Česká nemocnica lieči kanabisom, testujú ho aj proti rakovine. Skleník skrývajú na utajovanom mieste

  • Konope sa používa pri liečbe rôznych ochorení už dlhé roky
  • Najnovšie ním liečia aj naši českí susedia v Brnenskej nemocnici
marihuana
Unsplash/ CRYSTALWEED cannabis
  • Konope sa používa pri liečbe rôznych ochorení už dlhé roky
  • Najnovšie ním liečia aj naši českí susedia v Brnenskej nemocnici

O účinkoch konope sa neraz hovorí ako o liečivých. Štúdia, ktorú uverejnila University of New Mexico a Releaf App v Yale Journal of Biology and Medicine hovorí, že kvet kanabisu môže poskytovať okamžitú úľavu od príznakov depresie.

Depresia často vedie k ďalším ochoreniam, napríklad rakovine alebo závislosti na návykových látkach. Vyvoláva úzkostné poruchy, schizofréniu či chronickú bolesť. Podľa štúdie má kanabis antidepresívne účinky, aj keď rozsah účinku a skúsenosti s vedľajšími účinkami sa líšia v závislosti od vlastností rastliny.

V roku 2020 sa v 30-dennej štúdii v USA zistilo, že u viac ako 86 % pacientov s bolesťami hlavy a migrénami nastalo po užití kanabisu zlepšenie ich príznakov. Bez správnej kontrolnej skupiny je ale ťažké povedať, či sú terapeutické účinky kanabisu placebo, alebo ide o niečo viac. Počiatočné výsledky predklinických skúšok sú však určite sľubné.

O liečbu kanabisom sa pokúša aj Brnenská nemocnica U svätej Anny. Do skleníka na pestovanie konope česká nemocnica investovala dva milióny českých korún a vyšľachtená marihuana bude najprv určená k výskumu. Nachádza sa na utajovanom mieste v areáli fakultnej nemocnice a zatiaľ je len v skúšobnej prevádzke. Unikátne pestovanie lekárskeho konope by malo priniesť jasná dáta pre liečbu pacientov s rakovinou alebo roztrúsenou sklerózou, uvádza CNN Prima News.

Do priestoru, kde sa konope pestuje majú prístup len traja vedci. Tí však musia dodržiavať prísne hygienické podmienky. „Rastlinky sú pestované spôsobom hydroponie. Jedná sa o uzavreté podmienky s umelým osvetlením, riadenou vlhkosťou a teplotou. Zavlažovanie prebieha kvapôčkovou závlahou,“ uviedol vedúci Klinicko-farmakologické jednotky FNUSA-MVČK Václav Trojan.

CNN Prima News informuje, že konope sa pestuje na čadičovej vate. Vrátane THC z neho dokážu vedci využiť ďalších viac ako dva a pol tisíc liečivých látok. Získaný extrakt je potom určený na prípravu krémov alebo kapsúl.

Momentálne kanabisom liečime zhruba 250 až 300 pacientov. Pomáha na chronickú bolesť rôzneho pôvodu: neonkologického a potom tiež onkologického,“ povedal vedúci lekár Centra pre liečbu bolestí Radovan Hríb.

Zdroje: cnn.iprima.cz, prnewswire.com, healthline.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech