac všímajú aj české médiá
  • Na našom rezorte nenechali nitku suchú

Konšpirácie, zvláštne reči o kultúre slovenského ľudu a intronizácia Krista za kráľa Slovenska. Situácia na ministerstve kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej je od začiatku predmetom kontroverzií. Mnohí umelci, zástupcovia kultúrnej obce, ale aj bežní občania vnímali vymenovanie bývalej hviezdy Markízy, exposlankyne za Sme rodina a tváre konšpiračnej proruskej TV Slovan, do funkcie ministerky za šokujúce či neprijateľné. 

Verejnosť podobne kontroverzne vnímala aj obsadenie postu štátneho tajomníka rezortu obžalovaným Štefanom Kuffom, a „olej do ohňa prilialo“ taktiež vymenovanie Lukáša Machalu do funkcie generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry. Machala je totiž známym šíriteľom konšpirácií.

Zvláštnu situáciu na našom rezorte kultúry si čoraz viac viac všímajú aj naši susedia z Českej republiky.

Panoptikum bizarných postavičiek, píšu české médiá

„Slovenská verejnosť sa nestačí diviť, ako sa ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (SNS) mení na panoptikum bizarných postavičiek,“ píše o situácii na rezorte kultúry web Novinky.cz.

Portál cituje aj nedávne slová ministerky kultúry o tom, že „kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná“. „Tolerujeme iné národné kultúry, ale naša kultúra nie je zmiešavanie iných kultúr,“ vyhlásila pred pár týždňami Šimkovičová.

Martina Šimkovičová
zdroj: TASR/Michal Svítok

Nie je to prvý raz, čo sa naša ministerka kultúry stala predmetom záujmu českých médií. Bohužiaľ, ani pred tým to nebolo zrovna v najlichotivejšom svetle.

Krátko po tom, ako sa Šimkovičová ujala mandátu, nadviazala prostredníctvom listu spojenie s českým ministrom kultúry. Udialo sa tak pri príležitosti výročia vzniku prvej Československej republiky. Avšak obsah listu, ktorý ministerka zverejnila aj na sociálnej sieti, mnohých (nielen) Slovákov pobúril aj rozosmial. 

Dôvodom boli pravopisné a štylistické chyby ministerky. Na liste si zgustli aj české médiá, napr. portál iDNES.cz o ňom písal, že je „na úrovni slohovej práce žiaka základnej školy“, podľa CNN Prima News„slovenská ministerka kultúry z hanby kabát“.

Putin, chemtrails a intronizácia Ježiša Krista

O novom generálnom tajomníkovi služobného úradu ministerstva kultúry Lukášovi Machalovi zase Novinky.cz píšu ako o „obdivovateľovi ruského prezidenta Vladimira Putina a konšpirátorovi“. „Pred niekoľkými rokmi zdieľal ‚odhalenie‘ českého anonymného webu, podľa ktorého moslimských migrantov posielajú do Európy ilumináti. Je tiež priaznivcom konšpiračnej teórie o práškovaní ľudí z lietadiel (chemtrails),“ informuje český web.

„Pomyselnú korunu“ všetkému dodáva, nedávny akt štátneho tajomníka Štefana Kuffu (nominant SNS), ktorý na nedávnej omši v Trnave vyzval biskupov, aby intronizovali (uviedli na trón, pozn.red.) Krista za kráľa Slovenska. Kuffa tak urobil za účasti vysokých cirkevných hodnostárov.

štefan kuffa
zdroj: TASR/Martin Baumann

Za ministerstvo kultúry dávame prísľub, aj takto verejne ho dávam, že my budeme tí, ktorí budú iniciovať, aby sa čo najskôr podľa možnosti dosiahlo to, aby Kristus Kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska,“ vyhlásil Kuffa na omši.

Obžalovaný tajomník taktiež rečnil o zastavení „gender ideológie“ a kritizoval „liberálny svet“. Jeho výroky o intronizácii Krista pobúrili verejnosť a taktiež sa stali predmetov vtipov na internete.

Expert: Je to hanba aj smiech cez slzy

„Určite je to hanba. Nie len smerom navonok, ale aj dovnútra,“ hovorí pre Startitup politológ Radoslav Štefančík. „Je to taký smiech cez slzy, na jednej strane sa na tom môžeme trošku pousmiať, no na druhej je smutné, keď ľudia takejto mentálnej výbavy riadia ministerstvo kultúry,“ myslí si odborník.

„Čo všetci tí umelci, ktorých oblasť spravujú ľudia ako Šimkovičová, Kuffa alebo Machala?“ uzatvára expert.

Zdroje: Novinky.cz, iDNES.cz, CNN Prima News, Facebook/Martina Šimkovičová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá