Česko tvrdí, že epidémiu zastavilo. Počet nakazených tu zďaleka prevyšuje Slovensko

  • Česká republika má viac ako 6-tisíc potvrdených prípadov koronavírusu, Slovensko ešte nepresiahlo ani 900
  • Naši susedia momentálne hovoria o úspešnom zastavení nekontrolovaného šírenia COVID-19
  • Ako je na tom v boji s novým vírusom Slovensko v porovnaní s Českom?
konn
unsplash, MOSR, pixabay
  • Česká republika má viac ako 6-tisíc potvrdených prípadov koronavírusu, Slovensko ešte nepresiahlo ani 900
  • Naši susedia momentálne hovoria o úspešnom zastavení nekontrolovaného šírenia COVID-19
  • Ako je na tom v boji s novým vírusom Slovensko v porovnaní s Českom?

Slovenská republika eviduje pri momentálnom počte obyvateľov 5,45 milióna, spolu 835 pozitívnych vzoriek na COVID-19, počet negatívnych vzoriek predstavuje 29 217,  vyliečených pacientov je 113 a zomreli dvaja ľudia.

Česká republika s počtom obyvateľov 10,65 milióna, eviduje 6059 pozitívnych vzoriek, celkový počet uskutočnených testov predstavuje 131 542, vyliečilo sa 527 pacientov a ochoreniu COVID-19 podľahlo 147 obyvateľov Česka.

Aj keď má Česko takmer dvojnásobný počet obyvateľov, krajina zaznamenala viac ako 7-krát viac potvrdených prípadov koronavírusu v porovnaní so Slovenskom. Dôvodom môže byť značne masívnejšie testovanie.

Česku sa v priebehu jedného dňa podarí vykonať približne 3-tisíc až 8-tisíc testov. Náš premiér ešte koncom marca vyslovil predpoklad, že denne by sme mali byť na Slovensku schopní otestovať 2000 až 4000 ľudí. V priebehu nedele 12. apríla predstavoval celkový počet vykonaných testov na Slovensku len 1324.

Česko tvrdí, že epidémiu zvláda veľmi dobre

„Súčasný vývoj nám ukazuje, že sa nám podarilo nekontrolované šírenie zastaviť a je možné sa pripraviť na pozvoľný a kontrolovaný návrat k normálnemu životu,“ uviedol minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch.

Podľa prediktívnych modelov českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky bude na konci mesiaca približne 10 600 pozitívnych prípadov.

„Z overených verifikovaných modelov vyplýva, že Česká republika zastavila nekontrolované šírenie choroby v populácii a nedochádza k nekontrolovanému tlaku na akútnu lôžkovú starostlivosť,“ uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

„Epidémiu sme neporazili, ale zastavili,“ povedal po rokovaní vlády epidemiológ a námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula.

Od začiatku apríla tiež beží skúšobná verzia Národného dispečingu IP a dochádza k jeho vyplnenie dátami z nemocníc. Tento online reportovací systém tak v reálnom čase ukazuje informácie o vyťaženosti a obsadenosti jednotlivých zdravotníckych zariadení.

Čo robí Česko inak ako Slovensko? 

Česká vláda síce rozhodla o predĺžení núdzového stavu do 30. apríla, no na rozdiel od Slovenska od 9. apríla umožnila predaj v hobby marketoch ako aj predaj stavebnín a stavebných výrobkov, otvorené sú aj železiarstvá. Už od 7. apríla tu platia výnimky pre prevádzkarne na zber a výkup surovín a pre kompostárne. Rovnako je prístupná možnosť odkladanie odpadu v zberných dvoroch.

Zákaz voľného pohybu osôb sa po novom nevzťahuje na športovanie na vonkajších športoviskách, v parkoch, v prírode a na iných verejne prístupných miestach. Športujúce osoby nemusí nosiť ochranu úst a nosa ak sú od iných osôb oddelení fyzickou prekážkou (napr. vonkajšie kurty oddelené stenou alebo plotom) alebo ak dodržiavajú vzdialenosť najmenej 2 metre. Športovať môžu spoločne len dve osoby, s výnimkou členov domácnosti.

Ministerstvo zdravotníctva ČR spúšťa aj pravidelné vyšetrenie špecifických protilátok proti chorobe COVID-19 u zamestnancov domovov pre osoby so zdravotným postihnutím či domovov pre seniorov. Testovanie sa bude vykonávať každých 14 dní u každého zamestnanca zariadení s použitím rýchlotestu.

Po novom sa povinnosť nosenia rúšok v ČR nevzťahuje na vodičov verejnej dopravy v uzavretých kabínach, autistov a osoby v uzavretom vozidle, ak sú všetci členmi spoločnej domácnosti. Naďalej platí aj výnimka pre deti do 2 rokov. Na Slovensku platí povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska.

Poslanci kývli okrem iného aj na to, že do konca tohto roka nebude možné vypovedať z bytu nájomníkov, ktorí budú mať do konca júla problém s platením nájomného. Prijali tiež finančné opatrenia na zmiernenie dopadov pandémie na oblasť kultúry.

Novinkou v Česku je aj to, že pracovníci v zdravotníctve nebudú mať zakázané čerpať dovolenku po dobu núdzového stavu. Vláda ČR tiež schválila finančnú podporu krajským hygienickým staniciam a zdravotným ústavom vo výške zhruba 165 miliónov korún (6,1 milióna eur). Finančná podpora je smerovaná najmä na mimoriadne odmeny pre zamestnancov, ktorí sú v súčasnosti vyťažení kvôli pandémii. Na osobu tak finančná podpora dosahuje v prepočte približne 1860 eur.

Zdroje: covid-19.nczisk.sk, onemocneni-aktualne.mzcr.cz, MZČR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá